Τα ματς της Κυριακής (5/6) και Δευτέρας (6/6) στο Τουρνουά “ΝΟΣΤΑΛΓΙΑ” 2016

c49373de2b824394f6bf543f438003f0_XLΣπουδαία παιχνίδια για το τουρνουά “ΝΟΣΤΑΛΓΙΑ” 2016 το διήμερο που μας πέρασε.

Την Κυριακή 5/6, οι Μορφές επικράτησαν των “Άτλας” με 63-47 και οι “Χωρίς Έλεος” των Bad Boys με 45-27, δύο ματς που καθόρισαν την εικόνα του 1ου ομίλου.

Στο πρώτο χρονικά παιχνίδι, οι “Μορφές” κάνοντας… διαγωνισμό τρίποντων, εκμεταλλεύτηκαν τις απουσίες των αντιπάλων τους και δεν τους έδωσαν κανένα δικαίωμα να ελπίζουν. Ο Ιωσηφίδης ξεκίνησε το… χορό, ο Τριγώνης “μεταμορφώθηκε” σε σούτινγκ γκαρντ και ο Τσιούντας έριξε τις χαριστικές τρίποντες βόμβες.

Στο αντίπαλο στρατόπεδο, οι Άτλαντες εμφανίστηκαν αποδιοργανωμένοι από τις απουσίες και με βιαστικές επιλογές στο πρώτο ημίχρονο δεν κατάφεραν ανταπεξέλθουν. Ο Σιάσιος έτρεξε την ομάδα και μαζί με τον Σιστάκο, που ήρθε στο δεύτερο ημίχρονο, σκόραραν ανελλιπώς. Ο Καραγιαννόπουλος κέρδισε μάχες στο ζωγραφιστό, αλλά δεν ήταν αρκετό ώστε να αντιστρέψουν το κλίμα.

Μορφές – Άτλας 63-47

ΜΟΡΦΕΣ: Τριγώνης 15(3), Τσιγάρας 6, Μαυρόπουλος, Σκουμπόπουλος 5(1), Τσιούντας 6(2), Ιωσηφίδης 23(4), Ορφανίδης 3, Χατζηκυριακίδης 5.

ΑΤΛΑΣ: Σιστάκος 14(2), Μπογδαμπεΐδης 4, Παπαγιάννης 5, Σιάσιος 11(2), Καραγιαννόπουλος 8, Κλωνάρας 5.

Στο βραδινό παιχνίδι, μια ακόμα νίκη για τους “Χωρίς Έλεος”, που με άμυνα “τανάλια” έπνιξαν τους αντίπαλους. Μουρατίδης και Σταμπουλής “πλήγωσαν” σε μεγάλο βαθμό την αντίπαλη άμυνα και ο Χατζηεμμανουήλ ως σταθερή αξία προσέφερε τα μέγιστα, σε μια νίκη που σιγουρεύει την δεύτερη θέση στον όμιλο.

Διαφορετικό πρόσωπο από αυτό που μας συνήθισαν οι “Bad Boys”, με πολλά λάθη και νεύρα να διακατέχουν τις επιλογές τους. Σημείο – σταθμός η αποβολή του Δούλαλα με ντισκαλιφιέ, που τους αποδιοργάνωσε και δεν μπήκαν ποτέ στο πνεύμα του αγώνα. Οι Δομουτζής και Στύκας πάλεψαν αλλά δεν κατάφεραν κάτι αξιόλογο.

Χωρίς Έλεος – Bad Boys 45-27

ΧΩΡΙΣ ΕΛΕΟΣ: Σταμπουλής 13(2), Μουρατίδης 13(2), Χατζηεμμανουήλ 11(1), Μαργαριτόπουλος 3, Στεργιόπουλος 2, Δαλλής 3.

BAD BOYS: Τσίλης, Δούλαλας, Δομουτζής 11, Γώγος 6, Γαβριλάκης 2, Μπακαλίδης, Πολυμέρης, Στύκας 7, Λιακόπουλος 1.

f7269e306869e4cccea489e43ce2ba6c_XL

Με την αναμέτρηση “Παρτάλια” – “Texas Losers” συνεχίστηκε χθeς (6/6) το Τουρνουά.

Σε ένα πολύ δυνατό παιχνίδι με μεγάλο σκορ, οι περσινοί πρωταθλητές επιβλήθηκαν παίρνοντας μάλιστα και διαφορά στο τελευταίο δεκάλεπτο. Ο Κωστογλίδης “πυροβολούσε” από παντού, ο Σπορέλας ασταμάτητος στο ζωγραφιστό και ο ο Σαζακλιδης… κατατρόπωσε κάθε αμυντικό σύστημα της αντίπαλης ομάδας. Κέρβερος στα ριμπάουντ ο Γεωργόπουλος και η ομάδα του κέρδισε επάξια την πρωτιά του Β Ομίλου.

Ξεκίνησαν πολύ δυνατά οι “Τεξανοί” του Μπιζέτα, με τον αρχηγό να ρίχνει τρίποντες βόμβες. Οι Παπαδόπουλος και Μανουράς υπερίσχυσαν στις δυο ρακέτες κρατώντας την ομάδα τους στο σκορ, ο Πύρκας έτρεξε πολύ στον αιφνιδιασμό, αλλά τελικά η νίκη έγειρε προς τα “Παρτάλια”.

Texas Loserrs – Παρτάλια  61-75

TEXAS LOSERS: Παπαδόπουλος 18, Μανουράς 17, Σαββαΐδης 6, Σισμανίδης 2, Μπιζέτας 9, Πύρκας 5, Σπυριδωνίδης 4.

ΠΑΡΤΑΛΙΑ: Κωστογλίδης 16, Σπορέλας 20, Κασάπης 6, Εμμανουηλίδης 9, Σαζακλίδης 19, Γεωργόπουλος 5.