Στο +5 η ΑΕΛ, 2-0 τον Μακεδονικό (vids)

Η ΑΕΛ επικράτησε 2-0 του Μακεδονικού σε ένα σημαντικό ματς για την 6η αγωνιστική του 1ου ομίλου της Super League 2, κατακτώντας τους τρεις βαθμούς και αυξάνοντας τη διαφορά στην κορυφή από τον δεύτερο ΠΑΟΚ Β στους πέντε βαθμούς. Η ομάδα της Λάρισας έδειξε τον δυναμισμό της και διατήρησε το αήττητο, ενώ ο Μακεδονικός γνώρισε τη δεύτερη ήττα του, παραμένοντας τρίτος με 10 βαθμούς.

Στο πρώτο ημίχρονο, η ΑΕΛ μπήκε δυναμικά και πίεσε από την αρχή για το γκολ. Στο 22ο λεπτό, ο Πασάς κατάφερε να ανοίξει το σκορ με ένα φαλτσαριστό σουτ που κατέληξε στα δίχτυα του Μακεδονικού. Η κυριαρχία των γηπεδούχων συνεχίστηκε, με την ομάδα να διατηρεί τον έλεγχο του ρυθμού και να απειλεί.

Στο 32ο λεπτό, ο Στίνα πέτυχε ένα εντυπωσιακό γκολ, αφού πέρασε την άμυνα και σούταρε δυνατά, διαμορφώνοντας το 2-0.

Ο Μακεδονικός προσπάθησε να αντιδράσει, αλλά οι προσπάθειες των παικτών του δεν απέφεραν το επιθυμητό αποτέλεσμα. Η ΑΕΛ διαχειρίστηκε με ωριμότητα το προβάδισμά της, ενώ οι φιλοξενούμενοι αντιμετώπισαν δυσκολίες στο να δημιουργήσουν καθαρές ευκαιρίες. Στο δεύτερο ημίχρονο, οι Θεσσαλονικείς αύξησαν την πίεση, αλλά η αμυντική γραμμή της ΑΕΛ και ο τερματοφύλακας Περντρέου κράτησαν το μηδέν, με κομβική την απόκρουση του πρώην “πράσινου” τερματοφύλακα στο τετ-α-τετ του Πασά στο 79ο λεπτό.

ΑΕΛ (Αλέκος Βοσνιάδης) : Περντρέου, Παπαγεωργίου Θ., Στάμου (60′ Μπαριέντος), Ηλιάδης, Κοσονού, Βαφέας, Οικονόμου (78′ Γιαξής), Στίνα (71′ Παπαγεωργίου Κ.), Πασάς, Μούργος (78′ Τριμμάτης), Μωραΐτης (71′ Ακόστα)

Μακεδονικός (Στέλιος Μαλεζάς) : Ταλιχμανίδης, Παντεκίδης, Πέδρο Λούκας, Τσουκάνης, Χασάνογλου, Παναγιωτούδης, Χάσεκ (72′ Καρτάλης), Ραμίρεζ, Γιακουμάκης (72′ Λεωνιδόπουλος), Ζαφειράκης (84′ Χερίδης), Ταβάρες