Wimbledon – Έγραψε ιστορία η Μπρουσάρ! (vid)

2882a0ee2ddd2687b2459007605485c5_LΗ Μπουσάρ θα είναι η αντίπαλος της Κβίτοβα στον τελικό του Γουίμπλεντον, καθώς η πρώτη επικράτησε 2-0 σετ της Χάλεπ στον δεύτερο ημιτελικό του τουρνουά.

Στο πρώτο σετ έγινε μάχη και αμφότερες οι τενίστριες διεκδίκησαν τη νίκη με τον ίδιο ζήλο. Νικήτρια στις λεπτομέρειες αναδείχθηκε η Μπουσάρ και από εκείνη τη στιγμή και μετά είχε και την ψυχολογία με το μέρος της.

Πράγματι, στο δεύτερο σετ επικράτησε ακόμη πιο άνετα επικρατώντας 6-2 και με αυτόν τον τρόπο πήρε τη μεγάλη πρόκριση.

Αξίζει να σημειωθεί, ότι η Χάλεπ ίσως να επηρεάστηκε από τον τραυματισμό της, αφού νωρίς στο ματς χτύπησε στον αστράγαλο.

Όπως και να έχει, αυτός είναι ο πρώτος τελικός σε γκραν σλαμ για την Μπουσάρ, η οποία και θα διεκδικήσει το πρώτο της μεγάλο τρόπαιο απέναντι στην Κβίτοβα.