Άφησε…τελευταίο τον ΠΑΟ η Κέρκυρα! (βαθμολογία)

Ούτε κόντρα στην Κέρκυρα κατάφερε ο Παναθηναϊκός να κάνει “σεφτέ” στις νίκες στο πρωτάθλημα, γνώρισε την ήττα με 1-0 και έμεινε μόνος του στην τελευταία θέση του πρωταθλήματος χωρίς βαθμό. “Χρυσός” σκόρερ για τους “Φαίακες” ο Επστάιν με εύστοχο χτύπημα πέναλτι.

Η λογική έλεγε πως ο Παναθηναϊκός θα παρουσιαζόταν καλύτερος σε σχέση με το κακό αγωνιστικό πρόσωπο πριν την διακοπή του πρωταθλήματος, καθώς θα έβαζε στην εξίσωση κάποιες από τις μεταγραφές και στο διάστημα της διακοπής θα διόρθωνε κάποια από τα μεγάλα του προβλήματα. Ούτε καν. Το «τριφύλλι» στο πρώτο μέρος μπήκε στο γήπεδο με τουριστική διάθεση, χωρίς να μπορεί να αλλάξει δεύτερη πάσα για είκοσι λεπτά και θα μπορούσε στο πρώτο κομμάτι του ημιχρόνου να έχει βρεθεί με την πλάτη στον τοίχο! Η ανοησία του Κουτρουμπή με πέναλτι ερασιτεχνικού επιπέδου έδωσε την ευκαιρία στην Κέρκυρα να ανοίξει το σκορ με πέναλτι του Επστάιν στο 18′! Μάλιστα, οι «Φαίακες» δύο λεπτά αργότερα είχαν δοκάρι με τον Παμλίδη!

Η ομάδα του Ουζουνίδη ήταν σε άλλο γήπεδο, δεν είχε υπομονή στο παιχνίδι της, με ποδοσφαιριστές που έπαιζαν φοβισμένα και σχεδόν σε κάθε φάση «μανούριαζαν» μεταξύ τους!Με την συμπλήρωση μισής ώρας παιχνιδιού και με τον Τσάβες να «τραβιέται» μακριά από την περιοχή και να δημιουργεί, ο Παναθηναϊκός δημιούργησε τις δύο καλές του φάσεις. Στην πρώτη ο Λουσιάνο με το κεφάλι έστειλε την μπάλα άουτ και στην δεύτερη ο Γιαννακόπουλος νίκησε αρχικά τον Χίλιεμαρκ και στην συνέχεια σε κενό τέρμα ο Λουντ σούταρε ψηλά άουτ!

Η εικόνα των «πρασίνων» ήταν αποκαρδιωτική και ο Ουζουνίδης έπρεπε να αλλάξει πολλά στον σκληρό δίσκο των παικτών του για να μπορούσε ο Παναθηναϊκός να ανεβάσει την απόδοσή του.

το φιλμ της αναμέτρησης στο gazzetta.gr

ΚΕΡΚΥΡΑ (Α. Βοσνιάδης): Γιαννακόπουλος, Σπίνουλας, Γρομητσάρης, Ιωάννου, Σοϊλέδης, Μπαλάφας (86’ Ζορμπάς), Σιόντης, Γκόμες, Ντουαλά, Επστάιν (79’ Κόντος), Παμλίδης (69’ Αρτυματάς).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Μ. Ουζουνίδης): Βλαχοδήμος, Γιόχανσον, Κουτρουμπής, Κολοβέτσιος (67’ Μολίνς), Χουλτ, Λουντ, Κουρμπέλης, Χίλιεμαρκ, Μουνιέ (61’ Καμπέσας), Λουτσιάνο (46’ Αλτμαν), Τσάβες.