Super League – Ολικό…ξεμπούκωμα στην “πρώτη” του Ίβιτς! (vid)

paok_exw1

Στο πρώτο ματς της μετά-Τούντορ εποχής, ο ΠΑΟΚ έφυγε νικητής από το Αγρίνιο επικρατώντας του Παναιτωλικού με 3-0. Ντεμπούτο με το δεξί για τον Βλάνταν Ίβιτς που επανέφερε την ομάδα στα θετικά αποτελέσματα. Υπό καταρρακτώδη βροχή το ματς στο δεύτερο ημίχρονο.

Στο ντεμπούτο του ως πρώτος προπονητής του ΠΑΟΚ, ο Βλάνταν Ίβιτς, παρέταξε την ομάδα του με 4-3-3. Από την άλλη ο Γιάννης Ματζουράκης δεν άλλαξε το 4-2-3-1 που μας έχει συνηθίσει στον Παναιτωλικό. Ο δικέφαλος του Βορρά μπήκε φουριόζος στην αναμέτρηση και μέχρι το 18′ είχε ήδη καταφέρει να δημιουργήσει τέσσερις μεγάλες ευκαιρίες για γκολ. Στις τρεις περιπτώσεις ο Κυριακίδης είπε “όχι” σε Μυστακίδη, Πέλκα και Αθανασιάδη, ενώ στην τέταρτη ο αρχηγός του ΠΑΟΚ έστειλε τη μπάλα άουτ από πλεονεκτική θέση.

Ο επιμένων νικά όμως κι έτσι οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ στο 22ο λεπτό. Ο Βίτορ συνδυάστηκε όμορφα με τονΑθανασιάδη, ο τελευταίος πήρε τη μπάλα μέσα στην περιοχή και αμέσως την έσπρωξε στα δίχτυα για το 0-1. Στο 34′ ο Παναιτωλικός σημείωσε την πρώτη του φάση στο ματς, με τον Μουνιός να κάνει ένα φιλόδοξο ψαλιδάκι εκτός περιοχής και τη μπάλα να φεύγει ψηλά. Πέντε λεπτά αργότερα, ο Αθανασιάδης υποδέχθηκε την τρομερή μπαλιά του Βίτορ και νίκησε για δεύτερη φορά τον Κυριακίδη, γράφοντας το 0-2 για τον ΠΑΟΚ.

Στην επανάληψη η ποιότητα του παιχνιδιού έπεσε κατακόρυφα. Κι αυτό γιατί η βροχή στο Αγρίνιο δυνάμωσε με αποτέλεσμα το γήπεδο να βαρύνει και να δυσκολέψει πολύ τις προσπάθειες των παικτών. Η μεγαλύτερη ευκαιρία των Αγρινιωτών ήρθε στο 68′ με τη μπάλα να σταματά στο δοκάρι ύστερα από προσπάθεια του Μουνιός, ενώ στο αμέσως επόμενο λεπτό η ομάδα του Ίβιτς έφτασε και σε τρίτο τέρμα, “κλειδώνοντας” το τρίποντο. Ο Μυστακίδης έβγαλε τη σέντρα από τα δεξιά και ο Κοροβέσης με κεφαλιά πέτυχε το πρώτο του τέρμα με τη φανέλα του ΠΑΟΚ. Στα εναπομείναντα λεπτά δεν έγινε τίποτα το αξιοσημείωτο. Ο ρυθμός ήταν αργός με τους παίκτες του Παναιτωλικού να αποδέχονται ουσιαστικά την ήττα τους και τον δικέφαλο να κρατάει σχετικά εύκολα το υπέρ του σκορ.

Παναιτωλικός: Κυριακίδης, Κέβιν (74′ Βασιλείου), Μάκος, Κούσας, Μύγας, Φερέιρα (46′ Χαντάκιας), Μουνιός, Μάρκος Πάουλο, Κλέσιο, Μαρκόβσκι, Ουάρντα (79′ Ρουμπουλάκου)

ΠΑΟΚ: Βελλίδης, Λέοβατς, Τζαβέλλας, Βίτορ (85′ Μαλεζάς), Κίτσιου, Τζιόλης, Χαρίσης, Κάτσε, Πέλκας (59′ Κοροβέσης), Μυστακίδης, Αθανασιάδης