Κύπελλο Ελλάδος

Χανιά – ΠΑΣ Γιάννινα (1-2) Αλλαγή ο Σούκιας, βασικός ο Ηλιάδης

Χωρίς τίτλοΟ ΠΑΣ Γιάννινα ήταν σαφώς καλύτερος στην πρώτη αναμέτρηση για τους «16» του Κυπέλλου Ελλάδος και δεν άφησε πολλά περιθώρια στον ΑΟ Χανιά για να διεκδικήσει κάτι παραπάνω από την αναμέτρηση στα Περιβόλια.

Τα πολλά λάθη που έκανε η άμυνα των γηπεδούχων έδωσε πολλές ευκαιρίες στους ποδοσφαιριστές του ΠΑΣ και αφού σπατάλησαν πολλές, έφτασαν στο γκολ στο 37ο λεπτό με προβολή του Κρητικού μετά από σέντρα του Φονσί. Στο 68ο λεπτό ο Ακόστα έκανε το 2-0 για τους Ηπειρώτες μετά από δοκάρι του Γιάκου.

Οι Κρητικοί κατάφεραν να σημειώσουν το γκολ της τιμής στα τελευταία λεπτά με τον ωραίο βολ πλανέ του Σούκια.

AO Χανιά (Mάρκος Στεφανίδης): Σικαλιάς, Ανδρέου, Γκότοβος (46′ Κοντέων), Γανωτής, Γκούμας, Οικονομόπουλος (34′ Πάγκαλος), Καραγιάννης (58′ Σούκιας), Εσόνο, Σιλιγαρδάκης, Μαρτσάκης, Ευαγγέλου.

ΠΑΣ Γιάννινα (Γιάννης Πετράκης): Σωτηρίου, Μιχαήλ, Φονσί, Στρούνα, Σκόνδρας, Ακόστα (73′ Μανιάς), Αυγενικού, Γιάκος, Ηλιάδης, Κρητικός (65′ Τσουκαλάς), Σαπαλίδης (80′ Ντάσιος).