K20 - K17 - K15

Πρωτάθλημα Υποδομής Κ20 – Ανάλυση των αγώνων και βαθμολογία

superleague-greece-logo-150x150ΑΕΛ Καλλονής Κ20 – Πλατανιάς Κ20  4-0 : Ακόμη μια ευρεία σε σκορ νίκη πέτυχε η ομάδα η Κ20 της ΑΕΛ Καλλονής, καθώς επιβλήθηκε 4-0 του Πλατανιά. Η Καλλονή έδειξε από την αρχή να διεκδικεί την συνέχιση των σερί νικών της. Το 1-0 ήρθε μόλις στο 20’μετά από πάσα του Γιουκαρή στο Σοφιάνη. Στο 35’ τα τέρματα έμελλε να διπλασιαστούν υπέρ της Καλλονής μας. Ο Ευαγγελιδάκης, μετά από στημένη φάση έστειλε τη μπάλα στον Γιαζιτζόγλου οποίος σκοράρισε και έστειλε την ομάδα μας στα αποδυτήρια με σκορ 2-0. Στο δεύτερο ημίχρονο, η κυριαρχία της Καλλονής συνεχίστηκε, με αποτέλεσμα να μην αργήσει να έρθει το 3-0. Στο 59’ ο Μπουρούς βγήκε τετ α τετ με τον τερματοφύλακα του αντιπάλου και πλασάροντας από δεξιά γωνία έκανε το 3-0. Ο επίλογος στο σκορ γράφτηκε από το Γιουκαρή, ο οποίος έκανε το 4-0 μετά από πέναλτι που σφύριξε ο διαιτητής λόγω ανατροπής του μέσα στην περιοχή.

ΑΕΛ Καλλονής : Μάππας, Αγριμάκης, Ευαγγελιδάκης, Γιαζιτζόγλου, Ιωαννίδης, Πιπεράς (72’ Μπράκουλα), Καραμπάς, Γιουκαρής, Σοφιάνης, Μπουρούς (82’ Γκιάλης), Γεώργου (67’ Κίστα)

Πλατανιάς : Πενταράκης, Κελάκης, Γαλανίδης (67’Ζουμπατόπουλος), Κοκονάκης, Πατρικάκης, Χαλκιαδάκης, Τσίτας, Κολομπάκης, Τσοντάκης, Μαυρεδάκης (88’ Μπένος), Σούκιας (78’ Χαραλαμπάκης)

SCODA Ξάνθη Κ20 – Παναιτωλικός Κ20  2-2 : Χορταστικό παιχνίδι έγινε στα Πηγάδια, ανάμεσα στην ομάδα Νέων της Ξάνθης και τον Παναιτωλικό, με τις δύο ομάδες να αναδεικνύονται ισόπαλες 2-2. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με τον Ζαρκαδά στο 39’ κάνοντας το 0-1 ενώ οι γηπεδούχοι έμεναν μέχρι το 80’ είχαν πολλές χαμένες ευκαιρίες με δύο δοκάρια του Πασχαλάκη και ένα του Γούλα. Στο τελευταίο δεκάλεπτο όμως το ματς πήρε φωτιά. Η Ξάνθη ισοφάρισε με τον Π. Ορφανίδη (81’) και με το πέναλτι του Καρυπιάδη στο 90’ έκανε το 2-1, και  φάνηκε ότι θα έπαιρνε τους βαθμούς της νίκης. Ο Παναιτωλικός όμως με τον Κωνσταντινόπουλο βρήκε τον τρόπο στις καθυστερήσεις να πετύχει το τελικό 2-2.

