Super League – Μία ακόμη νίκη με…ζόρι για τον “δικέφαλο”

paok-platanias1Χάρη σε ένα αμφισβητούμενο πέναλτι που κέρδισε ο Τζαβέλλας και το οποίο μετουσίωσε σε γκολ ο Αθανασιάδης, ο ΠΑΟΚ πήρε μια δύσκολη νίκη με 1-0 κόντρα στον μαχητικό Πλατανιά στην Τούμπα

Το κλασσικό του 3-5-2 επέλεξε ο Ιγκόρ Τούντορ για το ματς της τελευταίας αγωνιστικής του πρώτου γύρου κόντρα στον Πλατανιά, ενώ από την άλλη ο Γιώργος Παράσχος παρέταξε την ομάδα του με ένα αμυντικογενές 4-3-3. Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν πολύ καλά, κλείνοντας χώρους, κάτι που φάνηκε να “μπλοκάρει” τον ΠΑΟΚ. Η πρώτη καλή στιγμή στο ματς ήρθε στο 20ο λεπτό, με τον Πέλκα να κάνει εντυπωσιακή ατομική ενέργεια από τα αριστερά και να στρώνει στον Αθανασιάδη, αλλά ο αρχηγός του δικεφάλου έστειλε τη μπάλα άουτ.

Δύο λεπτά αργότερα, ο ΠΑΟΚ “έχασε” με σοβαρό τραυματισμό τον Κωνσταντινίδη, με τον Σκόνδρα να περνάει στη θέση του. Τίποτα αξιοσημείωτο δεν συνέβη στα εναπομείναντα λεπτά του πρώτου ημιχρόνου με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με το 0-0. Στο δεύτερο μέρος οι γηπεδούχοι ανέβηκαν κάποια μέτρα στο γήπεδο και έκαναν δύο καλά σουτ στο 57′ και στο 59′ με τους Μακ και Μυστακίδη, όμως ο Σωτηρίου ήταν σε ετοιμότητα. Η ατυχία χτύπησε ξανά την πόρτα της ομάδας του Τούντορ στο 62′ με τον Όλσεν να τραυματίζεται και να ζητάει αλλαγή. Ο νεαρός Μελίσσας πήρε τη θέση του κάνοντας το ντεμπούτο του στο πρωτάθλημα.

Και κάπως έτσι φτάσαμε στη φάση του 67ου λεπτού που έκρινε την αναμέτρηση. Ο Γκνιάτιτς,σύμφωνα με τον διαιτητή Μήτσιο, ανέτρεψε τον Τζαβέλλα μέσα στην περιοχή και ο ΠΑΟΚ κέρδισε πέναλτι. Ο Αθανασιάδης ήταν εύστοχος και άνοιξε το σκορ στην Τούμπα, παρά τις διαμαρτυρίες των φιλοξενούμενων. Ο Πλατανιάς τα έδωσε όλα στο τελευταίο δεκάλεπτο. Στο 81′ ο Ανγκούλο έκανε το δυνατό σουτ όμως η μπάλα βρήκε σε αμυντικό και κατέληξε κόρνερ. Οι Κρητικοί απείλησαν εκ νέου στο 84′ και στο 85′ με τον δραστήριο Ντίνα και τον Ράμος, αλλά ο νεαρός Μελίσσας φώναξε παρών. Στην τελευταία φάση του παιχνιδιού, ο Πάγκαλος έχασε καλή ευκαιρία για γκολ με το σουτ του να περνάει ελάχιστα άουτ και τον ΠΑΟΚ τελικά να παίρνει την πολύτιμη νίκη με 1-0.

ΠΑΟΚ: Όλσεν (62′ Μελίσσας), Μαλεζάς, Τζαβέλλας, Κωνσταντινίδης (24′ Σκόνδρας), Τσίμιροτ, Πέλκας (70′ Μπερμπάτοφ), Τζιόλης, Μυστακίδης, Λέοβατς, Αθανασιάδης, Μακ

Πλατανιάς: Σωτηρίου, Σκαρντοβέλι, Μπανανά, Ιτούα (78′ Ντίνας), Αποστολόπουλος, Γκνιάτιτς, Μενδρινός (88′ Πάγκαλος), Μιλούνοβιτς (70′ Ανγκούλο), Μουνάφο, Σελίν, Ράμος