Α-Β-Γ Εθνική

Aγρ. Αστ. Αγ. Βαρβάρας – Το δεύτερο μέρος του αφιερώματος

Στο δεύτερο μέρος του αφιερώματος για τη γυναικεία ομάδα του Αγροτικού Αστέρα Αγίας Βαρβάρας συνεχίζεται σήμερα, με τις παίκτριες της ομάδας και τα στατιστικά τους στοιχεία από την περσινή περίοδο.

Να θυμίσουμε ότι στην ομάδα συμμετέχουν και δύο αθλήτριες οι οποίες έχουν κληθεί στην Εθνική Ομάδα Κορασίδων, η Αγνή Κιουτάχιαλη και η Σούλα Σπυριδωνίδου, ενώ σοβαρή υποφηφιότητα θέτουν και οι Νικολέτα Δρενοβιάδου, Χαρά Παπαδοπούλου και Κατερίνα Αναγνώστου.

Ως ομάδα, ο Αγροτικός Αστέρας πέρσι είχε 5 νίκες, 1 ισοπαλία και 4 ήττες με 21-15 τέρματα. Η εντός έδρας ήττα με τον Θεσπρωτό Ηγουμενίτσας στοίχισε ουσιαστικά την άνοδο, αλλά η ομάδα αναγκάστηκε να αγωνιστεί με σημαντικές απουσίες, οι δύο από τις οποίες οφείλονται στο γεγονός ότι είχαν υποχρεώσεις με την Εθνική ομάδα για τα φιλικά με τη Σλοβακία. Επίσης αξίζει να αναφέρουμε ότι καμία παίκτρια της ομάδας δεν αποβλήθηκε, ούτε τιμωρήθηκε λόγω καρτών.

Αν αναλογιστούμε ότι στις 1 Σεπτεμβριου του 2011, στην έναρξη της προετοιμασίας, έδωσαν το παρόν 7 αθλήτριες και σήμερα το δυναμικό της ομάδας ξεπερνά τις 40 και ότι ξεκίνησε χωρίς τερματοφύλακα και σήμερα αριθμεί 3, τότε η πορεία μπορεί να χαρακτηριστεί άθλος.

Οι αθλήτριες του Αγροτικού Αστέρα Αγίας Βαρβάρας με αριθμούς και αναλυτικά στοιχεία :

1) Κανελλάκη Ελένη (29 ετών) τερματοφυλακας – 6 συμμ/8 γκολ (αγωνίστηκε και αμυντικό χαφ όταν χρειάστηκε)

2) Τζέμπελου Ευαγγελία (25 ετών) τερματοφύλακας – 3 συμμ/4 γκολ (αγωνίστηκε και δεξί χαφ όταν χρειάστηκε)

3) Αντωνιάδου Ελένη-Κυριακή (15 ετών) τερματοφύλακας – 3 συμμ/3 γκολ (αγωνίστηκε στην επίθεση όταν χρειάστηκε)