“Καθάρισε” με δύο γκολ στο πρώτο 10λεπτο, ανησυχία για Ιντέγε! (βαθμολογία)

Χωρίς να ενθουσιάσει, αλλά με…ντου στα πρώτα 10 λεπτά, ο Ολυμπιακός επικράτησε με 2-0 της ΑΕΛ και έφτασε τους 51 βαθμούς στο πρωτάθλημα.

Και τώρα η Οσμανλίσπορ! Όπως αναφέρει το sport-fm.gr, ο Ολυμπιακός ήταν εξαιρετικός απέναντι στην ΑΕΛ, επικράτησε μόνο 2-0 και πλέον στρέφει το βλέμμα του στο ματς του Europa. Ανησυχία για τους τραυματισμούς των Ιντέγε-Ελιουνούσι.

Τρομερό ξεκίνημα από τον Ολυμπιακό στο ματς, που δεν είχε όρεξη για… παιχνίδια. Με τη συμπλήρωση 14 δευτερολέπτων, οι «ερυθρόλευκοι» άνοιξαν το σκορ και έκαναν πολύ πιο εύκολο το έργο τους. Ο Γκόλιας έκανε τραγικό λάθος, ο Σεμπά επωφελήθηκε, «χόρεψε» τον αμυντικό της ΑΕΛ και γύρισε στον Ανδρούτσο, ο οποίος με πλασέ άνοιξε το σκορ για το πιο γρήγορο γκολ στη φετινή Σούπερ Λίγκα.

Έξι λεπτά αργότερα, πάντως, η άμυνα του Ολυμπιακού πιάστηκε στον ύπνο, ο Αβραάμ βγήκε απέναντι από τον Καπίνο αλλά ο Έλληνας πορτιέρε τον νίκησε, στη μεγαλύτερη ευκαιρία των φιλοξενούμενων στον αγώνα. Στη συνέχεια της φάσης δε, η ΑΕΛ δέχτηκε και δεύτερο τέρμα! Ο Φορτούνης έκανε το γύρισμα στην περιοχή, ο Κόντορ δεν κατάφερε να διώξει, πετυχαίνοντας τον Ελιουνούσι, με τον Ιντέγε να βάζει την προβολή και να γράφει το 2-0 στο 8’!

Ο Ολυμπιακός ήταν εξαιρετικός, έβγαζε συνεχώς ευκαιρίες και εάν ήταν πιο προσεκτικός στην τελική προσπάθεια, το σκορ θα είχε ξεφύγει από το ημίχρονο. Ωστόσο, είτε η αστοχία, είτε ο Ξενοδόχοφ δεν επέτρεπε στους γηπεδούχους να πετύχουν κι άλλα τέρματα. Το τρομερό, βέβαια, στο πρώτο ημίχρονο για τους «ερυθρόλευκους» εκτός από το ποδόσφαιρο που έπαιζαν και η συχνότητα με την οποία δημιουργούσαν φάσεις, ήταν ότι ο μοναδικός παίκτης που δεν είχε τελική προσπάθεια -πέραν του Καπίνο- ήταν ο Ντε λα Μπέγια.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπέντο): Καπίνο, Ντε Λα Μπέγια, Βιάνα, Μποτία, Παρέδες, Ρομαό (Ρέτσος 77′), Ανδρούτσος, Ελιουνούσι, Σεμπά, Φορτούνης (Ανσαριφάρντ 81′), Ιντέγε (Καρντόσο 70′).

ΑΕΛ (Τσιώλης): Ξενοδόχοφ, Ρέντζας, Τσικότ, Φάρκας, Γκόλιας, Κόντορ, Μασαλέσα, Βαρέλα, Αβραάμ (Καπός 58′), Ικάουνιεκς, Ναζλίδης (Ρέγες 78′).