Super League – Στην 4η θέση ο Πανιώνιος! (βαθμολογία)

3eb07667466e2c155470f84fc4d4b9e3_LΜε δύο γκολ στο δεύτερο ημίχρονο ο Πανιώνιος νίκησε 2-0 τον Παναιτωλικό στη Νέα Σμύρνη κι έπιασε στην τέταρτη θέση της βαθμολογίας τον ΠΑΟΚ

Ο «Ιστορικός» νίκησε σήμερα 2-0 τον Παναιτωλικό στη Νέα Σμύρνη και βρίσκεται μαζί με τον ΠΑΟΚ στην τέταρτη θέση της βαθμολογίας της Super League μετά από 21 αγωνιστικές. Τα γκολ πέτυχαν ο Ανσαριφάρντ στο 64΄ και ο Καραμάνος στο 70΄. Οι φιλοξενούμενοι αγωνίζονταν με αριθμητικό μειονέκτημα από το 52΄ λόγω αποβολής του Ρουσκουγέδα.

Ηταν ένα ματς που κρίθηκε αποκλειστικά από την αυστηρή αποβολή του Αργεντινού άσου. Ο Ρουσκουγέδα είχε δει την πρώτη κίτρινη κάρτα για «θέατρο» στο κέντρο του γηπέδου στο 16΄ και στη συνέχεια στο 52΄ για ένα φάουλ στα όρια της κάρτας. Δικαίως ο Μαντζουράκης ωρυόταν από τον πάγκο, αφού αποδείχθηκε ότι η διατάραξη των αριθμητικων ισορροπιών έπαιξε καταλυτικό ρόλο στη διαμόρφωση του τελικού αποτελέσματος. Νωρίτερα, στο α΄ ημίχρονο, ο Μαρκόφσκι είχε χάσει απίστευτη ευκαιρία προ κενής εστίας στο 15΄, ενώ στο 37΄ ο Κυριακίδης απέκρουσε εξαιρετικά το πλασέ του Μπακασέτα.

Στο 64΄ το σκορ άνοιξε με πλασέ στην απέναντι γωνία ο Ανσαριφάρντ και έλυσε το γόρδιο δεσμό, τέσσερα λεπτά μετά την είσοδό του στον αγωνιστικό χώρο. Στο 70΄ ο Τασουλής σέντραρε από αριστερά και ο Καραμάνος με κεφαλιά-δυναμίτη έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα και καθάρισε το «τρίποντο». Ετσι, η ομάδα του Μαρίνου Ουζουνίδη συνεχίζει να εκπλήσσει και πλέον στοχεύει ξεκάθαρα στην πεντάδα, ενώ διεκδικεί και πρόκριση στους ημιτελικούς κυπέλλου. Στην αντίπερα όχθη, η αττική… τραγωδία συνεχίζεται για τον Παναιτωλικό καθώς σε 32 επισκέψεις της σε Αθήνα και Πειραιά η ομάδα του Αγρινίου έχει 26 ήττες και 5 ισοπαλίες!

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Μαρίνος Ουζουνίδης): Διούδης, Βλάχος, Κόρμπος, Τασουλής, Τζανδάρης, Σιώπης, Μασούρας (80΄ Χαλκιαδάκης), Μπαργκάν (60΄ Ανσαριφάρντ), Μπακασέτας (85΄ Καθάριος), Καραμάνος.

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ (Γιάννης Μαντζουράκης): Κυριακίδης, Μύγας, Κούσας, Μάκος, Κέβιν, Πάουλο, Κλέσιο (66΄ Κουτρομάνος), Ρουσκουγέδα, Ουαρντά, Κάπελ (81΄ Μουνιός), Μαρκόφσκι (76΄ Βασιλείου).