Football League – Η ανάλυση των αγώνων της Κυριακής (10/1+βαθμολογία)

f91e65f12cdb44ac16f064b141664efd_LΟλυμπιακός Βόλου – Παναχαϊκή  2-2

Ισοπαλία στο ΕΑΚ ανάμεσα σε Ολυμπιακός Βόλου και Παναχαϊκή. 2-2 το τελικό σκορ με τους ερυθρόλευκους να χάνουν ένα ματς μέσα από τα χέρια τους αφού βρέθηκαν να προηγούνται με 2-0

Στο 1΄ Γκουγκούδης  θα ανοίξει το σκορ για τον Ολυμπιακό Βόλου με κοντινό σουτ από την μικρή περιοχή, στο 37΄ο Αλαμάνης μετά από ωραία πάσα του Σκοπελίτη μέσα στην περιοχή με πλασέ σημείωσε το 2-0, στο 41΄ο Μητρόπουλος με προβολή μέσα από την μικρή περιοχή θα μειώσει για την Παναχαϊκή σε 2-1 και στην επανάληψη η Παναχαική με τον Πέδρο με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι έκανε το 2-2 που ήταν και το τελικό σκορ της συνάντησης.

Ολυμπιακός Βόλου: Δασκαλάκης, Ζέρης, Αρβανίτης, Φερνάντες, Μπουτζίκος, Τσιάρας, Κυζιρίδης, Γκουγκούδης, Σκοπελίτης, Νικολιάς, Αλαμάνης

Παναχαϊκή: Στρέζος, Χίσα, Ασίγκμπα, Λαμπρόπουλος Γ.,Λαμπρόπουλος Ι., Μουκίδηε, Τρίγκας, Ρόκας, Πέδρο, Μητρόπουλος, Σαμπατάκος

*magnesiasports.gr

117-900x609

Ζάκυνθος – Λαμία  3-0

Ο Ζαουάντ Ζαϊρί ήταν ο απόλυτος πρωταγωνιστής στην εντός έδρας αναμέτρηση με την Λαμία και οδήγησε την ομάδα του Ιονίου σε μεγάλη νίκη (3-0) που εκτός από ψυχολογική σημασία έχει και την ουσία των βαθμών, αφού τη φέρνει πιο κοντά στις θέσεις της σωτηρίας. Η φιλοξενούμενη είχε την άκαρπη υπεροχή και κουβαλούσε την μπάλα στο μεγαλύτερο διάστημα της αναμέτρησης, αλλά σε κανένα σχεδόν σημείο δεν έδειξε να μπορεί να απειλήσει την εστία του Πολίτη που χρειάστηκε να επέμβει ελάχιστες φορές.

Από την άλλη πλευρά, η Ζάκυνθος έπαιξε ιδανικά το παιχνίδι των αντεπιθέσεων και αυτό έγινε ακόμη πιο εύκολο όταν προηγήθηκε με τον Βοσνακίδη στο 33ο λεπτό μετά από σέντρα του Ζαϊρί. Η Λαμία όταν βρέθηκε πίσω στο σκορ χρειάστηκε να βγει πιο μαζικά στην επίθεση, άφησε μοιραία χώρους και έτσι η γηπεδούχος το εκμεταλλεύθηκε με δύο κούρσες των Γραικού και Λέκκα, τις οποίες εκμεταλλεύθηκε ο Ζαϊρί που τους ακολούθησε και σημείωσε δύο γκολ στο 74ο και 86ο λεπτό.

Μετά το πρώτο γκολ της Ζακύνθου υπήρξε διακοπή για περισσότερο από πέντε λεπτά με τους διαιτητές να φεύγουν για τα αποδυτήρια μετά από αψιμαχίες που υπήρξαν ανάμεσα σε ανθρώπους του πάγκου της Λαμίας και όσους ήταν στον πάγκο που βρίσκεται και ο τέταρτος διαιτητής της αναμέτρησης.

