Πανελλήνιο Εφήβων: Εργοτέλης – ΑΣΕ Δούκα 57-99

Ο Δούκας επικράτησε με 57-99 του Εργοτέλη στο Κλειστό Γυμναστήριο Σιδηροδρομικού Σταθμού Κατερίνης, σε αγώνα για την 1η αγωνιστική της τελικής φάσης του 44ου Πανελληνίου Πρωταθλήματος Εφήβων.
Μετά ένα αναγνωριστικό πρώτο τρίλεπτο, όπου οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ, ο Δούκας πήρε το προβάδισμα και κατάφερε να προηγηθεί με 7-22, 3’ 23” πριν το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου, τον Εργοτέλη να μειώνει στην συνέχεια και η λήξη της πρώτης περιόδου να βρίσκει την ομάδα των Εκπαιδευτηρίων να προηγείται με 17-22.
Ο Δούκας κατάφερε στο δεύτερο δεκάλεπτο να ανοίξει ξανά την ψαλίδα της διαφοράς, καθώς προηγήθηκε με 20-34, 6’ 17” πριν την ανάπαυλα του ημιχρόνου, με τη διαφορά να φτάνει στους είκοσι πόντους 4’ 01” πριν την ολοκλήρωση της δεύτερης περιόδου.
Δεν άλλαξε η εικόνα του αγώνα ούτε στο τρίτο δεκάλεπτο, με τον Δούκα να προηγείται με τριάντα πέντε πόντους (32-67), τέσσερα λεπτά πριν την ολοκλήρωσή του. Ο Εργοτέλης μείωσε στην συνέχεια σε 41-67, με την περίοδο να ολοκληρώνεται με 46-72 υπέρ του Δούκα.
Διαδικαστικού χαρακτήρα ήταν το τέταρτο δεκάλεπτο, με το τελικό σκορ να αναδεικνύει νικητή τον Δούκα με 57-99.
Διαιτητές: Κοϊμτζόγλου – Ξέρας.
Δεκάλεπτα: 17-22, 24-54, 46-72, 57-99.
ΓΣ Εργοτέλης (Τζάνης): Γαλανάκης 1, Ξενάκης, Καραταράκης, Λαγουδάκης, Τερζάκης 6 (1), Βασιλείου 6, Χασάπης 22 (2), Μανιάδης 11, Πετροσιάν 6, Κεφαλογιάννης 5, Μέτα, Αναστασάκης.
ΑΣΕ Δούκα (Παπαδόπουλος): Δούβλης 6, Καράμπελας 7 (1), Καμπερίδης 18 (1), Ρογκαβόπουλος 8, Καρακατσάνης 8, Ψαρράς 8, Σακελλαρίου 7 (1), Προίσκος 6, Σωτηρίου 7, Γκίνης 8, Δραγάτης 8, Λιούνης 8.