Ξέχασε το…φρένο η Τσέλσι!

C1BNkNUWIAApkqhΠρωτοχρονιά στην κορυφή και με 13αρι ρεκόρ συνεχόμενων νικών θα κάνει η Τσέλσι η οποία αν και τα βρήκε σκούρα στο «Stamford Bridge» τελικά κατάφερε να επικρατήσει με 4-2 της Στόουκ.

Η ομάδα του Κόντε δυσκολευόταν για μισή ώρα να πατήσει την αντίπαλη περιοχή, ωστόσο στο 32΄ηρθε ο Κέιχιλ να δώσει τη λύση με δυνατή κεφαλιά μετά από κόρνερ του Φάμπρεγκας κάνοντας το 1-0 που ήταν και σκορ ημιχρόνου. Με την έναρξη όμως του δεύτερου μέρους ο Μάρτινς Ιντι κατάφερε να ισοφαρίσει από κοντά σε 1-1.

Οι γηπεδούχοι πίεσαν και έψαξαν το 2-1 το οποίο ήρθε στο 57΄. O Μόουζες…χόρεψε τον αντίπαλο του γύρισε παράλληλα στην περιοχή στον Αζάρ που έστρωσε τη μπάλα στον Γουίλιαν και ο Βραζιλιάνος έβαλε ξανά μπροστά τους «μπλε». Όμως η χαρά των Λονδρέζων κράτησε για 7 λεπτά με τον Κράουτς να κάνει το 2-2 και να βάζει ξανά στο ματς την Στόουκ. Πριν κοπάσουν οι πανηγυρισμοί το «Stamford Bridge» πήρε ξανά…φωτιά με τον Αζάρ να βγάζει κάθετη στον Γουίλιαν και αυτός στο 65΄ να κάνει με διαγώνιο σουτ το 3-2. Οριστικό τέλος στο ματς έδωσε ο Ντιέγκο Κόστα στο 85΄ διαμορφώνοντας το τελικό 4-2 με τον Ισπανό επιθετικό να παραμένει στην κορυφή των σκόρερ με 14 γκολ.

ΤΣΕΛΣΙ : Κουρτουά, Αθπιλικουέτα, Νταβίντ Λουίζ, Κέιχιλ, Καντέ, Φάμπρεγας (73΄Μάτιτς), Μόουζες (82΄Ιβάνοβιτς), Μάρκος Αλόνσο, Γουίλιαν (84΄Τσάλομπα), Αζάρ, Ντιέγκο Κόστα.

ΣΤΟΟΥΚ: Γκραντ, Γκλεν Τζόνσον, Σόκρος, Μάρτινς Ίντι, Πίτερς, Τζο Άλεν, Τσάρλι Άνταμ, Αφελάι (62΄Ιμπούλα), Ντιούφ, Σακίρι (61΄Μπόγιαν), Κράοουτς.

C1BVCB5WIAAVMBb

Την 5η συνεχόμενη νίκη της στην Premier League πανηγύρισε η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ. Οι «κόκκινοι διάβολοι» επικράτησαν με ανατροπή 2-1 της Μίντλεσμπρο και διατήρησαν την επαφή τους με την πρώτη 5αδα.

Ο Λίντμπιτερ άνοιξε το σκορ για τους φιλοξενούμενους μέσα στο «Old Trafford» στο 67΄, όμως οι γηπεδούχοι μέσα σε δυο λεπτά έφεραν… τούμπα το ματς. Ο Μαρσιάλ στο 85΄ισοφάρισε σε 1-1 και ο Πογκμπά στο 86΄ έκανε το 2-1.

ΜΑΝ. ΓΙΟΥΝΑΪΤΕΝΤ: Ντε Χέα, Βαλένσια, Μπεγί, Σμόλινγκ (72΄Τάσφορντ), Μπλιντ (64΄Ρόχο), Φελαϊνί (64΄Μάτα), Αντέρ Ερέρα, Πογκμπά, Μχιταριάν, Μαρσιάλ, Ιμπραχίμοβιτς.

ΜΙΝΤΛΕΣΜΠΡΟ: Βίκτορ Βαλντές, Τσέιμπερς, Εσπινόσα, Γκίμπσον, Φρεντ, Λίντμπιτερ (78΄Κλέιτον), Φόρσο, Ντε Ρουν, Ανταμά Τραορέ (82΄Φάμπιο), Ντάουνινγκ (63΄Ραμίρεζ), Νεγρέδο.

Τα αποτελέσματα της 19ης αγωνιστική του αγγλικού πρωταθλήματος:

Χαλ-Εβερτον 2-2 (6΄ Ντόσον, 65΄ Σνόντγκρας – 45+1΄αυτ. Μάρσαλ, 84΄ Μπάρκλεϊ)

Μπέρνλι-Σάντερλαντ 4-1 (31΄, 51΄, 53΄ Γκρέι, 67΄πεν. Μπαρνς – 71΄ Ντεφόου)

Τσέλσι-Στόουκ Σίτι 4-2 (34΄ Κέιχιλ, 57΄, 65΄ Γουίλιαν, 85΄ Ντιέγκο Κόστα – 46΄ Μάρτινς Ιντι, 64΄ Κράουτς)

Λέστερ-Γουέστ Χαμ 1-0 (20΄ Σλιμανί)

Μάντσεστερ Γ.-Μίντλεσμπρο 2-1 (85΄ Μαρσιάλ, 86΄ Πογκμπά – 67΄ Λιντμπίτερ)

Σαουθάμπτον-Γουέστ Μπρομ 1-2 (41΄ Λονγκ – 43΄ Φίλιπς, 50΄ Ρόμπσον-Κάνου)

Σουόνσι-Μπόρνμουθ 0-3 (25΄ Αφόμπε, 45+1΄ Φρέιζερ, 88΄ Κινγκ)

Λίβερπουλ-Μάντσεστερ Σίτι 19:30