Φίλιππος Μελίκης – Κεραυνός Επισκοπής 1-3

12166773_10200854052670605_2013100336_n

Τρίτη νίκη στο πρωτάθλημα, η πρώτη εκτός έδρας για τον Κεραυνό Επισκοπής, που έφτασε τους 10 βαθμούς στο πρωτάθλημα.

Η ομάδα του Χρήστου Μποζίνη απέδωσε για ένα ακόμη παιχνίδι σε υψηλό επίπεδο, αν και στο πρώτο μέρος δυσκολεύτηκε σε μεγάλο βαθμό τόσο από το τέρμα των γηπεδούχων (που για ένα ακόμη παιχνίδι προηγούνται στο σκορ) αλλά και από την επιθετική δυστοκία των επιθετικών της.

Ωστόσο, με την επίτευξη του τέρματος της ισοφάρισης, τα πόδια των “φιλοξενούμενων” λύθηκαν και με σκόρερ (συνήθεια πλέον…) τους Χάρη Παραστατίδη (δύο τέρματα) και Κώστα Ντέλλα έφτασε στο τελικό 1-3.

Το παιχνίδι ήταν ανοιχτό καθ όλη τη διάρκεια του, με τις δύο ομάδες να παίζουν εξίσου για τη νίκη. Οι φιλοξενούμενοι είχαν την υπεροχή από την αρχή, ωστόσο οι “ερυθρόλευκοι” ήταν πάντα επικίνδυνοι στις αντεπιθέσεις και με τους γρήγορους επιθετικούς που διαθέτει (και τα καλά χτυπήματα από τον Μιχάλη Γιάννου), δημιούργησαν τις προϋποθέσεις στην εστία του Βόλτση. Σε μία από αυτές και συγκεκριμένα στο 7ο λεπτό ο Φίλιππος πήρε “κεφάλι” στο σκορ με το πρώτο τέρμα του Κυριάκου Χασάν με την ¨ερυθρόλευκη” φανέλα.

12167946_10200854052910611_1799436966_n

Ένα ακόμη ματς στο οποίο η ομάδα του Γιάννη Γιάννου παίρνει προβάδισμα στο σκορ, εντούτοις ένα ακόμα που χάνει την πρωτοκαθεδρία. Κι αυτό γιατί οι νεοφώτιστοι πίεσαν στη συνέχεια, έφτασαν αρκετές φορές στα καρέ του Τσιώμου αν και χρειάστηκε να φτάσει το ξεκίνημα του δευτέρου μέρους για να έρθει το πρώτο γκολ που ζητούσαν εξ αρχής.

Σκόρερ ο Χάρης Παραστατίδης, ο οποίος νίκησε τον υψηλόσωμο γκολκίπερ του Φίλιππου και το ίδιο έπραξε και στο 66ο λεπτό, όταν και πάλι από καλή θέση πέτυχε το 5ο προσωπικό του τέρμα στο πρωτάθλημα.

Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν στη συνέχεια να αντιδράσουν, βγήκαν με αξιώσεις στην αντίπαλη περιοχή, προσπάθησαν με κάποια γεμίσματα να απειλήσουν ωστόσο το γκολ ήρθε από πλευράς “κοκκινόμαυρων” (ενώ προηγήθηκε δοκάρι με τον Λύτη στο 59′) οι οποίοι με τον Ντέλλα στο 90ο λεπτό (6ο γκολ στο πρωτάθλημα, δεύτερος στη σχετική λίστα) διαμόρφωσαν το τελικό 1-3.

To ρεπορτάζ του Κεραυνού είναι μια προσφορά του Cafe «Anfield» στην Επισκοπή

11992214_10200741527537547_2138441037_n copy

Διαιτητής της αναμέτρησης ο κ. Καραντώνης, με βοηθούς τους κ.κ. Παζαρτζικλή και Χριστοδούλου

Φίλιππος Μελίκης : Τσιώμος, Τεγούσης, Ντόβας, Ανδρίτσος, Γιάννου, Μηλιώτης Β. (65′ Μαμουτόπουλος), Παρσόπουλος Α., Γαβριηλίδης, Παράσχος, Χασάν (73′ Μιχαηλίδης), Παρσόπουλος Χ. (55′ Σαχπατζίδης)

Κεραυνός Επισκοπής : Βόλτσης, Ιωαννίδης Ζ., Λέσκας, Ορδουλίδης, Ιωαννίδης Θ., Τσεχελίδης (30′ Χαραλαμπίδης), Τουμαράς, Καρυπίδης (24′ λ.τ. Μπάμπος), Λύτης (65′ Ορφανίδης), Παραστατίδης, Ντέλλας.