Α ΕΠΣ Ημαθίας - Στατιστικά Ποδόσφαιρο

Άκρως αισιόδοξα τα σημάδια από την πρεμιέρα της Α1 ΕΠΣ Ημαθίας (+σκόρερς)

Πολύ ενθαρρυντικά είναι τα πρώτα σημάδια στην Α1 Ερασιτεχνική της ΕΠΣ Ημαθίας, που έκανε σέντρα σήμερα σε 7 γήπεδα του νομού.

Μπορεί τα 22 γκολ που σημειώθηκαν να μην είναι μια αξιόλογη συγκομιδή, ωστόσο οι ανατροπές στα σκορ αλλά και 5(!) γκολ που επιτεύχθηκαν στις καθυστερήσεις, μας κάνουν να αισιοδοξούμε ενόψει της συνέχειας, σε ένα πρωτάθλημα που (μην ξεχνάμε) πως περιλαμβάνει play off και play out.

Δύο ήταν τα παιχνίδια που κρίθηκαν στα…χασομέρια, ενώ ο Αχιλλέας Νάουσας πέρασε με ανατροπή από την Επισκοπή, χάρη σε τρία γκολ στα τελευταία 10 λεπτά.

Στη Νικομήδεια, η τοπική Νέα Γενεά έκαμψε την αντίσταση του Ατρόμητου Διαβατού (με τις μόλις 10 μέρες προετοιμασίας και το μικρό ρόστερ) στο 90+4′ χάρη στο τέρμα του πρώην “κυανόλευκου” Αλέξανδρου Δαλήγγαρου. Η ομάδα του Μπάμπη Πετρίδη προηγήθηκε 2-0 αλλά οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να επανέλθουν στο παιχνίδι και να ισοφαρίσουν λίγο πριν τη συμπλήρωση 80 λεπτών.

Μεγάλο παιχνίδι στο Μακροχώρι, όπου η τοπική ομάδα (με το μικρότερο μέσο όρο ηλικίας ρόστερ στην Α1) κατάφερε να κάνει τη μεγάλη ανατροπή στις καθυστερήσεις, κόντρα στον σαφώς πιο έμπειρο ΓΑΣ Κοπανού. Οι Γιώργος Παπακωνσταντίνου και Γρηγόρης Ηλιάδης ήταν οι λυτρωτές για τους “ασπρόμαυρους”, που ξεκίνησαν με τον πλέον ιδανικό τρόπο το φετινό πρωτάθλημα.

Σπουδαίο ματς και στην Επισκοπή, όπου η τοπική ομάδα κρατούσε τη νίκη μέχρι το 84′ όταν ο Αχιλλέας ισοφάρισε με εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Καραμεταξά και στη συνέχεια ολοκλήρωσαν την ανατροπή, αρχικά με τον Μπράτση και στο τέλος με ένα ακόμη πέναλτι, αυτή τη φορά από τον Παρθενόπουλο.

Το ντέρμπι της ημέρας έλαβε χώρα στην Αγία Μαρίνα, όπου ο ΓΑΣ Ροδοχωρίου φανέρωσε εξαιρετικά στοιχεία στο παιχνίδι του (ειδικά στο πρώτο μέρος ήταν ιδιαίτερα επικίνδυνος) και πήρε ένα σπουδαίο “διπλό” κόντρα σε μια ομάδα που θεωρείται από τις πιο ποιοτικές στο φετινό πρωτάθλημα. Ενθαρρυντική η προσέλευση του κόσμου στο Δημοτικό Γήπεδο Αγίας Μαρίνας, που απόλαυσε ένα πολύ όμορφο παιχνίδι.

Θετικό το ξεκίνημα και για τον Άρη Παλαιοχωρίου, που πέρασε από το γειτονικό Λιανοβέργι χάρη σε ένα τέρμα του Μιχαηλίδη στο 18′. Οι “κιτρινόμαυροι” είχαν τις ευκαιρίες για δεύτερο γκολ, ωστόσο η Δόξα πάλεψε στο δεύτερο ημίχρονο και έφτασε κοντά στην ισοφάριση.

Εκτός έδρας νίκη και για τον ΠΑΟΚ Αλεξάνδρειας, που δυσκολεύτηκε κόντρα στον μαχητικό Απόλλωνα Αγίου Γεωργίου. Το γκολ όμως του Κώστα Κίτσα στο 81′ “έλυσε” τον Γόρδιο δεσμό και με το 3-1 του Μάριου Αργυρόπουλου, έπεσαν οι τίτλοι τέλους.

Τέλος, στο Δημοτικό Γήπεδο Αγκαθιάς, η τοπική ομάδα ξεκίνησε με το δεξί στο πρωτάθλημα, επικρατώντας με 2-0 της ΑΕ Χαρίεσσας, σε ένα παιχνίδι με αρκετές φάσεις χωρίς όμως την αναμενόμενη προσέλευση κόσμου.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα και οι σκόρερς :

Νέα Γενεά Νικομήδειας – Ατρόμητος Διαβατού  3-2 (16′ Τσιφλίδης, 54′ Παγγούρας, 90+4′ Δαλήγγαρος / 72′ Κουπίδης, 76′ Κοντογιάννης)

Νίκη Αγκαθιάς – ΑΕ Χαρίεσσας  2-0 (19′ Παντελίδης, 51′ Ξαγοράρης)

Μακροχώρι – ΓΑΣ Κοπανού  2-1 (89′ Παπακωνσταντίνου Γ., 90+3′ Ηλιάδης / 32′ Σπανός)

Απόλλων Αγ. Γεωργίου – ΠΑΟΚ Αλεξάνδρειας  1-3 (79′ Σαντίνι / 39′ Πατατούκας, 81′ Κίτσας Κ., 90+3′ Αργυρόπουλος)

Κεραυνός Επισκοπής – Αχιλλέας Νάουσας  1-3 (53′ Παραστατίδης / 84′ Καραμεταξάς πεν, 85′ Μπράτσης, 90+3 πεν Παρθενόπουλος)

Μέγας Αλέξανδρος Αγ. Μαρίνας – ΓΑΣ Ροδοχωρίου  1-2 (53′ Φραγγής / 33′ Μπουρδάνος, 66′ Μπρέγκου)

Δόξα Λιανοβεργίου – Άρης Παλαιοχωρίου  0-1 (18′ Μιχαηλίδης)