ΦΑΣ Νάουσα – ΑΕ Αλεξάνδρειας 2-0 (photos+vid)

12341075_10153775750962012_9078415394031346478_nΤην δυνατότητα να παραμείνει σε απόσταση αναπνοής από την κορυφή, διατήρησε ο ΦΑΣ Νάουσα, που πήρε τη σπουδαία νίκη στο ντέρμπι της αγωνιστικής κόντρα στην ΑΕ Αλεξάνδρειας.

Μπροστά σε 300 περίπου θεατές και με ιδιαίτερα χαμηλή θερμοκρασία (ειδικά από την ώρα που υποχώρησε ο ήλιος), οι “κυανόλευκοι” έκαμψαν την αντίσταση των νεοφώτιστων που μέχρι το 77ο λεπτό κρατούσαν το μηδέν στην άμυνα.

Οι γηπεδούχοι ολοκλήρωσαν τον πρώτο γύρο με 32 βαθμούς, έχοντας το απόλυτο εντός έδρας (7 νίκες) αλλά και την δεύτερη καλύτερη επίθεση (33 γκολ έναντι 34 του ΑΣ Ειρηνούπολης) στο πρωτάθλημα. Από την άλλη πλευρά, η ομάδα του Κυριάκου Καρασαββίδη, που έμεινε 5 βαθμούς πίσω από την κορυφή, γνώρισε την 3η ήττα στο πρωτάθλημα, έχοντας όμως το απόλυτο εντός έδρας με 6 νίκες.

71ecf232cd7834e41d111756f2459602

Οι “κυανόλευκοι” είχαν την υπεροχή στο μεγαλύτερο μέρος της αναμέτρησης, η οποία για 75 περίπου λεπτά ήταν φλύαρη χωρίς να μπορούν (όπως στα περισσότερα εντός έδρας παιχνίδια) να φτάσουν εύκολα στα καρέ του Μυλωνά. Ο πορτιέρο της ΑΕΑ όποτε χρειάστηκε δήλωσε παρόν, ενώ ο Μίμης Μπενίσκος (μαζί με τον Δημήτρη Πέικο αντιμετώπισαν την προηγούμενη ομάδα τους) ήταν εξαιρετικός στην επίθεση, καθώς απασχόλησε σε αρκετές περιπτώσεις τους πρώην συμπαίκτες του.

Η αναμέτρηση, που σημαδεύτηκε από πολλές κινήσεις στην “σκακιέρα” της τακτικής, κρίθηκε στην φάση του 77ου λεπτού, όταν ο ρέφερι κ. Καραγκιζόπουλος υπέδειξε πέναλτι σε ανατροπή του Λαμπριανίδη στην περιοχή, μια απόφαση που ξεσήκωσε θύελλα διαμαρτυριών από πλευράς φιλοξενούμενων.

Ίδια η αντίδραση και από πλευράς ΦΑΣ στη φάση του 51′ όταν οι “κυανόλευκοι” ζήτησαν πέναλτι σε πτώση του Λαμπριανίδη σε μαρκάρισμα από τον Μπενίσκο, με τον ρέφερι της συνάντησης να δείχνει “παίζετε”.

Το τελικό 2-0 διαμορφώθηκε στις καθυστερήσεις από τον (κορυφαίο της συνάντησης) Σωκράτη Λαμπριανίδη, μέσα σε πανηγυρισμούς από τους φίλους της ομάδας.

12342812_10153775788747012_5299250904522486113_n

Το “φιλμ” της αναμέτρησης

16′ Η πρώτη φάση του αγώνα ανήκει στην ΑΕΑ, όταν ο Μπενίσκος σούταρε και ο Ιωακειμίδης απέκρουσε σωτήρια για τη Νάουσα.

21′ Σέντρα – γέμισμα του Πέικου από το χώρο του κέντρου, ο Μπενίσκος πιο ψηλά απ όλους η κεφαλιά του όμως πέρασε λίγα εκατοστά δίπλα από το δοκάρι.

40′ Σουτ του Καφέ απέκρουσε ο Μυλωνάς.

47′ Σουτ του Λαμπριανίδη απέκρουσε και πάλι ο Μυλωνάς

51′ Πέναλτι ζήτησε η Νάουσα σε τράβηγμα πάνω στον Λαμπριανίδη μέσα στην περιοχή ο ρέφερι κ. Καραγκιζόπουλος έδειξε να συνεχιστεί το παιχνίδι.

59′ Κεφαλιά του Καφέ μετά από σέντρα του Ζήση Βλαχοδήμου η μπάλα λίγα εκατοστά άουτ.

71′ ΓΚΟΛ! Ανατροπή του Λαμπρανίδη σε μαρκάρισμα του Μπενίσκου, με τον ρέφερι να υποδεικνύει την εσχάτη των ποινών. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Σαρηγιαννίδης, που “έγραψε” το 1-0.

87′ Μεγάλη ευκαιρία για τους φιλοξενούμενους, η κεφαλιά του Μπενίσκου βρήκε το δοκάρι του Ιωακειμίδη.

93′ ΓΚΟΛ! Εκτέλεση φάουλ του Σαρηγιαννίδη, η μπάλα έφτασε στον Λαμπριανίδη και αυτός με φοβερό βολέ διαμόρφωσε το τελικό 2-0 για τη Νάουσα.

Διαιτητής της αναμέτρησης ο κ. Καραγκιζόπουλος, με βοηθούς τους κ.κ. Νατσιούρα και Παζαρτζικλή.

4a5ff82d0ab20ebd5b96a3872804dda9 84865080ee54b10af76e71a4694ab4c3

ΦΑΣ Νάουσα : Ιωακειμίδης, Παπατάνος, Βλαχοδήμος Ζ., Περηφανόπουλος, Ζούρκος, Αβραμόπουλος, Συμπεθέρης (86′ Τασιώνας), Λαμπριανίδης, Σαρηγιαννίδης, Καφές (90′ Νίκου), Πατατούκας (60′ Μουρίκι).

ΑΕ Αλεξάνδρειας : Μυλωνάς, Κούκλας Π., Νικολόπουλος, Πέικος, Θεοδωρόπουλος, Μόσχος, Γρηγοριάδης (46′ Λίτσι), Πέτκος (33′ λ.τ. Κούκλας Α.), Μπενίσκος, Σαμαράς, (77′ Ιορδανόπουλος), Αναστάσης