ΖΑΚΥΝΘΟΣ (Τζανλούκα Κολονέλο): Πολίτης, Κυριακίδης, Κουρέλλας, Καμπούρης (88′ Πεχλιβανόπουλος), Βοσνακίδης, Ναζίμ, Ζέλιος, Ορφανίδης (70′ Γραικός), Ζαϊρί, Λέκκας, Καραμαλίκης (56′ Κρολ)

ΛΑΜΙΑ (Γιώργος Βαζάκας): Ρίζος, Ζουλιώτης, Τσαμούρης, Λεάντρο, Κοτσώνης, Σιλιγαρδάκης, Τόσκας (75′ Νεόφυτος), Καραγιάννης (72′ Μίλιεβιτς), Σιατραβάνης, Τζόκιτς (52′ Μπαλού), Πίντο.

πηγή

DSCF64461

Tρίκαλα – Παναιγιάλειος  4-0

Με ένα… καθαρό τρίποντο ξεκίνησε το 2016 ο ΑΟ Τρίκαλα. Οι «κυανέρυθροι» μπορεί αρχικά να μην μπήκαν με σοβαρότητα στο ματς, να κινδύνεψαν μέχρι και να βρεθούν πίσω στο σκορ απέναντι στον μαχητικό Παναιγιάλειο αλλά μόλις αποφάσισαν να παίξουν ποδόσφαιρο, σημείωσαν τρία γκολ σε καθοριστικά χρονικά σημεία και έφτασαν σε μια εύκολη νίκη με 4-0.

Στο ντεμπούτο ο Γιώργου Μαραντά στον πάγκο… τα Τρίκαλα άνοιξαν το σκορ στο 33ο λεπτό με προβολή του Παπαπαναγιώτου, διπλασίασαν τα τέρματά τους στο 46ο λεπτό με σουτ του Στεφάνοβιτς, έκαναν το 3-0 με εκπληκτική εκτέλεση φάουλ του Ναβάρο στο 59΄και έδωσαν διαστάσεις θριάμβου με συρτό σουτ του Αρσενίεβιτς στις καθυστερήσεις.

Το φιλμ του αγώνα

Στο 2ο λεπτό από κόρνερ του Στεφάνοβιτς η μπάλα στρώθηκε στον Γκμπαλέ δυνατό σουτ και η μπάλα πέρασε άουτ.
Στο 13΄ από σέντρα του Κοντοδήμου και σουτ του Ριζογιάννη… η μπάλα πάνω στον Γκμπαλέ και έφυγε άουτ.
Στο 25΄νέα καλή στιγμή για τα Τρίκαλα απο σέντρα του Κοντοδήμου κεφαλιά του Γκμπαλέ η μπάλα μόλις άουτ
Στο 32ο λεπτό… αντεπίθεση για το Αίγιο σέντρα του Πέρεθ μπλόκαρε ο Χιώτης.
Στο 35ο λεπτό ΓΚΟΛ! ο Παπαπαναγιώτου έκανε την κεφαλιά, απέκρουσε ο Μπαλτιμάς αλλά με προβολή ο αμυντικός του ΑΟΤ έκανε το 1-0.
Στο 46΄ΓΚΟΛ! από σέντρα του Ναβάρο ο Στεφάνοβιτς με κοντινό σουτ πέτυχε το 2-0
Στο 52΄ατομική προσπάθεια του Κουσκουνά και σουτ το οποίο απέκρουσε σωτήρια ο Μπαλτιμάς
Στο 59΄ΓΚΟΛ! ο Τσίμο Ναβάρο με εκπληκτική εκτέλεση φάουλ πέτυχε το 3-0
Στο 72΄ο Ναβάρο για τον Γκμπαλέ ο οποίος έκανε το σουτ η μπάλα κόντραρε σε σώματα αμυντικών
Στο 81΄σουτ του Κουατέ… η μπάλα μόλις άουτ
Στο 93΄ΓΚΟΛ! Ο Φίλιπ Αρσενίεβιτς με συρτό σουτ διαμόρφωσε το τελικό 4-0

ΤΡΙΚΑΛΑ (Γιώργος Μαραντάς): Χιώτης, Λαμπάκης, Παπαπαναγιώτου (66’ Κουατέ), Ντόικιτς, Κοντοδήμος, Μουμίν, Ριζογιάννης, Γκμπαλέ, Ναβάρο (74’ Αρσενίεβιτς), Στεφάνοβιτς (74’ Δουκάκης), Κουσκουνάς.

