Football League – Λαμία από…μπετόν, 3-0 τα Χανιά! (βαθμολογία)

1365665Πολύτιμη νίκη με σκορ 3-0 σημείωσε το βράδυ της Κυριακής στο ΔΑΚΛ ο ΠΑΣ Λαμία κόντρα στα Χανιά, στο ντεμπούτο του Δημήτρη Σπανού στον «κυανόλευκο» πάγκο.

Η Λαμία ήταν καλύτερη σε όλο το ματς χωρίς να παίξει σπουδαίο ποδόσφαιρο και δίκαια έφτασε στη νίκη και στους τρεις βαθμούς που την ξαναφέρνουν στην 6η θέση της βαθμολογίας.

Ευτύχησε να προηγηθεί στο 15’ με εύστοχο χτύπημα πέναλτυ του Πίντο που έφτασε τα πέντε γκολ. Την ποινή κέρδισε ο Παπαργυρίου όταν το σουτ που επιχείρησε βρήκε στο σώμα και στο χέρι Διαμαντόπουλου που είδε και την κίτρινη κάρτα.

Στην επανάληψη η Φθιωτική ομάδα εδραίωσε τη νίκη της αρχικά χάρη στο γκολ που σημείωσε στο 54’ ο Καραγιάννης με διπλή προσπάθεια, καθώς σε πρώτο χρόνο το πλασέ που έκανε αξιοποιώντας σέντρα του Πίντο, η μπάλα βρήκε στο δοκάρι, στην επαναφορά όμως την έστειλε με κεφαλιά στα δίχτυα του Πρίφτη. Στο 77’ οι δύο νεοεισελθόντες Μπαλού και Καραλής συνδυάστηκαν όμορφα και ο δεύτερος με προβολή από το ύψος του πέναλτυ έγραψε το 3-0.

Αξιόλογες φάσεις στο πρώτο μέρος για τους γηπεδούχους με σουτ κυρίως των Τζόκιτς (3’ και 11’) και Πίντο (10’), ενώ στην επανάληψη η είσοδος του Μπαλού ανέβασε ακόμη περισσότερο τη διαφορά των δύο ομάδων με καλές στιγμές στο 73’ και στο 82’ με τον Πίντο να είναι ο τελικός αποδέκτης στη δεύτερη περίπτωση (δύσκολη επέμβαση του Πρίφτη)

Περίπου 500 ηρωικοί φίλοι της Λαμίας και του ποδοσφαίρου αψήφησαν το τσουχτερό κρύο, αλλά και το γεγονός ότι το παιχνίδι μεταδιδόταν τηλεοπτικά και βρέθηκαν στις κερκίδες του ΔΑΚΛ.

Διαιτητής της αναμέτρησης ο Γιώργος Βρέσκας από την Ημαθία.

Λαμία (Δ. Σπανός): Πίτκας, Ζουλιώτης, Παπαργυρίου, Κοτσώνης, Λεάντρο, Σιλιγαρδάκης, Καραγιάννης (69’ Μπαλού), Τζόκιτς, Μίλιεβιτς (83’ Μπουλούλης), Σιατραβανης (75’ Καραλής), Πίντο.

ΑΟ Χανιά (Γ. Λυρώνης): Πρίφτης, Καρτσαμπάς (59’ Καμινιώτης), Διαμαντόπουλος, Μπριλάκης, Παγώνης, Ιωαννίδης, Ρίκκα, Μπουζούκης, Σάντερσον, Δεινόπαπας, Τσούτσης.