Α ΕΠΣ Ημαθίας - Στατιστικά Ποδόσφαιρο

Α1 ΕΠΣ Ημαθίας – Ο Μέγας της κορυφής, ο…δαιμονισμένος Κίτσας και οι νίκες “βάλσαμο” Αχιλλέα και Δόξας (12η αγωνιστική, stats, σκόρερς)

15184066_10208091686230071_1794618699_o

Επιλέξαμε σήμερα να δημοσιεύσουμε πιο αργά τα στατιστικά της κατηγορίας, γατί προτεραιότητα είχε βεβαίως το μεγάλο “διπλό” του Μέγα Αλέξανδρου Τρικάλων, ματς που μονοπώλησε το ενδιαφέρον της 12ης αγωνιστικής.

Οι “πράσινοι” (φωτ) πέρασαν και από την Επισκοπή, χάρη σε τέρμα του Γιώργου Κίτσα, ο οποίος έφτασε τα 20 στα πρωτάθλημα και μόνο με θαύμα θα χάσει το “Χρυσό Παπούτσι”! Η διαφορά από τη δεύτερη θέση είναι πλέον 3 βαθμοί (η ΑΕ Αλεξάνδρειας είχε ρεπό) ενώ ο Κεραυνός έμεινε πέντε πίσω και ακολουθεί το ντέρμπι με τον ΠΑΟΚ στην Αλεξάνδρεια.

Ο “δικέφαλος” δεν κατάφερε σήμερα να πάρει τη νίκη στη Χαρίεσσα και να διατηρήσει την επαφή με την κορυφή, ωστόσο βρήκε απέναντι του μια μαχητικότατη ΑΕΧ, που θα μπορούσε να πάρει τη νίκη αν ο Τουμαράς δεν αστοχούσε (ή μάλλον δεν απέκρουε εντυπωσιακά ο Ευαγγελόπουλος) στο πέναλτι που κέρδισε ο Γραμματικός στο 74′.

Σπουδαίο “διπλό” και για τον ΓΑΣ Ροδοχωρίου, που πέρασε σαν…σίφουνας από τον Άραχο σημειώνοντας μάλιστα τρία γκολ στα πρώτα 29 λεπτά! Οι “κιτρινομπλέ” συνεχίζουν τις υψηλές mpala03πτήσεις στο πρωτάθλημα, έφτασαν ήδη τους 24 βαθμούς και αν συνεχίσουν έτσι, θα είναι κοντά στο να τερματίσουν σε καλύτερη θέση σε σχέση με την αντίστοιχη περσινή (6η)

Νέα “γκέλα” για τον ΓΑΣ Κοπανού “10Starbet”, τρίτη συνεχόμενη, αυτή τη φορά με τον Ολυμπιακό Νάουσας. Οι “ερυθρόλευκοι” πήραν παλικαρίσια ισοπαλία σε μια πολύ δύσκολη έδρα και ατενίζουν με μεγαλύτερη αισιοδοξία τη συνέχεια. Αντίθετα οι γηπεδούχοι, συνεχίζουν τις μέτριες εμφανίσεις και σήμερα δεν κατάφεραν να κρατήσουν το υπέρ τους σκορ, δεχόμενοι την ισοφάριση στις καθυστερήσεις.

Πολύ σημαντική η νίκη για τη Δόξα Λιανοβεργίου και μάλιστα με το ευρύ 4-1 κόντρα στο Μακροχώρι. Οι νεοφώτιστοι, με κορυφαίο τον Άγγελο Καραντουλαμά που πέτυχε χατ-τρικ, άνοιξαν την ψαλίδα από την επικίνδυνη ζώνη σε αντίθεση με τους “ασπρόμαυρους” που είδαν τη διαφορά να μειώνεται στον έναν βαθμό.

Μια μεγάλη νίκη έχασε στις καθυστερήσεις ο Απόλλων Αγίου Γεωργίου, καθώς ο Ατρόμητος Διαβατού κατάφερε να ισοφαρίσει στο 90+1 χάρη σε τέρμα του Τάσου Τσιολάκη. Οι “πράσινοι” πραγματοποίησαν την καλύτερη τους εκτός έδρας εμφάνιση και αν συνεχίσουν με τον ίδιο ρυθμό, πολύ δύσκολα θα μπουν σε περιπέτειες.

Τέλος στη Βεργίνα, ο τοπικός ΜΑΣ πραγματοποίησε πολύ καλή εμφάνιση αλλά έχασε στο τέλος από τον έμπειρο Αχιλλέα, ένα τέρμα το οποίο αμφισβήτησαν έντονα οι γηπεδούχοι. Το παιχνίδι διακόπηκε για περίπου 5 λεπτά μέχρι να εκτελεστεί το πέναλτι από τον Καραμεταξά, ενώ σύμφωνα με το ρεπορτάζ του SportsUp, αύριο θα υπάρξει ανακοίνωση διαμαρτυρίας από πλευράς των νεοφώτιστων.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα και οι σκόρερς της 12ης αγωνιστικής :

Ποντιακή Νεολαία Αράχου – ΓΑΣ Ροδοχωρίου  0-3 (8′ Πέτγαζλης, 14′ Βούλγαρης, 29′ Παπαδής)

Δόξα Λιανοβεργίου – Μακροχώρι  4-1 (37′-65′-90+2′ Καραντουλαμάς, 71′ Κύρτσογλου / 62′ Τσακαλίδης Τ.)

Κεραυνός Επισκοπής – Μέγας Αλέξανδρος Τρικάλων  0-1 (67′ Κίτσας)

ΑΕ Χαρίεσσας – ΠΑΟΚ Αλεξάνδρειας  0-0

ΜΑΣ Βεργίνας – Αχιλλέας Νάουσας  1-2 (23′ Κούβαρος Μ. / 40′ Καϊσίδης, 90+3′ Καραμεταξάς πεν)

ΓΑΣ Κοπανού «10Starbet» – Ολυμπιακός Νάουσας  2-2 (4′ Καψάλης, 48′ Σιδηρόπουλος / 23′ Γαλανός, 90+1′ Τσιούλης)

Ατρόμητος Διαβατού – Απόλλων Αγίου Γεωργίου  2-2 (24′-90+1′ Τσιολάκης / 21′ Σαρκατζής, 37′ Δημητρούσης)

Tips και συνολικές αποβολές

– 20 τέρματα σημειώθηκαν στη σημερινή 12η αγωνιστική, 9 για τους γηπεδούχους και 11 για τους φιλοξενούμενους. Την περσινή αντίστοιχη αγωνιστική σημειώθηκαν 21 τέρματα, ένα περισσότερο από φέτος, κάτι που συμβαίνει για δεύτερη φορά στις 12 πρώτες αγωνιστικές.

– 109 οι ποδοσφαιριστές που πέτυχαν τουλάχιστον ένα γκολ μέχρι στιγμής, 3 τα αυτογκόλ, 23 γκολ με πέναλτι, 275 συνολικά της τέρματα της Α1

– 11 ήταν τα τέρματα που σημειώθηκαν στο πρώτο μέρος στη σημερινή 12η αγωνιστική, 9 στο δεύτερο