ΠΑΝΑΙΓΙΑΛΕΙΟΣ (Χρήστος Παρασκευόπουλος): Μπαλτιμάς, Σανδραβέλης, Ομάρ, Κολόκας, Φωτιάς, Σπίνουλας, Γκοτσούλιας, Πέρεθ (67’ Παπουτσής), Ζουνίνιο (85’ Γκούφας), Σκαρτσίλας (73’ Λινάρδος), Μπουρλάκης.

*goaltrikala.gr

Diaithtes1Χανιά – Αχαρναϊκός  0-1

Ιδανικά μπήκε στο 2016 ο Αχαρναϊκός.

Η ομάδα του Μενιδίου παρατάχθηκε ανανεωμένη στα Περιβόλια κόντρα στον ΑΟΧ και με τους Παγώνη, Ρεπετσά στην ενδεκάδα της και κατάφερε να πάρει σπουδαίο τρίποντο (1-0), το δεύτερο μακριά από την έδρα της. Σημειώνεται ότι η προηγούμενη νίκη των «πράσινων» εκτός έδρας ήταν στις 12 Οκτωβρίου απέναντι στον Απόλλωνα με το ίδιο αποτέλεσμα και ίδιο σκόρερ, τον Ομπράντοβιτς!

Ο Σέρβος επιθετικός δέχτηκε την ασίστ του Ματσούκα στο 18′ και βρήκε στόχο, βάζοντας σε θέση οδηγού τον Αχαρναϊκό. Ωστόσο, από πλευράς γηπεδούχων υπήρξαν έντονες διαμαρτυρίες, με αποτέλεσμα το ματς να διακοπεί. Σύμφωνα με τους Κρητικούς το πλάγιο έπρεπε να δοθεί ανάποδα και όχι στους φιλοξενούμενους, από το οποίο ξεκίνησε η φάση του γκολ.

Οι γηπεδούχοι, πάντως, δεν διαμαρτυρήθηκαν μόνο για τη συγκεκριμένη φάση. Σε πολλές περιπτώσεις φώναξαν, γιατί ο διαιτητής δεν τιμώρησε το σκληρό παιχνίδι του αντιπάλου, αλλά και για πολλές ακόμα αποφάσεις του Μιχελή (Πειραιά). Το καθαρό μυαλό έλειψε από τους παίκτες του Γιώργου Λυρώνη, ο Αχαρναϊκός κατάφερε να κρατήσει το μηδέν παθητικό με τον Παγούδη να πραγματοποιεί εξαιρετική εμφάνιση με εντυπωσιακές επεμβάσεις.

Η πίεση που άσκησε ο ΑΟΧ στο δεύτερο ημίχρονο δεν στάθηκε αρκετή για να έρθει και η ισοφάριση. Έτσι, έμεινε για όγδοο ματς (συμπεριλαμβανομένου και του Κυπέλλου) χωρίς νίκη και νιώθει τη θηλιά του υποβιβασμού να σφίγγει. Αντίθετα, οι «πράσινοι» πήραν μεγάλη βαθμολογική ανάσα.

ΑΟ ΧΑΝΙΑ (Γιώργος Λυρώνης): Πρίφτης, Χατζηλιάδης, Παγώνης (84′ Καμινιώτης), Διαμαντόπουλος, Καρτσαμπάς, Μασάδο, Ρίκκα, Μπουζούκης (67′ Ν. Νύκταρης), Σάντερσον (46′ Λίτα), Γκέσιος, Δεινόπαπας.

ΑΧΑΡΝΑΪΚΟΣ (Τίμος Καβακάς): Παγούδης, Μουστάκης (90′ Πολίμος), Ρεπετσάς, Παγώνης, Κωστόπουλος, Μαρής, Χριστοφιλέας Καλογερόπουλος, Ματσούκας (46′ Εμέκα), Ομπράντοβιτς (70′ Σωτηράκος), Παβίσεβιτς.

