ΕΠΣ Ημαθίας : Η στατιστική αποτύπωση της 6ης αγωνιστικής, ρεκόρ 12ετίας για τον Απόλλωνα Αγίου Γεωργίου!

Διεξήχθη το Σάββατο (26/10) η 6η αγωνιστική της Α Ερασιτεχνικής στην ΕΠΣ Ημαθίας και το sportsup.gr παρουσιάζει μια μίνι ανάλυση των πεπραγμένων της.

Στη 6η αγωνιστική:

• Αγωνίστηκαν συνολικά 156 ποδοσφαιριστές. Η ΑΕ Καψόχωρας έπαιξε με τους λιγότερους (13), με τις περισσότερες ομάδες να κάνουν και τις πέντε αλλαγές στο παιχνίδι.
  • Σημειώθηκαν συνολικά 29 γκολ (5.8 ανά παιχνίδι), τα 17 από αυτά στο πρώτο ημίχρονο.
  • Τρεις ομάδες πέτυχαν από πέντε γκολ και πάνω(!) στην 6η αγωνιστική, που ήταν και η πιο παραγωγική της σεζόν μέχρι στιγμής.
  • Φτάσαμε αισίως τα δέκα (10) γκολ που σημειώνονται στις καθυστερήσεις των αγώνων, ενώ το νικητήριο τέρμα που σημείωσε ο Σοφοκλής Ράδης στο 90+9′ για λογαριασμό του Φίλιππου Μελίκης, είναι το μεταγενέστερο χρονικά, πάντα σύμφωνα με τα στοιχεία που σημειώνουν οι διαιτητές στα φύλλα αγώνων.
  • Δεύτερη συνεχόμενη εκτός έδρας νίκη του Μακροχωρίου στο Διαβατό, σε επίπεδο Α κατηγορίας. Στις 17 Μαρτίου 2018, στα πλαίσια της 25ης αγωνιστικής, είχε επικρατήσει με σκορ 2-1 επί του Ατρομήτου χάρη στα γκολ των Γρηγόρη Ηλιάδη και Κουντουριώτη. Είχαν ισοφαρίσει οι γηπεδούχοι με τον Κώστα Πάτρα.
  • Το 6-1 του Απόλλωνα Αγίου Γεωργίου στην Πατρίδα, είναι η πιο ευρεία νίκη των “πρασίνων” στην Α κατηγορία, από το 2012 που διατηρεί στατιστικά στοιχεία το sportsup.gr. Η αμέσως επόμενη ήταν στις 25 Φεβρουαρίου 2023, για την τελευταία αγωνιστική της κανονικής περιόδου, όταν ο Απόλλων είχε επικρατήσει 4-0 στα Λευκάδια, με τα γκολ των Ντατσή (2), Σαρκατζή και Μπακαλίδη.
  • Ο Χρήστος Κοσέογλου πέτυχε ένα ακόμα χατ-τρικ τη φετινή σεζόν και “έπιασε” τον Δημήτρη Μεληκιώτη στην κορυφή των σκόρερ. Ο νεαρός φορ της Βέροιας 1960 έχει 7 γκολ με τη νέα του ομάδα και 3 με τη Θύελλα Σταυρού, μόνο σε ένα παιχνίδι, πριν αναχωρήσει για τη “Βασίλισσα”.

Ο πίνακας των σκόρερ :

*Έχουν σκοράρει 67 ποδοσφαιριστές μέχρι στιγμής, και έχουν καταγραφεί δύο(2) αυτογκόλ.