B ΕΠΣ Ημαθίας - Στατιστικά Ποδόσφαιρο

Α2 Ερασιτεχνική (1ος όμιλος) – Ξέφυγαν οι δύο πρωτοπόροι, σπουδαία νίκες για Σκυλίτσι και Κλειδί! (9η αγωνιστική stats, σκόρερς)

alexandriamou_palaioxori_mesh0065Η ήττα του Φίλιππου Μελίκης στο Παλαιό Σκυλίτσι αλλά και οι εύκολες νίκες για Άρη Παλαιοχωρίου και Νίκη Αγκαθιάς, άνοιξαν την “ψαλίδα” στις δύο πρώτες θέσεις της βαθμολογίας.

Οι “ερυθρόλευκοι” εμφανίστηκαν κατώτεροι του αναμενομένου στο Παλαιό Σκυλίτσι, όπου ο παθιασμένος Άρης πήρε μια πολύ σπουδαία νίκη και “ξεκόλλησε” από τους 7 βαθμούς. Με κορυφαίο τον Παναγιώτη Καλφούντζο, οι “κιτρινόμαυροι” επικράτησαν 3-1 του Φίλιππου, που είδε τη διαφορά να αυξάνεται από τη δεύτερη θέση στους 5 βαθμούς.

Όσον αφορά τους δύο πρωτοπόρους, ο Άρης Παλαιοχωρίου, με δύο γκολ σε κάθε ημίχρονο, δεν αντιμετώπισε ιδιαίτερα προβλήματα από τον Φίλιππο Μέσης και πήρε το 8ο φετινό του τρίποντο ενώ διατήρησε το μηδέν παθητικό από την αρχή τη σεζόν!

Τέσσερα γκολ σημείωσε και η Νίκη Αγκαθιάς και μάλιστα στα πρώτα 30 λεπτά του αγώνα κόντρα στον ΠΑΟΚ Κουλούρας, ο οποίος στο δεύτερο μέρος σημείωσε δύο τέρματα αλλά το προβάδισμα που πήραν οι γηπεδούχοι από το πρώτο 45λεπτο, ήταν κάτι παραπάνω από ασφαλές.

Μία ακόμη νίκη για την ΑΕ Σχοινά, που προελαύνει βαθμολογικά. Η ομάδα του Γιώργου Πατρίκα επικράτησε με 3-0 του ΠΑΟ Παλατίτσια, τον οποίο και έπιασε στην 4η θέση της βαθμολογίας. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν σε καθοριστικό σημείο του αγώνα (43′) και με δύο γκολ μέχρι το 65′ “κλείδωσαν” μια ακόμη σημαντική νίκη.

Δεύτερη συνεχόμενη νίκη για τη Θύελλα Σταυρού, που δυσκολεύτηκε αλλά κατάφερε να κάμψει την αντίσταση του Μακεδονικού Πλατάνου. Το 2-1 ήταν το τελικό σκορ στον Σταυρό, με τα τρία γκολ της αναμέτρησης να σημειώνονται από το 20ο έως το 33ο λεπτό!

Τέλος, βαθμολογική ανάσα πήρε και ο Εθνικός Κλειδιού, ο οποίος πήρε σπουδαίο “διπλό” στο Νησί κόντρα στον απογοητευτικό Αστέρα Αλεξάνδρειας. Οι “κυανόλευκοι” εκμεταλλεύτηκαν τις ευκαιρίες τους και με τους 10 βαθμούς πλέον, βλέπουν πιο αισιόδοξα τη συνέχεια.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα και οι σκόρερς της 9ης αγωνιστικής στον 1ο όμιλο :

Άρης Παλαιού Σκυλιτσίου – Φίλιππος Μελίκης  3-1 (Τσίπης, Καλφούντζος 2 / Πιτσάβας)

Θύελλα Σταυρού – Μακεδονικός Πλατάνου  2-1 (Μυλωνάς Αχ. 2 / Μαυρίδης Β.)

Αστέρας Αλεξάνδρειας – Εθνικός Κλειδιού  0-2 (Γιαννόπουλος, Αθανασιάδης)

ΑΕ Σχοινά – ΠΑΟ Παλατίτσια  3-0 (Παπαδόπουλος Α., Μπενίσκος, Μουσκεφτάρας)

Νίκη Αγκαθιάς – ΠΑΟΚ Κουλούρας  4-2 (Σαμψωνίδης, Παναγιωτόπουλος, Γατόπουλος, Τζόλας / Τζήμας, Πανταζής)

Άρης Παλαιοχωρίου – Φίλιππος Μέσης  4-0 (αυτογκόλ, Βλάχος πεν, Καθρέπτης, Χρυσάφης)