SKODA Ξάνθη Κ20 : Ζλατίνης, Ορφανίδης Λ., Κολλαράς, Προύντζος, Παρασκευάς (8’ Χατζητερζόγλου), Καρυπιάδης, Δόντσος, Γούλας, Ψύρρας (58’ Λαζαρίδης), Φασίδης (72’ Ορφανίδης Π.), Πασχαλάκης

Παναιτωλικός Κ20 : Αργύρης, Χαντάκιας, Μάλι (68’ Καραλής), Κοζάκης, Σμίλτος, Κωνσταντινόπουλος, Βασιλάρας, Ζαρκαδάς (60’ Δημούλας), Μεταξούλης (85’ Κωστακιώτης), Μήλιος, Κολοκοτρώνης

Εργοτέλης Κ20 – Αστέρας Τρίπολης Κ20  1-0 : Σημαντική νίκη πέτυχε η ομάδα Νέων κ20 του Εργοτέλη, καθώς επικράτησε με 1-0 στο Μαρτινέγκο, της αντίστοιχης ομάδας του Αστέρα Τρίπολης, για την 12η αγωνιστική του πρωταθλήματος Κ20 της Super League. Το γκολ που έκρινε την αναμέτρηση σημείωσε ο Νοκάι στο 54ο λεπτό με πλασέ, έπειτα από σουτ του Λεονάρντο. Ο Εργοτέλης αγωνίστηκε για μισή ώρα με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Παντελάκη στο 58ο λεπτό με δεύτερη κίτρινη κάρτα, αλλά οι Αρκάδες δεν μπόρεσαν να ισοφαρίσουν.

Εργοτέλης Κ20 : Δασκαλάκης, Γενιτσαρίδης, Σταυρακάκης (86’ Λίκα), Παντελάκης, Τουρνάκης, Κασαπάκης, Ξημεράκης, Λεονάρντο, Λυδάκης, Φουκαράκης (87’ Σηφάκης), Νοκάι (83’ Μπερουασβίλι).

Αστέρας Τρίπολης Κ20 : Παπουρτζής, Πολύδωρος (81′ Σαλαπάτας), Κυριακόπουλος, Καστριτσέας, Βαζούκης, Γκίτζιας Β., Γογωνάς, Καρυδόπουλος, Τσόφλιος, Βελισσάρης (30′ Μηλιώτης), Χρήστου (46′ Τογρού).

ΠΑΟΚ Κ20 – Άρης Κ20  1-3 : Η ομάδα Νέων του Άρη ήταν αυτή που επικράτησε 3-1 του ΠΑΟΚ στο ντέρμπι των Κ20, σε ένα πολύ καλό παιχνίδι. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο 17’ με σουτ του Παπαδόπουλου, αλλά η απάντηση των «κίτρινων» ήρθε στο 20’ με κεφαλιά του Ρότα για το 1-1. Στη συνέχεια ο ρυθμός έπεσε, με τον ΠΑΟΚ να είναι ελαφρώς καλύτερος και στο 45’ είχε δοκάρι σε σουτ του Δεληγιαννίδη. Στο 69’ ο Άρης κέρδισε πέναλτι και ο Λεμονής ευστόχησε για το 1-2. Πριν προλάβουν να συνέλθουν οι γηπεδούχοι, οι «κίτρινοι» σημείωσαν κι άλλο τέρμα, με κεφαλιά του Κοντοβά για το 1-3, που ήταν και το τελικό σκορ.

ΠΑΟΚ Κ20 : Σοϊλεμέζογλου, Αναστασίου, Τοπαλίδης, Τσελεπίδης, Βασαΐτης, Τζανδάρης, Κιόσε (74’ Πατράλης), Πόζογλου, Παπαδόπουλος (80’ Ταουσάνης), Κουλούρης, Δεληγιαννίδης (55’ Τσολακίδης)

Άρης Κ20 : Μάντζαρης, Παπακώστας, Βόσδου, Μπιμπισίδης, Κοντοβάς, Αντωνιάδης, Ντούγκα, Λεμονής, Μπάλιος, Κτιστόπουλος, Ρότα

