ΑΕΚ – Φίλιππος Βέροιας 27-25

7c8f4507b139a0e99c9946ddc88da522_LΓια 7η συνεχόμενη χρονιά η ΑΕΚ καταφέρνει να προκριθεί στους «4» του Κυπέλλου Ελλάδας Ανδρών. Η «Ένωση» μετά από ένα ενδιαφέρον και συναρπαστικό ματς στο κλειστό της Πολιτείας νίκησε 27-25 τον Φίλιππο Βέροιας και πήρε το εισιτήριο για την επόμενη φάση. Το παιχνίδι κρίθηκε στις λεπτομέρειες με την ΑΕΚ να είναι καλύτερη στο πρώτο μέρος και μέχρι το 35′ όταν και προηγήθηκε 15-11.

Ωστόσο ο Φίλιππος αντέδρασε και με σερί 5-0 πέρασε μπροστά (15-16) και το παιχνίδι πήγε γκολ γκολ μέχρι το φινάλε. Περίπου ένα λεπτό πριν το τέλος ο Φίλιππος ισοφάρισε 25-25, ο Μπακαούκας μετά το ταιμ άουτ της ΑΕΚ έκανε το 26-25 και σχεδόν με την εκπνοή ο Τσαούσης έκλεψε και έγραψε το τελικό 27-25.

Για την ΑΕΚ δεν αγωνίστηκαν καθόλου οι τραυματίες Νικολαϊδης και Γ. Παπαδόπουλος, ενώ ο Φίλιππος έχασε από το πρώτο ημίχρονο τον Παπαδόπουλο που χτύπησε πάνω από το μάτι και μεταφέρθηκε για ράμματα στο νοσοκομείο.

Το τμήμα χάντμπολ της ΑΕΚ αφιέρωσε την νίκη στον φίλαθλο της «Ένωση» Πάρη Βάκη που κάνει απεργία πείνας έξω από την σκεπαστή. Η ΑΕΚ, ο ΠΑΟΚ, όπως και άλλες δύο ομάδες που θα προκριθούν σήμερα θα μάθουν τους αντιπάλους τους την Παρασκευή στην κλήρωση που θα πραγματοποιηθεί στα γραφεία της ΟΧΕ.

ΑΕΚ- ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ 27-25

Τα πεντάλεπτα: 1-1, 2-5, 3-5, 7-6, 10-7, 13-10 (ημχ.), 15-11, 16-16, 18-19, 20-21, 22-22, 27-25

ΑΕΚ (Γιάννης Αρβανίτης): Μπακαούκας 8, Γεωργιάδης 3, Δημοσθένους 2, Μπάλας 1, Τσαούσης 5, Κατσίκης 4, Παπαδόπουλος Χ. 4, Τσιλιμπάρης, Φίλιππας, Κολιούλης, Ξηρός, Νικολαϊδης, Παπαδόπουλος Γ.

ΦΙΛΙΠΠΟΣ (Χρήστος Τζουβάρας): Κωστακίδης 6, Βραζάλιτσα 3, Αρβανιτίδης, Μιχαηλίδης, Ζλατάνος, Δομπρής 2, Μπαντής 7, Ψωμιάδης, Σανίκης 3, Δραγκόλας, Δεληγιάννης 2, Κορωνάς, Παπαδόπουλος.

Διαιτητές: Βήτας- Σκλαβενίτης, δίλεπτα: 4-5, πέναλτι: 4/4-4/5.