ΑΕΛ – Παναθηναϊκός 0-0 (photos+βαθμολογία)

IMG_0166-αντίγραφοΗ ΑΕΛ παρουσιάστηκε εμφανώς βελτιωμένη στο AEL FC Arena με αντίπαλο τον Παναθηναϊκό και αν και καλύτερη δεν κατάφερε να νικήσει τον Παναθηναϊκό, μένοντας στο 0-0.

Οι γηπεδούχοι μπορεί να μη νίκησαν, αλλά η εμφάνιση έδωσε άπαντες τον λόγο να χαμογελούν ξανά, σε ένα ματς που οδηγήθηκε στο πάθος και την ένταση. Οι «βυσσινί» είχαν τις κλασσικές ευκαιρίες και το αριθμητικό πλεονέκτημα στο τέλος λόγω αποβολής του Ζέκα στο 81′, αλλά δε μπόρεσαν να συνδυάσουν νίκη και εμφάνιση.

Η ΑΕΛ χωρίς πολλοί να το περιμένουν ανέλαβε την πρωτοβουλία των κινήσεων στο ματς από τη πρώτη στιγμή. Χωρίς ωστόσο να μπορεί να απειλήσει την αντίπαλη εστία. Βέβαια ούτε οι «πράσινοι» μπόρεσαν να βρουν διαδρόμους.

Ο Σάκης Τσιώλης προσπαθούσε να βρει λύσεις στην επιθετική λειτουργία, αλλάζοντας θέσεις στους Ναζλίδη, Ντοντό και Ντέλετιτς. Όμως το ματς οδηγήθηκε από νωρίς στην… ένταση. Χαρακτηριστικό αποτελεί πως ο Μπεργκ είδε από το 9′ κίτρινη και θα μπορούσε να είχε δει και… κόκκινη αν ο διαιτητής έδινε το φάουλ που έκανε με τον αγκώνα πάνω στον Γκόλια.

Η εικόνα του παιχνιδιού στη συνέχεια του πρώτου ημιχρόνου δεν άλλαξε. Ο Παναθηναϊκός μπορεί να ισορρόπησε στη κατοχή, αλλά καμία από τις δύο ομάδες δεν μπορούσε να απειλήσει. Χαρακτηριστικό αποτελεί πως η πρώτη υποψία φάσης ήρθε στο 35′ όταν ένα μακρινό σουτ του Ναζλίδη κατέληξε πολύ άουτ.

Το πρώτο μέρος του αγώνα τελικά ολοκληρώθηκε με… ισορροπία. Δύο τελικές για την ΑΕΛ μία από αυτές στην εστία, και άλλη μία του Παναθηναϊκού. Έτσι οι ποδοσφαιριστές οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια χωρίς να έχουμε σκορ στο ματς.

Δεύτερο ημίχρονο και οι γηπεδούχοι μπήκαν σαφώς πιο δυνατά από τους αντιπάλους τους. Αναπτυσσόμενοι κυρίως από τα δεξιά. Χάνοντας τη πρώτη μεγάλη ευκαιρία στο ματς στο 51′. Ο Ρέντζας σέντραρε από τα δεξιά, ο Ντοντό πήρε τη κεφαλιά στρώνοντας τη μπάλα στον Ντέλετιτς, ο οποίος από το ύψος της περιοχής έστειλε τη μπάλα λίγο άουτ.

Δύο λεπτά αργότερα οι παίκτες του Σάκη Τσιώλη έχασαν ακόμη μία ευκαιρία. Εξαιρετική κίνηση του Ναζλίδη από τα δεξιά που με τρίπλα πέρασε από Ζέκα και κάτω από τα πόδια τον Χουλτ, σέντραρε, ο Ντοντό πήρε τη κεφαλιά αλλά έστειλε τη μπάλα μόλις πάνω από τα δοκάρια.

Στο 81′ είχαμε τη φάση του αγώνα. Ο Ζέκα χτύπησε εκτός φάσης τον Αναστασόπουλο με τον διαιτητή ορθώς να αποβάλλει τον Πορτογάλο. Η ΑΕΛ στη συνέχεια πίεσε, όμως δεν κατάφερε να εκμεταλλευτεί την υπεροχή της και να πετύχει το γκολ που θα της έδινε τη νίκη.

Έτσι το τελικό σφύριγμα του διαιτητή στο ματς, βρήκε ΑΕΛ και Παναθηναϊκό ισόπαλους, χωρίς σκορ.

ΑΕΛ (Σάκης Τσιώλης): Ξενοδόχοβ, Ρέντζας, Γκόλιας (85′ Λαμπρόπουλος), Φάρκας, Μονιάκης, Αναστασόπουλος (82′ Ποτουρίδης), Φατιόν, Ιλάριο, Κάπος (72′ Γιοβάνοβιτς), Ναζλίδης, Ντέλετιτς.

Παναθηναϊκός (Μαρίνος Ουζουνίδης): Βλαχοδήμος Ο., Μολέδο, Κουτρουμπής, Κουλιμπαλί, Χουλτ, Ζέκα, Μαρινάκης, Βιγιαφάνιες (85′ Μέστο), Εμποκού (64′ Λέτο), Μπουμάλ (58΄Βλαχοδήμος Π.), Μπεργκ.