Το “μαγικό” γκολ του Κάστρο, ο επικός πανηγυρισμός και το “ψαλιδάκι” της χρονιάς στην Ιταλία! (vids)

2d0f136a12226409879bdb1424d3affc_LΤο πιο εντυπωσιακό γκολ όχι μόνον της αναμέτρησης αλλά και γενικότερα της 31ης αγωνιστικής της Liga σημείωσε ο Τσόρι Κάστρο στο ισόπαλο 2-2 της Σοσιεδάδ με την Λα Κορούνια στο Σαν Σεμπαστιάν.

Ήταν το 57ο λεπτό όταν με το σκορ 1-1 ο 30χρονος  επιθετικός των Βάσκων έδωσε με βολίδα από πλάγια θέση και εν κινήσει  το προβάδισμα στους γηπεδούχους  θυμίζοντας σε μεγάλο βαθμό το εκπληκτικό γκολ το οποίο σημείωσε ο μεγάλος Μάρκο Φα Μπάστεν  για λογαριασμό τη εθνικής Ολλανδίας την αναμέτρηση με την Σοβιετική Ένωση το 1988 στον τελικό του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος.

Ένα πραγματικά αριστουργηματικό σουτ  από τον γεννημένο στο Τρίντινταντ Ουρουγουανό διεθνή επιθετικό της Σοσιεδάδ που  στάθηκε αδύνατο στον γκολκίπερ των φιλοξενούμενων Φάμπρι να το σταματήσει  με τον σκόρερ αμέσως μετά την επιτυχία του να …πετάει από τη χαρά του σε έναν απολαυστικό επίσης πανηγυρισμό

f100cda63fcd19d492f1f8092d557f47_L

Ο απόλυτος πρωταγωνιστής ήταν ο Χερμάν Ντένις στο νικηφόρο 2-1 της Αταλάντα επί της Σασουόλο στο Μπέργκαμο για την Σέριε Α’.

Ο Αργεντινός επιθετικός των «μπεργκαμάσκι» όχι μόνον πέτυχε αμφότερα τα γκολ της ομάδας του αλλά και το μακράν  καλύτερο όχι απλά του ματς αλλά και αναμφίβολα το πλέον εντυπωσιακό της 30ης αγωνιστικής και ένα από τα καλύτερα της διοργάνωσης  εφέτος.

Πιο συγκεκριμένα ο Ντένις ήταν αυτός που  δύο λεπτά πριν από το φινάλε του πρώτου μέρους έδωσε το προβάδισμα στην Αταλάντα μετά από έναν απολαυστικό συνδυασμό με αφετηρία τον Τσιγκαρίνι να βγάζει την πάσα με  υπέροχο τακουνάκι στον Μοράλεζ που με τη σειρά του έδωσε στον Αργεντινό επιθετικό ο οποίος με ανάποδο ψαλίδι νίκησε τον γκολκίπερ των φιλοξενούμενων Κονσίλι για το 1-0.