Play off Μπάσκετ – Με το…ίδιο νόμισμα η ΑΕΚ!

1447590Η ΑΕΚ ταξίδεψε στη Θεσσαλονίκη για να μείνει… ζωντανή και πήρε «διπλό» απέναντι στον ΠΑΟΚ (68-59), ισοφαρίζοντας τη σειρά σε 1-1. «Τελικός» στο ΟΑΚΑ την επόμενη Τετάρτη (27/4).

Η ομάδα του Γιούρι Ζντοβτς έκανε το… μπρέικ στο μπρέικ και, πλέον, ο νικητής του αγώνα στο ΟΑΚΑ θα πάρει την πρόκριση για τα ημιτελικά. Ο ΠΑΟΚ… πλήρωσε την αστοχία του, τόσο στα εντός παιδιάς, όσο και στις βολές, ενώ τα τελευταία λεπτά είχαν αρκετή ένταση ακόμη ανάμεσα στους παίκτες των δύο ομάδων.

Eξαιρετικά ισορροπημένο ήταν το ξεκίνημα του αγώνα, με γρήγορο ρυθμό, και τις δύο ομάδες να είναι ισόπαλες με 9-9 στο 4′. Κλάντον και Βασιλειάδης επέτρεψαν στον ΠΑΟΚ να «χτίσει» ένα μικρό προβάδισμα (16-11), ενώ τα τρίποντα των Γκριν και Χέρστον διαμόρφωσαν το 16-17. Οι γηπεδούχοι, όμως, επανήλθαν και το δεκάλεπτο έκλεισε με σκορ 21-17 υπέρ τους.