πηγή

Χωρίς τίτλο

Αγροτικός Αστέρας – Πανελευσινιακός  2-0

Σε παράσταση για ένα ρόλο μετέτρεψε ο Αγροτικός Αστέρας την εντός έδρας αναμέτρηση με τον Πανελευσινιακό.

Η ομάδα του Ευόσμου ήταν κατά πολύ ανώτερη και επικράτησε δίκαια 2-0. Η ομάδα πάντως που απείλησε πρώτη ήταν οι φιλοξενούμενοι, οι οποίοι είχαν δοκάρι σε σουτ του Γιαννιτσάνη στο 7′. Από εκείνο το σημείο κι έπειτα, οι γηπεδούχοι ανέλαβαν τον έλεγχο της αναμέτρησης και ήταν οι κυρίαρχοι. Στο 20′ ο Καπίας με κεφαλιά από εκτέλεση φάουλ του Νταβίντοφ έγραψε το 1-0, ενώ στις αρχές του δεύτερου μέρους, ήταν η σειρά του Καθάριου με σουτ στην κίνηση να βρει δίχτυα στο 49′ (2-0).

Νωρίτερα οι «πράσινοι» είχαν ισοφαρίσει στα δοκάρια, μια και στο 31′ ο νεοαποκτηθείς Μρντάκοβιτς σημάδεψε το οριζόντιο. Για τους νικητές ντεμπούτο έκαναν και οι Μπάρμπας – Νταβίντοφ, που έδειξαν πολύ θετικά δείγματα γραφής. Αξιοσημείωτο ότι τελευταία φορά που είχε σκοράρει στην έδρα του ο Αγροτικός ήταν στις 16 Οκτωβρίου 2015, στο ματς με τη Ζάκυνθο.

ΑΓΡΟΤΙΚΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ (Γκ. Στεφάνοβιτς): Βοσνιάδης, Σκλιοπίδης, Τσεμπερίδης, Καπίας, Αμαραντίδης, Γιάντσης, Μακρυδημήτρης, Νταβίντοφ (86′ Θεοδωρίδης), Καθάριος (72′ Σιαμπάνης), Μρντάκοβιτς (72′ Τοπούζης), Μπάρμπας.

ΠΑΝΕΛΕΥΣΙΝΙΑΚΟΣ (Θ. Δημόπουλος): Μπαντίκος, Τσολακίδης, Κασνέτσης, Ανδρίκος, Τσίγκρος, Δημόπουλος (56′ Γκεμίσης), Παληγεώργος, Κακαράς, Ναούμ (46′ Κορνελάτος), Γιαννιτσάνης, Πλαβούκος (65′ Πούρνος).

πηγή

ergotelis-Ergotelis2016Karditsa_698255905

Αναγέννηση Καρδίτσας – Εργοτέλης  0-0

Πραγματοποιώντας μια ακόμα υπεράνθρωπη προσπάθεια και τεράστια κατάθεση ψυχής, ο Εργοτέλης πέρασε αλώβητος από την Καρδίτσα με το 0-0 κόντρα στην τοπική Αναγάννηση.

Με δέκα παίκτες τελείωσε η κρητική ομάδα, η οποία και πάλι έδειξε την παλικαριά, τη ψυχή και το μέταλλο που έχει ως σύνολο. Εξαιρετική προσπάθεια από όλους τους παίκτες του Εργοτέλη που αγωνίστηκε με σύνθεση ανάγκης, έπειτα από τα γνωστά αγωνιστικά του προβλήματα.

Αν. Καρδίτσας (Σ. Θεοδωσιάδης): Κουτσόπουλος, Σάββας, Δημόπουλος, Γκόιας, Σισκαμπάνης, Καραχάλιος (85′ Κοντός), Υφαντής, Πιτταράς (64′ Μαυριάς), Τσούκαλος, Μπιντέλης (64′ Μοσχάκης), Σκαθαρούδης.

Εργοτέλης (Στ. Λαμπράκης): Αθανασίου, Πίτσος, Άλλα, Κυριακόπουλος, Ρέντζας, Φουκαράκης, Κούρτι (88′ Αχμέντ Καμαρά), Αυγενικού, Γαρεφαλάκης (69′ Μπουρσέλης), Λεονάρντο (85′ Γιαλούσης), Μάνος.