Α ΕΠΣ Ημαθίας - Στατιστικά Ποδόσφαιρο

Α1 Ερασιτεχνική – Το…ρομαντικό τοπίο στην ομίχλη δεν έφερε μεγάλες ανακατατάξεις! (stats, 16η αγωνιστική)

12510112_10206430512904969_885556287_o

Η φωτογραφία που βλέπεται επιλέχθηκε ανάμεσα στις…100 περίπου που μας απέστειλε συνεργάτες και φίλοι του SportsUp, ώστε να μας αποδείξουν στην πράξη πως η σημερινή 16η αγωνιστική ήταν για τους…ρομαντικούς!

Υπό βροχή στα περισσότερα παιχνίδια και με την ομίχλη να δημιουργεί τεράστια προβλήματα σε Γιαννακοχώρι και Ροδοχώρι, διεξήχθη σήμερα η 16η αγωνιστική της φετινής σεζόν. Μια ημέρα που δεν άλλαξε δραματικά την κατάσταση όσον αφορά την κορυφή, ωστόσο επέφερε νέα δεδομένα στην ουρά καθώς η νίκη της ΑΕ Χαρίεσσας σε συνδυασμό με την ήττα του Φίλιππου Μελίκης, μείωσε τη διαφορά στον έναν βαθμό.

Ο πρωτοπόρος ΦΑΣ Νάουσα πραγματοποίησε στην Επισκοπή το καλύτερο πρώτο ημίχρονο της φετινής σεζόν και παρά τον πολύ βαρύ αγωνιστικό χώρο, κατάφερε να σκοράρει πέντε φορές, τις τέσσερις στα πρώτα 45 λεπτά! Πρωταγωνιστής της ομάδας του Γιάννη Κερλίδη ο Δημήτρης Καφές που πέτυχε χατ-τρικ και έφτασε τα 15 στο πρωτάθλημα

Εκτός έδρας νίκη και για τον ΑΣ Ειρηνούπολης, που πέρασε από το Διαβατό με σκορ 3-1 σε ένα ματς που επίσης διεξήχθη υπό δύσκολες καιρικές συνθήκες. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν νωρίς στα δύο ημίχρονα (δύο γκολ σήμερα ο Έξαρχος που πέρασε και πάλι στην κορυφή του σχετικού πίνακα) και πήραν σημαντικό προβάδισμα στη συνέχεια, με τον Ατρόμητο να φωνάζει για διαιτητικές αποφάσεις όταν το σκορ ήταν στο ρευστό 0-1.

Το γήπεδο της Επισκοπής, λίγα λεπτά πριν την έναρξη του αγώνα

Επέστρεψε στις καλές εμφανίσεις η ΑΕ Αλεξάνδρειας που πραγματοποίησε εξαιρετικό πρώτο μέρος στο Μακροχώρι και με σκορ 3-1, δημιούργησε τις βάσεις για μια σπουδαία νίκη. Το Μακροχώρι πάλεψε στο δεύτερο ημίχρονο, μείωσε όμως στις καθυστερήσεις και δεν υπήρχε ο επαρκής χρόνος για να φέρει το ματς στα ίσια. Πρώτο τέρμα για τον νεοαποκτηθέντα Γιώργο Σαρκατζή, ποικιλία στους σκόρερς για τους “πράσινους”.

Σπουδαία νίκη και για την Ποντιακή Νεολαία Αράχου στο ΔΑΚ Αλεξάνδρειας, παίρνοντας ρεβάνς για την ήττα στον πρώτο γύρο, ενώ ο “δικέφαλος” αγωνίστηκε με 10 παίκτες από το 30ο λεπτό, όταν αποβλήθηκε ο Γιώργος Κίτσας με δεύτερη κίτρινη κάρτα. Ωστόσο, το φύλλο αγώνα είναι επιβαρυντικό για τον πρώτο σκόρερ του ΠΑΟΚ και κινδυνεύει (ενόψει του ημιτελικού του Κυπέλλου) με τιμωρία πολλών αγωνιστικών.

