Μπασκόνια – Ολυμπιακός 90-95

1555033Σε ένα ματς απείρου κάλλους ο Ολυμπιακός πήρε τη νίκη στη Βιτόρια επικρατώντας της Μπασκόνια (90-95). Εξωγήινος Σπανούλης (15π.,15ασ.), εκπληκτικοί Παπανικολάου (15π.), Μάνζταρης (17π.) και σπουδαία δουλειά Μπιρτς, Γκριν και Παπαπέτρου.

Σε ένα από τα θεαματικότερα παιχνίδια όλων των εποχών όπου οι παίκτες των δύο ομάδων δεν αστοχούσαν με τίποτα, ο Ολυμπιακός (3-1) νίκησε τη Μπασκόνια (2-2) στη Βιτόρια με 90-95. Οι Πειραιώτες πήραν πολλά πράγματα από όλους όσοι αγωνίστηκαν. Ο Σπανούλης τελείωσε με 15 πόντους και 15 ασίστ, ο Μάντζαρης με 17 (5/8τρ.), ο Παπανικολάου είχε 15, ο Μπιρτς ήταν συγκλονιστικός σε άμυνα κι επίθεση (8π., 8ρ.), το ίδιο κι ο Παπαπέτρου (5π. 5ρ. και απροσπέλαστος) ενώ ο Γκριν σκόραρε 13 πόντους όλους στο τελευταίο κρίσιμο δεκάλεπτο

Στην πρώτη περίοδο οι δύο ομάδες έδιναν μικρή σημασία στις άμυνες τους ενώ ταυτόχρονα ξεδίπλωναν με εντυπωσιακό τρόπο την ποιότητα τους στην επίθεση. Τα τρίποντα έπεφταν «βροχή» ένθεν κι ένθεν με αποτέλεσμα η πρώτη περίοδος να ολοκληρωθεί με 27-25. Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Σέιν Λάρκιν δημιούργησε πολύ μεγάλη ζημιά στον Ολυμπιακό και με τους πόντους και με τις ασίστ του. Η Μπασκόνια προηγήθηκε με 40-31, ωστόσο σε εκείνο το σημείο (ξανά) ανέλαβε δράση ο Βασίλης Σπανούλης. Ο αρχηγός των Πρωταθλητών Ελλάδας τελείωσε το ημίχρονο με 12 πόντους και 8 ασίστ και μαζί με τον Κώστα Παπανικολάου (12π. Στο 20άλεπτο) ήταν οι λόγοι που μείωσαν τη διαφορά.