Ο Δημήτρης Ιτούδης σε ένα ακόμη final four!

159470xlargeΧάρη στην εμπειρία και την ποιότητά της στο δεύτερο ημίχρονο, η ΤΣΣΚΑ Μόσχας του Δημήτρη Ιτούδη νίκησε τον Ερυθρό Αστέρα με 78-71 στο Βελιγράδι και προκρίθηκε στο φάιναλ φορ της Ευρωλίγκας.

Η ΤΣΣΚΑ του Δημήτρη Ιτούδη νίκησε με 78-71 τον Ερυθρό Αστέρα στην «Κόμπανκ Αρίνα» του Βελιγραδίου, στον τρίτο μεταξύ τους προημιτελικό της Ευρωλίγκας και με 3-0 νίκες, πήρε την πρόκριση για το φάιναλ φορ της διοργάνωσης στο Βερολίνο, 13-15 Μαΐου, περιμένοντας μια εκ των Μπαρτσελόνα ή Κουμπάν στον έναν ημιτελικό.

Οι παίκτες του Ντέγιαν Ράντονιτς δυσκόλεψαν την αντίπαλό τους και προηγούνταν σταθερά στο πρώτο ημίχρονο, όμως στο τρίτο δεκάλεπτο ένα σερί 8-0 της ΤΣΣΚΑ της έδωσε ένα +10 και στην τέταρτη περίοδο οι παίκτες του Έλληνα τεχνικού άντεξαν και διατήρησαν το +10 που απέκτησαν και δεν πτοήθηκαν από το 8-0 σερί του Αστέρα, βρίσκοντας τις λύσεις με τα τρίποντα.

Κορυφαίοι των νικητών ήταν οι Ντε Κολό με 20 πόντους και Τεόντοσιτς, Κουρμπάνοφ με 12 πόντους, ενώ για τους γηπεδούχους ξεχώρισε ο Μίλερ με 15 πόντους.

Ο Ερυθρός Αστέρας έφτασε στο 6-2 στην αρχή της αναμέτρησης, βρίσκοντας τις κατάλληλες λύσεις μέσα στη ρακέτα . Ο Χίγκινς μείωσε προσωρινά σε 8-7 για την ΤΣΣΚΑ και ο Βορόντσεβιτς ισοφάρισε για τους Ρώσους, όμως οι Σέρβοι έβρισκαν τις λύσεις από την περιφέρεια πλέον και, με πρωταγωνιστή τον Στίματς, έκαναν σερί 6-0 και έφτασαν στο 16-10, διατηρώντας ένα +4 με +6 σε αυτό το διάστημα. Με σερί 4-0 μέσα στη ρακέτα, οι παίκτες του Δημήτρη Ιτούδη μείωσαν σε 18-16 και το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε στο +3 για την ομάδα του Ντέγιαν Ράντονιτς.

Στην αρχή της δεύτερης περιόδου, ο Αστέρας διατηρούσε ένα +2 με +3 σταθερά με ευστοχία από ρακέτα και περιφέρεια, έχοντας την υπεροχή στα ριμπάουντ σε αυτό το διάστημα. Η ΤΣΣΚΑ ισοφάρισε προσωρινά σε 25-25 με τον Κουρμπάνοφ και προηγήθηκε με 28-30 με το τρίποντο του Βορόντσεβιτς, διατηρώντας ένα μικρό προβάδισμα, μέχρι το τρίποντο του Ντάνγκουμπιτς να φέρει το 33-32. Τελικά, με ένα επιμέρους σκορ 2-3 και πολλή αστοχία εκατέρωθεν, το ημίχρονο ολοκληρώθηκε στο 35-36.

Στα πρώτα λεπτά της τρίτης περιόδου, οι Σέρβοι διατηρούσαν ένα +3, όμως οι περιφερειακοί των Ρώσων πήραν μπρος και έδωσαν προβάδισμα με +3 και, στη συνέχεια, με 42-46. Στο 44-46, ένα σερί 8-0 της ΤΣΣΚΑ, με πρωταγωνιστές τους γκαρντ της, έφερε το 44-54 για τους παίκτες του Δημήτρη Ιτούδη, που έβρισκαν τις λύσεις με τα τρίποντα και, έχοντας την υπεροχή στις στατιστικές κατηγορίες των σουτ. Ο Στίματς προσπαθούσε μόνος του για τους γηπεδούχους, όμως ο Τζάκσον έφερε το +12 στην ολοκλήρωση του τριαντάλεπτου.

Ένα σερί 4-0 στην αρχή της τέταρτης περιόδου μείωσε στο – 8 για τους πρωταθλητές Σερβίας, που με νέο 4-0 σερί μείωσαν σε 55-61 με σωστές επιλογές μέσα στη ρακέτα. Η ΤΣΣΚΑ απάντησε με σερί 4-0 και έφτασε στο 55-65. Ένα εκπληκτικό σερί των Σέρβων 8-0 μείωσε σε 63-65 με πρωταγωνιστή τον Μίλερ. Ο Ντάνγκουμπιτς μείωσε σε 66-67, όμως τα τρίποντα των Κουρμπάνοφ και Χίγκινς έφεραν το 67-60 και το 68-73 αντίστοιχα για τους παίκτες του Δημήτρη Ιτούδη. Ο Ντε Κολό με νέο τρίποντο έφερε το 68-76 και, παρά τις προσπάθειες των Σέρβων, το ματς ολοκληρώθηκε στο +7 για την ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη.