Αχιλλέας Νεοκάστρου – ΠΑΟΚ Αλεξάνδρειας 0-5

Με…σπασμένα φρένα στην κατηφόρα συνεχίζει ο φετινός ΠΑΟΚ Αλεξάνδρειας! Η ομάδα του Σάκη Παγγούρα δεν συνάντησε καμία αντίσταση ούτε στην έδρα του νταμπλούχου Αχιλλέα Νεοκάστρου και επικράτησε με το ευρύ 5-0 φτάνοντας τους 24 βαθμούς σε 8 αγώνες και μάλιστα με το απίστευτο ρεκόρ 39-2 τέρματα!

Οι γηπεδούχοι κράτησαν το μηδέν μέχρι το 28ο λεπτό, όταν ο Κώστας Κίτσας άνοιξε τον…χορό των τερμάτων για τους φιλοξενούμενους. Η ομάδα του Γιώργου Μαραγκού, εκτός του Γιάννη Βαλδήρ που ήταν τιμωρημένος, αγωνίστηκε χωρίς τον Αργύρη Κουβατσίδη που δεν ήταν καν στην αποστολή ενώ στο αρχικό σχήμα επιλέχθηκε ο Σάκης Ανδρίτσος. Ηχηρή απουσία είχαμε και από τον πάγκο του Αχιλλέα Νεοκάστρου, καθώς δεν έδωσε το παρόν ο γενικός αρχηγός της ομάδας, Άρης Βενιόπουλος, με τις τελευταίες πληροφορίες να κάνουν λόγο για επιθυμία του ίδιου να αποχωρήσει οριστικά.

Στην αντίπερα όχθη, η ομάδα της Αλεξάνδρειας αγωνίστηκε με βασικό τερματοφύλακα τον Κώστα Θεοδώρου, ενώ βασικός αγωνίστηκε για μία ακόμη φορά ο Νουσιόπουλος που φαίνεται να καθιερώνεται στα τελευταία παιχνίδια. Οι “ασπρόμαυροι” ήταν για ακόμη ένα παιχνίδι εξαιρετικοί, έτρεξαν αμέτρητα χιλιόμετρα στον αγωνιστικό χώρο, πίεσαν ασφυκτικά την αντίπαλη ομάδα και με το συνεχές και σχεδόν αλάνθαστο passing game, έφτασαν και πάλι εύκολα στο γκολ.

Λεπτό προς λεπτό

16′ Εκτέλεση φάουλ του Γιώργου Κίτσα η μπάλα λίγο άουτ.

17′ Η σειρά του Τεπετού να απειλήσει με απευθείας εκτέλεση φάουλ, η μπάλα δίπλα από το δοκάρι του Θεοδώρου.

28′ ΓΚΟΛ! Σέντρα του Γιώργου Κίτσα από δεξιά, ο Κώστας Κίτσας θα βρεθεί στην πορεία της μπάλας και με πλασέ θα κάνει το 0-1

33′ Δυνατό σουτ του Γιώργου Κίτσα από δεξιά, η μπάλα θα “τραντάξει” το οριζόντιο δοκάρι.

36′ ΓΚΟΛ! Σέντρα του Λαδά από αριστερά, κοντινή προβολή του Κώστα Κίτσα και η μπάλα για δεύτερη φορά στα δίχτυα του Βερβαντίδη (0-2).

39′ Κίτρινη κάρτα Κώστας Κίτσας.

40′ Κίτρινη κάρτα Σίμος.

43′ Λάθος γύρισμα του Γιώργου Κίτσα, ο Τεπετός θα επωφεληθεί, τετ-α-τετ με τον Θεοδώρου η μπάλα όμως θα περάσει άουτ.

50′ Δυνατό σουτ του Γιώργου Κίτσα λίγο άουτ.

56′ Εκτέλεση κόρνερ του Πήχα, ο Σίμος στην πορεία της μπάλας θα πιάσει το δυνατό σουτ, λίγο άουτ.

61′ Πρώτη αλλαγή για τους γηπεδούχους, ο Καλφούντζος στη θέση του Ανδρίτσου.

63′ Πολύ ωραίο πλασέ του Σπύρου Κίτσα, ο Αράπος σώζει πάνω στη γραμμή.

64′ Κίτρινη κάρτα Παναγιώτης Κίτσας

70′ Πρώτη αλλαγή για τους φιλοξενούμενους, ο Δημοσθένους στη θέση του Γιώργου Μπουκλά του Ε. Στη φάση που προηγήθηκε ο αμυντικός του ΠΑΟΚ θα δεχτεί το δυνατό τάκλιν του Κατσιγιαννόπουλου και θα γίνει αναγκαστική αλλαγή.

72′ Δεύτερη αλλαγή για τον ΠΑΟΚ, ο Κώστας Θεοδώρου στη θέση του Κώστα Κίτσα.

73′ Δεύτερη αλλαγή και για τον Αχιλλέα, ο Τσάκαλος στη θέση του Τοπαλίδη.

74′ Κίτρινη κάρτα Αράπος.

75′  Τελευταία αλλαγή για τους φιλοξενούμενους, ο Θανάσης στη θέση του Σπύρου Κίτσα.

78′ ΓΚΟΛ! Κεφαλιά-πάσα του Λαδά στον Γιώργου Κίτσα, ο τελευταίος από κοντά θα κάνει το 0-3

79′ ΓΚΟΛ! Σουτ του Ζωγράφου από το ημικύκλιο της περιοχής, η μπάλα στα δίχτυα του Βερβαντίδη (0-4)

81′ Κάθετη πάσα του Γιώργου στον Θανάση Κίτσα, τετ-α-τετ του τελευταίου αποκρούει εντυπωσιακά ο πορτιέρο των γηπεδούχων.

88′ ΓΚΟΛ! Ωραία ατομική προσπάθεια του Θανάση Κίτσα, θα περάσει και τον Βερβαντίδη και με πλασέ θα διαμορφώσει το τελικό 0-5.

Διαιτητής της συνάντησης ο κ. Μελτζανίδης, με βοηθούς τους κ.κ. Παρασίου και Παπαδάκη.

Αρχικές συνθέσεις

Αχιλλέας Νεοκάστρου : Βερβαντίδης, Αράπος, Σίμος, Φασίδης, Τοπαλίδης, Ξαφέτης, Κατσιγιαννόπουλος, Τεπετός, Κοτζαχρήστος, Πήχας, Ανδρίτσος

ΠΑΟΚ Αλεξάνδρειας : Θεοδώρου Κ., Λαδάς, Κίτσας Λ.Π., Μπουκλάς Γ.Ε., Μπουκλάς Γ.Α., Κίτσας Π., Νουσιόπουλος, Κίτσας Σ., Κίτσας Γ., Κίτσας Κ., Ζωγράφος