B ΕΠΣ Ημαθίας

Απόλλων Αγίου Γεωργίου – Ακαδημία Βέροιας 5-0

12308577_892989834131009_7891298445294866214_n

Επιθετικός μονόλογος για τον Απόλλων το σημερινό ματς, που επέστρεψε στις καλές εμφανίσεις.

Η ομάδα του Μπάμπη Σπυριδωνίδη είχε εξ αρχής δύσκολο έργο κόντρα στους “βυσσινί”, που πριν την αναμέτρηση διατηρούσαν την καλύτερη άμυνα στον 2ο όμιλο με 10 γκολ. Παράλληλα, στο αρχικό σχήμα των φιλοξενούμενων αγωνίστηκε ο μέχρι πρότινος πρώτος σκόρερ του ομίλου Μάριος Αργυρόπουλος, δύο από τα βασικά προτερήματα του αντιπάλου είχε να παρακάμψει η γηπεδούχος Απόλλων.

Ωστόσο, με τη σημερινή του εμφάνιση έπεισε και τον πιο απαισιόδοξο φίλαθλο, που μετά τα τελευταία αποτελέσματα, θεώρησε πως η ομάδα θα χάσει έδαφος στον βαθμολογικό πίνακα. Βέβαια, είναι πολύ νωρίς ακόμη για να θεωρηθεί κάτι δεδομένο, ωστόσο μία αγωνιστική πριν το τέλος του πρώτου γύρου, η δεύτερη θέση και οι 25 βαθμοί είναι σημαντικές επιτυχίες.

Από την άλλη πλευρά, η Ακαδημία πραγματοποίησε τη χειρότερη ίσως φετινής της εμφάνιση, χωρίς όμως αυτό να διαγράφει τη μέχρι τώρα πορεία της στο πρωτάθλημα. Οι Αργυρόπουλος και Καλτσάς ήταν καλά κλεισμένοι από τους αντίπαλους αμυντικούς και δεν απείλησαν, παρά μόνο ο δεύτερος όταν και βρέθηκε κοντά στην ισοφάριση στο 26′.

Το ρεπορτάζ του Απόλλων είναι μία προσφορά…

12164942_595797163893393_1515385374_o

Πρωταγωνιστής της αναμέτρησης ο Ηλίας Σιδηρόπουλος, που πέτυχε χατ-τρικ. Το σκορ άνοιξε στο 20ο λεπτό, σε μια φάση που προήλθε από εξαιρετική κυκλοφορία της μπάλας και ιδανικό τελείωμα από τον σκόρερ. Το 2-0 σημειώθηκε στο 43′ με ατομική ενέργεια του πρώην παίκτη του Άτλα Ζερβοχωρίου για να ολοκληρώσει την εξαιρετική σημερινή παρουσία με το τρίτο γκολ στο 2ο λεπτό της επανάληψης.

Το 4-0 πέτυχε ο Καριπίδης στο 67′ με σουτ μέσα από την περιοχή και με πανομοιότυπο τρόπο σκόραρε και ο Κουτρουλιάς, που διαμόρφωσε το τελικό 5-0 στο 72′

Διαιτητής της αναμέτρησης ο κ. Μελτζανίδης, με βοηθούς τους κ.κ. Κωστούλη και Νατσιούρα

Απόλλων Αγίου Γεωργίου : Γώγος, Ορφανίδης, Μιχαηλίδης, Τρούπκος, Δημητρούσης Χ., Τσαλίλης (76′ Δημητρούσης Κ.), Μουχτάρης, Καϊσίδης (71′ Τσιαούσκογλου), Σιδηρόπουλος (80′ Γαλατσίδας), Κουτρουλιάς, Καρυπίδης.

Ακαδημία Βέροιας : Κούβαρος Α., Μιχαηλίδης, Μούτσα, Αργυρόπουλος, Μπρανιώτης, Απαζίδης (67′ Ταρατσίδης), Σοφιανίδης, Κούβαρος Μ. (73′ Σαντικίδης), Παπαδόπουλος, Γκιουλέκας, Καλτσάς (71′ Παπουλίδης)