Ατρόμητος Κ20 – Βέροια Κ20  0-1

Λεβαδειακός Κ20 – Πανιώνιος Κ20  1-0 : Την δεύτερη νίκη τους στο πρωτάθλημα πέτυχαν οι Νέοι Κ20 του Λεβαδειακού, καθώς επικράτησαν με 1-0 της αντίστοιχης ομάδας του Πανιώνιου, στο παιχνίδι που έγινε στο ενωσιακό γήπεδο Βοιωτίας, για την 12η αγωνιστική του πρωταθλήματος Κ20 της Super League. Οι νεαροί παίκτες του Τουρέ Μπασαλά κατόρθωσαν να κερδίσουν την πολύ καλή ομάδα του Πανιώνιου, μετά από μια καλή εμφάνιση που συνοδεύτηκε και από την αστοχία των κυανέρυθρων. Επίσης μεγάλη συμβολή στη νίκη είχε και ο γκολκίπερ Ντελέκος, ο οποίος απέκρουσε πέναλτι στις καθυστερήσεις, που εκτέλεσε ο Πρέντι. Το «χρυσό» γκολ της ομάδας των Νέων των Βοιωτών πέτυχε στο 53’ ο Γιώργος Πέππας με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι.

Λεβαδειακός Κ20 : Ντελέκος, Γοργάκης, Νάκος, Αθανασιάδης, Αντωνιάδης (85’ Κόντος), Πέππας, Βασιλείου (57’ Κυπραίος), Αποστολόπουλος (89’ Παντελίδης), Τόπι, Σμυρναίος, Σελάνζι.

Πανιώνιος Κ20 : Πολίτης, Μέκσι, Κωτσαλάς, Καλύβας (83’ Γιοματάρης), Ευαγγέλου, Γκίνη, Ιβάνοφ (75’ Ζήσης), Αρώνης (64’ Καρκασίνας), Ντουρμισάϊ, Μπεγλεκτσής, Πρέντι.

Απόλλων Σμύρνης Κ20 – ΟΦΗ Κ20  1-1 : Ισόπαλος έληξε ο αγώνας μεταξύ των ομάδων Νέων Κ20 του Απόλλωνα και του ΟΦΗ, στο παιχνίδι που έγινε στο γήπεδο της Ραφήνας, για την 12η αγωνιστική του πρωταθλήματος Κ20 της Super League. Οι παίκτες της «Ελαφράς Ταξιαρχίας» έσωσαν την παρτίδα στις καθυστερήσεις. Οι Κρητικοί  προηγήθηκαν στο 86’ με γκολ του Μπαμπουλάκη και οι κυανόλευκοι ισοφάρισαν στο 90’+2 με τον Καλλέργη.

Απόλλων Σμύρνης Κ20 : Βεζύρης, Ξανθόπουλος, Παπαευθυμίου (75′ Μπούσκος), Μεταλλινός, Σιγάλας, Καλλέργης, Ντοβλετάκης (90′ Δουμουράς), Φουκαράς (87′ Ζαχαρίου), Ντάφλας, Ντούνης, Μπέντας.

ΟΦΗ Κ20 : Γιαγκιόζης, Μπολάκης, Τουγλής, Λογοθέτης, Φάζος, Παπαδιός (46′ Βλαχάκης), Ροβίθης (81′ Μπαμπουλάκης), Γκαϊτάν, Μαραθανιός, Βιτώρος, Μανιδάκης (87′ Χύζι).

Πανθρακικός Κ20 – Ολυμπιακός Κ20 0-3 : Νικηφόρα πέρασε από την Κομοτηνή η ομάδα Νέων Κ20 του Ολυμπιακού, καθώς επικράτησε με 3-0, της αντίστοιχης ομάδας του Πανθρακικού στο γήπεδο των Αγίων Θεοδώρων, για την 12η αγωνιστική του πρωταθλήματος Κ20 της Super League. Στο πρώτο ημίχρονο ο Ολυμπιακός δεν ήταν αντάξιος των προσδοκιών και δεν δημιούργησε πολλούς κινδύνους στην εστία του Θυμιανίδη. Στο δεύτερο ωστόσο μέρος οι Πειραώτες ανέβασαν στροφές και προηγήθηκαν με φάουλ του Σωτηράκου στο 52’. Η ανωτερότητα της των Πειραιωτών διατηρήθηκε, παρότι είχε μείνει με 10 παίκτες από το 51’, λόγω αποβολής του Γιάνκοβιτς με απευθείας κόκκινη. Ο Παπασάββας «κλείδωσε» τη νίκη του Ολυμπιακού στο 87’ με πλασέ μέσα από την περιοχή, ενώ ο Λάτσι με σουτ στις καθυστερήσεις διαμόρφωσε το τελικό 3-0.

