Ηρακλής – Φίλιππος Βέροιας (84-64) Τι έγινε στα άλλα ματς και η βαθμολογία

6cdb4ac6ccf86fc9922b1b1ecf5faa0d_LΤην ήττα με σκορ 84-54 γνώρισε ο Φίλιππος Βέροιας στο Ιβανώφειο απο τον Ηρακλή στα πλαίσια της 24ης αγωνιστικής της Α2 κατηγορίας μπάσκετ. Αν και ο Φίλιππος ξεκίνησε δυνατά το πρώτο δεκάλεπτο καταφέρνοντας να προηγηθεί με 6-13 στο 5′ ο Ηρακλής ήταν αυτός που τελικά κατάφερε να επιβάλει το ρυθμό του και να πάρει μια σημαντική διαφορά την οποία και διατήρησε μέχρι το τέλος του παιχνιδιού.
Απο τον Φίλιππο πρώτοι σκορεροι Γκιουλέκας με 15 πόντους και ο Πλιούκας με 13.

Δεκάλεπτα: 20-18, 36-24, 63-42, 84-54

Διαιτητές: Διαμαντής-Θεονάς-Θεοδωρόπουλος

Ηρακλής (Πέρκος): Σταματογιάννης,Ταραμάς, Μιχάλογλου 15 (2/2β., 5/8δ., 1/1τρ., 3ασίστ), Ονάσογλου 9 (1), Γαρέζος, Χρυσόπουλος 21 (3/3τρ., 4ασίστ), Αράπης 10 (2/2τρ., 3ασ, 2κλ.), Κοθράς 6 (7ασ., 4κλ.), Μήτσιαλος 6, Δέσπος 17.

Φίλιππος Βέροιας (Γκίμας – Μπλατσιώτης): Πεταλωτής 3 (1), Μάρτινς 3, Σιδηρόπουλος, Τραϊανός 11 (1), Δεληγιώργης 2, Πλιούκας 13 (1/7τρ., 5λαθ.), Γκιουλέκας 15 (3τρ., 4λαθ.), Κασαμπαλής 7, Αργύρης, Τριχόπουλος, Πεχλιβάνος, Λευκαδίτης.

141925xlarge

Ένα βήμα από την κατάκτηση της ανόδου βρίσκεται ο Αρκαδικός. Ανεβάζοντας κατακόρυφα την απόδοση της στο β’ μέρος, η ομάδα της Τρίπολης νίκησε στο Μετς το Παγκράτι με 77-62 και σε συνδυασμό με την ήττα του Ψυχικού (το οποίο υποδέχεται την προσεχή αγωνιστική) “αγκάλιασε την Α1, καθώς παρέμεινε μόνο στη δεύτερη προνομιούχο θέση.

Όλα κρίθηκαν όταν με ένα σερί 14-0 οι φιλοξενούμενοι μετέτρεψαν το 43-46 του 23′ σε 43-60 λίγο πριν το τέλος της τρίτης περιόδου. Παίζοντας στο… ρελαντί στη τελευταία περίοδο, η ομάδα του Γιάννη Καστρίτη διατήρησε τη διαφορά σε επίπεδα ασφαλείας (49-66 στο 34′) και έφτασε στη κατάκτηση μιας ακόμη πολύτιμης νίκης.

Να σημειωθεί ότι οι νικητές αγωνίστηκαν από το 18′ χωρίς τον Πέτρο Νοέα ο οποίος τραυματίστηκε στο πόδι μετά από μια σύγκρουση στο παρκέ και αποχώρησε.

Η ομάδα που τον «σπρώχνει», μάλιστα, πιο κοντά στην Α1 είναι ο Εθνικός Πειραιώς, χάρη στο τρομερό «διπλό» που έκανε στο Ψυχικό, με 73-78 επί της τοπικής ομάδας. Η τελευταία, πάντως, είχε την ευκαιρία να ξεκαθαρίσει πιο νωρίς με την υπόθεση της νίκης και να συνεχίσει να καταδιώκει τον Αρκαδικό, εν όψει του μεταξύ τους αγώνα την επόμενη αγωνιστική, αφού στην αρχή του δευτέρου ημιχρόνου είχαν κάνει επιμέρους σκορ 10-3, με το οποίο το 39-34 του ημιχρόνου, έγινε «αστραπιαία» 49-37. Οι φιλοξενούμενοι, ωστόσο, αντέδρασαν και σταδιακά επέστρεψαν στη διεκδίκηση του αποτελέσματος. Αυτό είχε ως συνέπεια, το παιχνίδι στο τέλος να γίνει «θρίλερ» και την ομάδα τους παίκτες του Γιώργου Ρεμεντέλα να «λυγίζουν» από την πίεση. Κάπως έτσι, βλέπουν το στόχο να απομακρύνεται, με την νίκη στην Τρίπολη να είναι μονόδρομος.

Στην ίδια απόσταση από τη δεύτερη θέση, έμεινε και το Λαύριο, το οποίο δε δυσκολεύτηκε να κάμψει την αντίσταση του ΟΦΗ, όπως φαίνεται και από το τελικό 73-62. Η κατάσταση, βέβαια, δεν φαινόταν τόσο εύκολη για τους παίκτες του Χρήστου Σερέλη στο πρώτο μέρος, με τους Κρητικούς να δείχνουν να μπορούν να τους «κοντράρουν», αντιδρώντας στο 26-15 του 12ου λεπτού και μειώνοντας την απόσταση στο 35-32 στο ημίχρονο. Σταδιακά, όμως, οι γηπεδούχοι πήραν ξανά τον πλήρη έλεγχο της αναμέτρησης, ενώ στο τελευταίο δεκάλεπτο, γνωρίζοντας πως ο αντίπαλός τους δε θα τους χαριζόταν σε περίπτωσην «χαλάρωσης», μπήκαν πιο αποφασισμένοι, κάνοντας το σκορ 65-52 από 54-46, μόλις σε πέντε λεπτά, με όλα τα υπόλοιπα να αποτελούν τυπική διαδικασία.

Το «τρένο» της Λιβαδειάς κατάφερε να… εκτροχιάσει ακόμη και την πρωτοπόρο Καβάλα, και μάλιστα με το επιβλητικό 88-73 και να φτάσει στο 13/13. Οι παίκτες του Νίκου Οικονόμου, παραμένουν αήττητοι στο δεύτερο γύρο, με δύο αγωνιστικές ακόμη για το φινάλε, δίνοντας τις διαστάσεις θριάμβου της επικράτησής τους στο τελευταίο δεκάλεπτο. Στα πρώτα 30 λεπτά, τα πάντα κρέμονταν από μία «κλωστή», με το σκορ να αλλάζει διαρκώς χέρια και το τέλος να προμηνύεται αμφίρροπο. Κάτι τέτοιο, όμως, έσπευσαν να διαψεύσουν οι Βοιωτοί, οι οποίοι αποδίδοντας εξαιρετικά στην τελευταία περίοδο, πέτυχαν επιμέρους σκορ 29-13 και πήραν άλλο ένα μεγάλο αποτέλεσμα, διατηρώντας όσες ελπίδες διαθέτουν ακόμη και για τη δεύτερη θέση. Το παιχνίδι ωστόσο στιγματίστηκε από την 20λεπτη διακοπή ανάμεσα στα δυο ημίχρονο, όταν οι διαιτητές ζήτησαν να εκκενωθεί το κλειστό, με αποτέλεσμα μετά από διαβουλεύσεις αν εκκενωθούν οι τρεις πρώτες θέσεις στα κάτω καθίσματα.