Κύπελλο Γ Εθνικής

Σούπερ ματς στην Πιερία, την πρόκριση η Νίκη!

DSC08423Έχοντας ένα εντυπωσιακό 20λεπτο, έναν Νικλητσιώτη που σέρβιρε και σκόραρε, έναν Τζήμα που την κράτησε όρθια στο 2ο ημίχρονο και παίκτες που έδειξαν ότι το ήθελαν περισσότερο, η Νίκη πήρε την πρόκριση στον τελικό του 2ου ομίλου, κερδίζοντας με σκορ 3-2 την Πύδνα στο Κίτρος

. Οι κυανόλευκοι προηγήθηκαν στο 10’ με τον Μαλακασιώτη, διπλασίασαν τα τέρματά τους με τον Νικλητσιώτη στο 21’ και βρήκαν τα ψυχικά αποθέματα να απαντήσουν στην ισοφάριση των γηπεδούχων με τον Κορέτα στο 53’. Στην πίεση που άσκησε η Πύδνα στο τελευταίο μισάωρο η Νίκη είχε έναν Τζήμα που κατέβασε ρολά και κράτησε όρθια την ομάδα του.

Πριν ακόμη οι δύο ομάδες βρουν τα πατήματά τους στον αγωνιστικό χώρο οι γηπεδούχοι έφτασαν κοντά στο να ανοίξουν το σκορ. Συγκεκριμένα στο 2ο λεπτό, ο Μακράκης βρέθηκε σε θέση βολής, όμως το σουτ που επιχείρησε εξουδετερώθηκε από τον Τζήμα. Η παρολίγο ψυχρολουσία του 2ου λεπτού, αφύπνισε τους παίκτες του Στέφανου Ξηροφώτου που ανέβασαν στροφές και σ’ ένα δεκάλεπτο πέτυχαν τρία τέρματα από τα οποία “μέτρησαν” τα δύο.

Το φιλμ της αναμέτρησης στο goalpost.gr

Πύδνα Κίτρους (Γ. Χατζάρας): Κούζας, Κωτσιόπουλος, Κόλα, Στούμπος, Δήμας, Κυπαρίσσης Γ., Κυπαρίσσης Ν. (72’ Γούτσιος), Καραγκούνης, Ιορδανίδης, Μακράκης, Τσατσαρής

Νίκη Βόλου (Στ. Ξηροφώτος): Τζήμας, Παπαγεωργίου, Παπαδήμας, Ναουμίδης, Δημολιός (64’ Παρασκευαΐδης), Μέτσε, Πετράκος, Κόλα (84’ Ζενούνης), Νικλητσιώτης, Μαλακασιώτης (90’ Κόκκας), Κορέτα