AOK Bέροιας – ΑΟΚ Αιγινιακός 52-54

aok aiginiakos-aok veroias (www.aiginiakosbc.blogspot.com)Για την 2η αγωνιστική των Play Offs του Α΄ τοπικού της ΕΚΑΣΚΕΜ, ο Α.Ο.Κ Αιγινιακός επιβλήθηκε στην Βέροια του Α.Ο.Κ με σκορ 52-54, κάνοντας έτσι το 2-0 στην σειρά των μεταξύ τους αναμετρήσεων. Με την νίκη αυτή πέρασε στον τελικό του πρωταθλήματος όπου θα αντιμετωπίσει τον Φ.Ο Αριδαίας.

Η αναμέτρηση ήταν αμφίρροπη καθ’ όλη την διάρκειά της, χωρίς να μπορεί κάποια από τις δύο ομάδες να ξεφύγει στο σκορ. Η ομάδα της Βέροιας ξεκίνησε πιο δυνατά το παιχνίδι και κατάφερε να προηγηθεί στα πρώτα λεπτά του αγώνα με 10-2. Ο Αιγινιακός αντέδρασε άμεσα και μείωσε την διαφορά στον πόντο κλείνοντας το δεκάλεπτο στο 11-10. Στο 2ο δεκάλεπτο το παιχνίδι συνεχίστηκε στο ίδιο μοτίβο με τον Αιγινιακό να παίρνει μια μικρή διαφορά 4 πόντων στο τέλος του δεκαλέπτου διαμορφώνοντας το σκορ ημιχρόνου στο 21-25.

Στην επανάληψη οι παίκτες μας βρίσκοντας λύσεις στην πίεση της ομάδας της Βέροιας και με πολύ καλή άμυνα προηγήθηκαν με 31-38. Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι εκμεταλλευόμενοι κάποια λάθη του Αιγινιακού κατάφεραν να μειώσουν την διαφορά. Στα τελευταία δευτερόλεπτα το παιχνίδι κρίθηκε στις βολές με τους παίκτες του Αιγινιακού να είναι ψύχραιμοι και να παίρνουν έτσι το ροζ φύλλο αγώνα, το οποίο τους οδηγεί στον τελικό.

Ο 1ος αγώνας των τελικών των Play Offs είναι το Σάββατο 23/4/16 στην Αριδαία στις 18:00.

Διαιτητές: Ταρενίδης Στ., Χατζηχαρίσης Σ.

Δεκάλεπτα: 11-10, 21-25, 31-38, 52-54.

Α.Ο.Κ ΒΕΡΟΙΑΣ (Τούσας): Ουσουλτζόγλου 3, Στεργιούλας, Πάντζος, Γκανάς 7(1), Οικονόμου 9, Πάππου 4, Καπνάς 4, Ιωσηφίδης 16 (4), Λέφας 1, Ταγκίδης 8, Γκεκόπουλος 2, Μπαρμπαρούσης.

Α.Ο.Κ ΑΙΓΙΝΙΑΚΟΣ (Λοτζιανιώτης): Αργυρόπουλος 3(1), Μωυσίδης 14(1), Κιρκιντζώτης, Βαφόπουλος 11, Δαμαλής 9(1), Παπαμιχαήλ 10, Παπουλίδης 3, Τσιάμης 4, Τσικούρας.