Α1 Μπάσκετ – Με κρεσέντο τριπόντων ο Άρης τη νίκη στην Πυλαία!

arisΟ Άρης με… ντεμαράζ επιθετικών ριμπάουντ και τριπόντων στο δεύτερο ημίχρονο, θριάμβευσε στην Πυλαία επί του ΠΑΟΚ (69-77). Διακοπή 20 λεπτών στο φινάλε για αντικείμενο που χτύπησε τον κομισάριο.

Η τρίτη περίοδος ήταν καθοριστική για την εξέλιξη του ντέρμπι, καθώς οι «κίτρινοι» ανέτρεψαν το +10 των γηπεδούχων και με όχημα τα επιθετικά ριμπάουντ και τα τρίποντα με την τριπλέτα ΜακΝιλ (19π.), Γουότερς (17π.), Γουάιτ (13π.), έκανε το 2Χ2 επί του ΠΑΟΚ και παρέμεινε στο κατόπι της ΑΕΚ (ρεκόρ 11-5). Αντίθετα, ο ΠΑΟΚ έμεινε στο 8-8 και παραμένει στο μέσο της βαθμολογίας.

Το φινάλε ωστόσο αμαυρώθηκε από το αντικείμενο που χτύπησε τον κομισάριο της αναμέτρηση, Σιμητόπουλο, με τους διαιτητές να αποχωρούν για τα αποδυτήρια και να επιστρέφουν μετά από 20 λεπτά και αφού είχε σχεδόν αδειάσει ολοκληρωτικά η Πυλαία, η οποία γέμισε, αλλά δεν μπόρεσε να πανηγυρίσει τη νίκη…