Πανθρακικός Κ20 : Θυμιανίδης, Θωμάς, Φραγκούλης, Μουζασβίλι, Μητρούσης, Ζούλης, Ψάλτης (64’ Γεωργιάδης), Τσανακτσόγλου, Λίτσκας, Φασουλής (81’ Μανδήλας), Γκουτσίδης (60’ Καγιάογλου).

Ολυμπιακός Κ20 : Χουτεσιώτης, Βούρος, Σωτηράκος, Βλάχος, Μακροστέργιος, Παπασάββας, Ρεντζής (68’ Σάλιακας), Νασσιακόπουλος, Ιγνατίδης (71’ Λάτσι), Γιάνκοβιτς, Πασαλίδης (89’ Ψυχογιός).

Παναθηναϊκός Κ20 – ΠΑΣ Γιάννινα Κ20  1-1 : Οι Νέοι του Παναθηναϊκού ήρθαν ισόπαλοι 1-1 με τον ΠΑΣ Γιάννινα, στην αναμέτρηση που διεξήχθη σε… δύο μέρες λόγω της έντονης βροχόπτωσης την Κυριακή. Το πρωί της Δευτέρας ολοκληρώθηκε η αναμέτρηση των Νέων του Παναθηναϊκού με τον ΠΑΣ Γιάννινα για την 12η αγωνιστική του πρωταθλήματος Κ20 της Super League. Ο αγώνας είχε διακοπεί την Κυριακή στο 64ο λεπτό λόγω έντονης βροχόπτωσης στο Κορωπί και συνεχίστηκε από το σημείο της διακοπής την επόμενη μέρα. Μέχρι το σημείο της διακοπής ο Παναθηναϊκός ήταν καλύτερος στον αγωνιστικό χώρο. Μετά το 20′ οι πράσινοι είχαν πολλές ευκαιρίες και κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ στο 24′ με κοντινή προβολή του Κουσίδη. Στη συνέχεια και μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου το Τριφύλλι είχε πολλές ευκαιρίες να σημειώσει ακόμα ένα γκολ αλλά δεν τα κατάφερε. Στις αρχές του β’ ημιχρόνου και μέχρι τη διακοπή του αγώνα ο ΠΑΣ ήταν εκείνος που είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων αλλά ο Κότσαρης όποτε χρειάστηκε ήταν εκεί. Με την επανέναρξη του αγώνα, τη Δευτέρα, η ομάδα της Ηπείρου κατάφερε να φθάσει στην ισοφάριση στο 66ο λεπτό με απευθείας εκτέλεση φάουλ. Στα λεπτά που απέμεναν οι παίκτες του Τριφυλλιού προσπάθησαν να φθάσουν σε ένα δεύτερο γκολ, όμως δεν κατάφεραν να γίνουν απειλητικοί για την εστία των φιλοξενούμενων, με το 1-1 να είναι το τελικό αποτέλεσμα της αναμέτρησης.

Παναθηναϊκός Κ20  : Κότσαρης Αναστασόπουλος, Ρισβάνης, Δώνης, Μυρθιανός, Σταματάκης, Αγγελόπουλος Β. (64′ Τζανουλίνος), Νιούμαν, Γιαννιτσάνης, Μπαλμπόα, Κουσίδης.

ΠΑΣ Γιάννινα Κ20 : Κολιοφούκας, Βασιλείου, Ταχιάς, Φράγκος, Φίλιος, Χαλούλος (58′ Μπουκουβάλας – 88′ Ιωάννου), Φαρμάκης, Αναστασιάδης (30′ Παπαρούνας), Γιάκος, Μάγκος, Πασχάλης.