Χωρίς νικητή ολοκληρώθηκε η…ομιχλώδης αναμέτρησης του Δημοτικού Γηπέδου Ροδοχωρίου, με τον τοπικό ΓΑΣ να παραχωρεί ισοπαλία 1-1 στον έτερο ΓΑΣ από τον Κοπανό. Οι γηπεδούχοι είχαν την κατοχή στο μεγαλύτερο διάστημα της αναμέτρησης, ωστόσο οι φιλοξενούμενοι πήραν αυτό που ήθελαν και έφτασαν τους 20 βαθμούς στο πρωτάθλημα. Διαμαρτυρίες από πλευράς “κυανοκίτρινων” για υποδείξεις του ρέφερι κ. Μελτζανίδη.

Καθοριστική για την πορεία του στο πρωτάθλημα νίκη πέτυχε ο Αχιλλέας Νάουσας, που παρά την πυκνή ομίχλη έφτασε τρεις φορές στο γκολ. Ο Φίλιππος πάλεψε για τη νίκη, διαμαρτυρήθηκε έντονα στον ρέφερι κ. Παυλίδη για κάποιες αποφάσεις του ωστόσο η ήττα αυτή, σε συνδυασμό με τη νίκη της ΑΕ Χαρίεσσας, μείωσε τη διαφορά στον έναν βαθμό.

Μία ΑΕΧ που καταφέρνει και χτίζει ένα εντυπωσιακό σερί τις τελευταίες αγωνιστικές, επικρατώντας σήμερα του Μέγα Αλέξανδρου Τρικάλων με 1-0. Σκόρερ του μοναδικού τέρματος ο εξαιρετικός Λευτέρης Γραμματικός, η απόκτηση του οποίου αποδεικνύεται “λίρα εκατό” και με 8 βαθμούς, βλέπει το μέλλον ακόμη πιο αισιόδοξα. Ένταση στο φινάλε με φιλάθλους των γηπεδούχων και ποδοσφαιριστών των φιλοξενούμενων, ωστόσο τα πνεύματα ηρέμησαν και δεν δόθηκε έκταση.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα και οι σκόρερς της 16ης αγωνιστικής :

ΠΑΟΚ Αλεξάνδρειας – Ποντιακή Νεολαία Αράχου  0-1 (14′ Πιπιλιάρης)

Κεραυνός Επισκοπής – ΦΑΣ Νάουσα  0-5 (11′ Λαμπριανίδης, 15′-17′-49′ Καφές, 33′ Συμπεθέρης)

Ατρόμητος Διαβατού – ΑΣ Ειρηνούπολης  1-3 (63′ Μπρέγκου πεν. / 6′-55′ Έξαρχος, 49′ Καρυπίδης)

ΓΑΣ Ροδοχωρίου – ΓΑΣ Κοπανού  1-1 (32′ Κακούδης Χ. / 64′ Σιδηρόπουλος Β.)

ΑΕ Χαρίεσσας – Μέγας Αλέξανδρος Τρικάλων  1-0 (36′ Γραμματικός)

Αχιλλέας Νάουσας – Φίλιππος Μελίκης  3-1 (17′ Γκέτσος, 49′ Μπράτσης, 90′ Παρθενόπουλος / 59′ πεν. Μηλιώτης)

Μακροχώρι – ΑΕ Αλεξάνδρειας  2-3 (6′ Πίκος, 90+1′ Σαρκατζής / 14′ Πέτκος, 25′ Πέικος, 33′ Λέκκας)

Tips

*22 τέρματα σημειώθηκαν στη σημερινή αγωνιστική, 8 για τους γηπεδούχους και 14 για τους φιλοξενούμενους

*Συνολικά έχουν σημειωθεί 356 σε 16 αγωνιστικές (22.25 μέσο όρο και 3.18 ανά αγώνα)

*Πιο ευρεία νίκη : ΦΑΣ Νάουσα (8-0 τον Φίλιππο Μελίκης)