Κύπελλο Μπάσκετ – Όλα τα αποτελέσματα

132636xlargeΤην πρόκριση στην επόμενη φάση πήρε το Ψυχικό το οποίο με ένα καταπληκτικό finsih στο παιχνίδι επικράτησε της νεοφώτιστης Λιβαδειάς με 77-62, και συνεχίζει στον θεσμό του Κυπέλλου Ελλάδας. Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να μείνουν μέσα στο παιχνίδι μέχρι τα μέσα του τρίτου δεκαλέπτου με κορυφαίο τον Βεσκούκη. Το 34-31 του ημιχρόνου, έγινε 41-40 στο 25΄ με τη Λιβαδειά να απειλεί, ενώ στο 28΄ το σκορ ήταν 47-42. Η ποιότητα όμως και η εμπειρία των παικτών του Ψυχικού μέτρησε ιδιαίτερα στα τελευταία λεπτά ανατρέποντας τις ισορροπίες. Με μπροστάρηδες τους Νίκου και Κορωνίδη, οι γηπεδούχοι ξέφυγαν με 54-48 στο 30΄ και 65-57, 5΄ πριν το τέλος, φτάνοντας σε μια κατά γενική ομολογία δύσκολη αλλά δίκαιη πρόκριση.

Ο Φίλιππος Βέροιας υπέταξε τον Αρκαδικό με 60-58 και πήρε τη πρόκριση, σε ένα αποτέλεσμα – έκπληξη, δεδομένης της μεγάλης μεταγραφικής ενίσχυσης των φιλοξενούμενων που φέρονται ως φαβορί για την άνοδο στην Α1. Η ομάδα της Βέροιας αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ με 11-21 στο 11΄ και 14-27 στο 15΄ κατάφερε να κάνει την μεγάλη ανατροπή και να φτάσει σε μια δραματική αλλά σπουδαία από πλευράς γοήτρου νίκη. Καθοριστικό σημείο για την εξέλιξη του αγώνα όταν οι γηπεδούχοι βρέθηκαν πίσω με 10 πόντους στο 26΄ (34-44 στο 26΄), αλλά με ένα σερί 10-0, ισοφάρισαν 44-44 στο 28΄. Οι παίκτες του Δημήτρη Γκίμα πέρασαν για πρώτη φορά μπροστά με 55-53 στο 34΄ για να ακολουθήσει ένα δραματικό πεντάλεπτο. Ο Καρύδας από πλευρας Αρκαδικού έκανε το 57-58 25΄΄ πριν το τέλος, όμως ο Γκιουλέκας με γκολ – φάουλ έδωσε προβάδισμα με 60-58 στον Φίλιππο. Σκορ που έμελε να είναι και το τελικό, αφού ο Τζόρτζεβιτς έχασε την ευκαιρία λίγα δεύτερα πριν το τέλος να στείλει το ματς στη παράταση, καθώς αστόχησε και στις δύο βολές που κέρδισε…

Σε… πάρτι μετέτρεψαν τα “μωρά” του Κώστα Σορώτου την αναμέτρηση με τον Ερμή Λαγκαδά. Ο Ηλυσιακός νίκησε με 71-58 τον Ερμή Λαγκαδά και ξεκίνησε με το… δεξί τις επίσημες υποχρεώσεις του για τη νέα αγωνιστική περίοδο, δείχνοντας παράλληλα ότι μπορεί να λείπει η εμπειρία από το ρόστερ του, όμως περισσεύει η ο ενθουσιασμός και το ταλέντο. Οι “κιτρινόμαυροι” που ξεκίνησαν το ματς με 5/5 τρίποντα και τον εντυπωσιακό Φακοπουλίδη να έχει 4/4 και 15 πόντους συνολικά, έκλεισαν το ημίχρονο με 47-25 και έβαλαν γερές βάσεις για τη πρόκριση στην επόμενη φάση του Κυπέλλου. Η ορμή των παικτών του Ηλυσιακού ήταν αμείωτη και στο β΄ μέρος, μετατρέπωντας το σε τυπική διαδικασίας, καθώς στο 30΄ το σκορ ήταν 60-45, ενώ 1.30΄΄ πριν τη λήξη 69-53.

Έκπληξη και στο Λαύριο, τουλάχιστον βάση των ρόστερ των δύο ομάδων. Το Λαύριο αποδίδοντας εξαιρετικό μπάσκετ στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα και δείχνοντας σαφώς πιο έτοιμο και αποφασιστικό, υπέταξε με 68-55 την Καβάλα, θέτοντας την εκτός συνέχειας του θεσμού. Η ομάδα του Χρήστου Σερέλη είχε το προβάδισμα καθ΄ όλη τη διάρκεια του αγώνα και με αποτελεσματική άμυνα και έλεγχο των ριμπάουντ δεν άφησε πολλά περιθώρια αντίδρασης στην Ένωση. Το Λαύριο που 2΄ πριν το τέλος έφτασε να προηγείται με 64-52 έφτασε δίκαια στη τελική επικράτηση, δίνοντας έτσι συνέχεια στις εξαιρετικές εμφανίσεις των τελευταίων φιλικών αγώνων. Οι γηπεδούχοι αγωνίστηκαν χωρίς τον Παγώνη, ενώ από τη Καβάλα, στην οποία επικρατεί έντονος προβληματισμός για την εμφάνιση, δεν αγωνίστηκε ο αρχηγός Σωτήρης Καραποστόλου που παραμένει τραυματίας.

filippos_arkadikos_2014

Πολύ μεγάλη νίκη – πρόκριση για τον νεοφώτιστο στην Α2 Αετό. Η ομάδα του Αγίου Παντελεήμονα σε ένα ιστορικής σημασίας παιχνίδι, επιβλήθηκε στη παράταση του Ηρακλή με 82-79 και πήρε τη πρόκριση για την επόμενη φάση του Κυπέλλου Ελλάδας. Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα (31-29 στο 18΄, 59-57 στο 33΄) και το δραματικό φινάλε ήταν… αναπόφευκτο. Ο Κοθράς με τρίποντο έδωσε το προβάδισμα στους φιλοξενούμενους με 69-70, λίγα δεύτερα πριν το τέλος και στη συνέχεια ο Τζουγκαράκης ισοφάρισε 70-70 με μία εύστοχη βολή. Ο Κοθράς είχε την ευκαιρία να δώσει τη νίκη στον Ηρακλή, όμως αστόχησε σε λέι απο, ενώ το μακρινό τρίποντο του Κόκαλλη δεν βρήκε στόχο και έτσι οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στη παράταση. Στο έξτρα πεντάλεπτο ο Αετός κατάφερε να προσπεράσει με 75-74, 2΄ πριν τη λήξη, ενώ ο Ροδοστόγλου με ψυχραιμία από τη γραμμή των βολών στα τελευταία δεύτερα έγραψε το τελικό 82-79, δίνοντας τη πρόκριση στην ομάδα του, η οποία πανηγυρίστηκε έξαλλα από παίκτες και φιλάθλους.