Eurocup – Άρης και ΠΑΟΚ μας θύμισαν λίγο από τα παλιά! (vid)

60f4201ed13dd0c97fe65510b1e2c065_LΠολύ κοντά στην πρόκρισή του στο τοπ 32 του Eurocup είναι ο Άρης, έπειτα από τη νίκη που πέτυχε με 76-70 επί της Ούνιξ Καζάν.

Οι «κίτρινοι» είχαν κακό ξεκίνημα με τους Ρώσους να προηγούνται με 2-12. Ξύπνησαν όμως στην συνέχεια, έσφιξαν την άμυνά τους και κατάφεραν να υποτάξουν την Ούνιξ Καζάν με θρίλερ στο τελευταίο λεπτό.

Με το σκορ στο 70-67 44” πριν το φινάλε ο Λάνγκφορντ με δύο βολές έφερε τη διαφορά στον πόντο. Στην επόμενη επίθεση ο Ουάιτ με δύο εύστοχες βολές έκανε το 72-69. Με το χρόνο να είναι στα 14.6” ο Άρης έστειλε στις βολές των Λάνγκφορντ, ο οποίος είχε 1/2. Ο Ουότερς σημείωσε το 74-70 στα 39.45” και κάπου εκεί σχόλασε ο γάμος.

Δεκάλεπτα: 13-20, 32-34, 56-55, 76-70.

ΑΡΗΣ: Ξανθόπουλος 1, Πελεκάνος, Τσούπκοβιτς, Ουάιτ 6 (5 ριμπ.), Ουότερς 19, Ζάρας 5, Χάγκινς 14 (6 ριμπ.), Κοέν 14, Μούρτος 2, Σίμτσακ, ΜακΝιλ 15 (6 ριμπ., 4 ασίστ).

ΟΥΝΙΚΣ ΚΑΖΑΝ: Λάνγκφορντ 25 (6 ριμπ., 5 λάθη), Πονκρασόφ 6, Παρακχούσκι 11 (13 ριμπ.), Κόλομ 11, Λικχοντέι 2, Μπάνιτς, Πανίν, Καϊμακόγλου 11 (9 ριμπ.), Ουίλιαμς, Μιλάκνις.
1c12ca90296c0040194873fedc73ea58_LΟ ΠΑΟΚ τα… χρειάστηκε για να επικρατήσει της Μπεσίκτας στην Τουρκία, πήγε να χάσει ένα δικό του παιχνίδι αλλά η ψυχραιμία του Χάτσερ στην τελευταία επίθεση της παράτασης έδωσε τη νίκη στο Δικέφαλο με 75-73 επιστρέφοντας στα θετικά αποτελέσματα στο Eurocup!

Οι γηπεδούχοι μπήκαν πολύ δυνατά στο παιχνίδι και έφτασαν να προηγούνται στο ημίχρονο με +14 (34-20). Στο δεύτερο ημίχρονο όμως ο ΠΑΟΚ μπήκε μεταμορφωμένος και κατάφερε με ένα φοβερό σερί να μειώσει και αρχικά και τελικώς να περάσει μπροστά στο 36’ με 53-55. Οι φιλοξενούμενοι είχαν το προβάδισμα με +3 (59-62), όταν στα 7 δευτερόλεπτα για τη λήξη ο Ακιόλ πέτυχε ένα δύσκολο τρίποντο στέλνοντας το ματς στην παράταση.

Εκεί παρά τις δυσκολίες που αντιμετώπισε (αλλά και κάποια σοβαρά λάθη των διαιτητών) κατάφερε με τον Χάτσερ να ξαναπεράσει μπροστά στην τελευταία του επίθεση, με τους γηπεδούχους να μην έχουν χρόνο για να ισοφαρίσουν. Έτσι ο ΠΑΟΚ διατηρείται στο παιχνίδι της πρόκρισης, ωστόσο ακόμα παραμένουν πολύ δύσκολα.

Τα δεκάλεπτα: 17-12, 34-20, 45-41, 62-62 (κ.α.), 73-75

Μπεσίκτας (Ουλούγκ): Ουόλτερς 16, Γκιουλέρ 2, Τασκιράν, Ακιόλ 12 (2), Ελονού 8, Χάμιλτον 9 (1), Ντάρντεν 11, Μέρφι 14 (3), Σενλί 1

ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Τέπιτς, Λιάπης, Βασιλειάδης 10 (2), Κακαρούδης, Τσόχλας, Μαργαρίτης 8, Δέδας 5 (1), Σχορτσανίτης 9, Ντούβνιακ 4 (1), Μάρκοβιτς 7, Χάτσερ 32 (3)