Πανσερραϊκός – Καβάλα 2-1 (video)

9238ecd6279636a2774ccea64caae721_LΤο γκολ του Ρούτση στις καθυστερήσεις χάρισε το τρίποντο στα «λιοντάρια» που παραμένουν 4 βαθμούς πίσω από τον πρωτοπόρο Άρη

Με πανηγυρισμούς για τους Σερραίους έληξε το ντέρμπι κορυφή του πρώτου ομίλου της Γ’ Εθνικής ανάμεσα στον Πανσερραϊκό και την Καβάλα. Όλη η… ουσία του αγώνα ήταν συγκεντρωμένη στο τελευταίο 20λεπτο, καθώς το σκορ άνοιξε στο 21’ ο Πλιάγκας με δυνατό σουτ ύστερα από σέντρα του Μπονέρη από δεξιά. Ωστόσο, η απάντηση από πλευράς «αργοναυτών» ήρθε δυο λεπτά αργότερα. Συγκεκριμένα, στο 73’ ο Παλιούρας ανέτρεψε στην περιοχή τον Παππά με τον διαιτητή να δείχνει το σημείο του πέναλτι και να αποβάλλει τον πρώτο με απευθείας κόκκινη κάρτα. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Διαμαντίδης που έφερε το ματς στα ίσια για την ομάδα του Ισπυρλίδη. Τελικά όμως τη νίκη πανηγύρισαν οι γηπεδούχοι καθώς στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων ο Ρούτσης με πλασέ νίκησε τον Αθανασίου διαμορφώνοντας το 2-1 που έμεινε ως το σφύριγμα της λήξης.

Πανσερραϊκός (Κ. Βασιλακάκης): Παλιούρας, Περπερίδης (68′ Μπονέρης, Γαλακτερός, Σιάκκας, Βοσκόπουλος, Τσιμίκας, Ριύτσης, Παπαστεργίου (74′ Μπίμπης), Μουτεσίδης, Τάντιτς (60′ Πλιάγκας), Γκόγκας

Καβάλα (Ι. Ισπυρλίδης): Αθανασίου, Κοσμίδης, Σταματόπουλος, Μπάτζιος, Ιορδανίδης, Γκαρακλίδης, Παππάς (90’+2′ Βίτλης), Γαβριηλίδης, Κανούλας, Διαμαντίδης (90’+1′ Παρμαξίδης), Μπρατσιάνι