Α ΕΠΣ Ημαθίας - Στατιστικά Ποδόσφαιρο

Α1 Ερασιτεχνική – ΠΑΟΚ για μεγάλα πράγματα, μόνος ο ΦΑΣ στην κορυφή (stats 4η αγωνιστική)

_DSC8046“Δικέφαλος” με…άγριες διαθέσεις και στο φετινό πρωτάθλημα της Α1 Ερασιτεχνικής, με τους κυπελλούχους να παίρνουν σπουδαία νίκη επί του πρωταθλητή ΑΣ Ειρηνούπολης και παρά το -5 με το οποίο ξεκίνησαν το πρωτάθλημα, έφτασαν ήδη τους 5 βαθμούς.

Η ομάδα του Χρήστου Υφαντίδη, παρά τις απουσίες, παρουσίασε και πάλι εξαιρετικό πρόσωπο και θα μπορούσε να πετύχει μεγαλύτερο σκορ στο σημερινό παιχνίδι, αν ήταν πιο προσεκτική στην τελική προσπάθεια. Από την άλλη πλευρά, η ομάδα του Γιάννη Μαντζιαρίδη γνώρισε την πρώτη ήττα στο φετινό πρωτάθλημα και υποχώρησε στην τρίτη θέση μετά τη νίκη της ΑΕ Αλεξάνδρειας.

Ειρήσθω εν παρόδω, η ομάδα του Κυριάκου Καρασαββίδη συνεχίζει την επέλαση της, καθώς σήμερα πέρασε και από τη Χαρίεσσα, σε ένα παιχνίδι που κρίθηκε στο πρώτο ημίχρονο χάρη σε τέρματα των Σαμαρά και Μπενίσκου. Παραμένει ουραγός η ΑΕΧ, που έφτασε τα 14 τέρματα παθητικό σε τέσσερις αγώνες.

Σημαντική νίκη για τον ΦΑΣ Νάουσα, που δυσκολεύτηκε σε μεγάλο βαθμό κόντρα στην εξαιρετική Ποντιακή Νεολαία ωστόσο η ομάδα του Δημήτρη Χαλκιά πέτυχε τον στόχο της και φιγουράρει πλέον μόνη πρώτη στον βαθμολογικό πίνακα.

Πολύ σπουδαίο το “διπλό” για τον Μέγα Αλέξανδρο Τρικάλων, σε έναν εξαιρετικά δύσκολο αγωνιστικό χώρο στο Δημοτικό Γήπεδο Διαβατού και παρά το γεγονός πως έμεινε με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Κώστα Χαλβατζή στο 65′, διατήρησε το υπέρ της προβάδισμα και με τη νίκη αυτή ισοβαθμεί στην τρίτη θέση με τον ΑΣ Ειρηνούπολης.

Εξαιρετικός ο Κεραυνός Επισκοπής, που με τρία τέρματα στο πρώτο ημίχρονο, υποχρέωσε στη πρώτη του ήττα τον ΓΑΣ Κοπανού, με εκτελεστές για ένα ακόμη παιχνίδι τους Κώστα Ντέλλα (δύο τέρματα) και Χάρη Παραστατίδη.

Δραματικό σε εξέλιξη παιχνίδι στο Ροδοχώρι, όπου ο Φίλιππος Μελίκης πήρε τον βαθμό της ισοπαλίας από τον τοπικό ΓΑΣ. Μάλιστα το συγκρότημα του Μιχάλη Γιάννου πήρε τρεις φορές το προβάδισμα στο ομιχλώδες τοπίο του ορεινού Βερμίου, οι γηπεδούχοι όμως (που είχαν πολλές ευκαιρίες στο σημερινό παιχνίδι) είχαν ανάλογες απαντήσεις στα τέρματα των “ερυθρολεύκων”.

Τέλος, την παρθενική του νίκη πανηγύρισε ο Αχιλλέας Νάουσας, που κατάφερε με τέρμα του Γιαλαμίδη στο 88′ να πάρει το “ροζ φύλλο” από το Μακροχώρι που στο δεύτερο ημίχρονο είχε καλή απόδοση αλλά δεν μπόρεσε να φύγει με βαθμούς από το ορεινό Γιαννακοχώρι

Αναλυτικά τα αποτελέσματα και οι σκόρερς της 4ης αγωνιστικής :

ΦΑΣ Νάουσα – Ποντιακή Νεολαία Αράχου  1-0 (18′ Βλαχοδήμος Α.)

ΠΑΟΚ Αλεξάνδρειας – ΑΣ Ειρηνούπολης  1-0 (72′ Βασιλείου)

Κεραυνός Επισκοπής – ΓΑΣ Κοπανού  3-1 (7′-17′ Ντέλλας, 31′ Παραστατίδης / 88′ Μπούφι)

Ατρόμητος Διαβατού – Μέγας Αλέξανδρος Τρικάλων  0-1 (58′ Μηνούδης Α.)

ΓΑΣ Ροδοχωρίου – Φίλιππος Μελίκης  3-3 (11′ Ουέλινγκτον, 44′-82′ Παπαδής / 25′ Μηλιώτης Β. πεν, 29′ Γαβριηλίδης, 76′ Παρσόπουλος Α.)

ΑΕ Χαρίεσσας – ΑΕ Αλεξάνδρειας  0-2 (3′ Σαμαράς, 43′ Μπενίσκος)

Αχιλλέας Νάουσας – Μακροχώρι  2-1 (22′ Καραμεταξάς, 88′ Γιαμαλίδης / 61′ Σερασκέρης Χ.)

Tips

*18 τέρματα σημειώθηκαν στη σημερινή αγωνιστική, 10 για τους γηπεδούχους και 8 για τους φιλοξενούμενους

*Συνολικά έχουν σημειωθεί 89 σε τρεις αγωνιστικές (22.25 μέσο όρο και 3.18 ανά αγώνα)

*Πιο ευρεία νίκη : ΦΑΣ Νάουσα (7-0 τον Αχιλλέα Νάουσας)

*49 οι ποδοσφαιριστές που έχουν σκοράρει μέχρι στιγμής, τρία τα συνολικά αυτογκόλ μέχρι στιγμής