Πιερικός Αρχέλαος – Πανσερραϊκός 43-58

Ο Πιερικός Αρχέλαος ηττήθηκε με 43-58 από τον Πανσερραϊκό, στο Κλειστό Γυμναστήριο Σιδηροδρομικού Σταθμού Κατερίνης, σε αγώνα για την 7η αγωνιστική του 2ου ομίλου της Α2 Εθνικής Κατηγορίας Γυναικών.

Σε έναν αγώνα κόντρα σε έναν πολύ ποιοτικότερο αντίπαλο, ο Πιερικός Αρχέλαος βρέθηκε από νωρίς πίσω στο σκορ, ωστόσο στην συνέχεια εμφάνισε αξιόμαχο πρόσωπο και κατάφερε να δυσκολέψει αρκετά τον Πανσερραϊκό. Παρ’ όλα αυτά δεν κατάφερε να ανατρέψει τη διαφορά που είχε δημιουργηθεί από το πρώτο δεκάλεπτο και γνώρισε δίκαια την ήττα.

Καλύτερα μπήκε στον αγώνα ο Πανσερραϊκός, ο οποίος με ένα σερί δέκα πόντων κατάφερε να προηγηθεί 4-13, 5’ 37” πριν το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου. Παρά την προσπάθεια των παικτριών της Τασούλας Τσιρογιάννη, ο φιλοξενούμενος συνέχισε να διευρύνει τη διαφορά και η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε με το σκορ να διαμορφώνεται σε 13-26.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, πέντε αναπάντητοι πόντοι από την πλευρά του Πιερικού Αρχέλαου μείωσε τη διαφορά στους έντεκα πόντους (20-31) 2’ 58” πριν το ημίχρονο, με τον Πανσερραϊκό να απαντά και να κλείνει το ημίχρονο με 20-36 υπέρ του.

Η ομάδα της Κατερίνης μπήκε αποφασιστικά στο δεύτερο ημίχρονο και μείωσε σε 30-40 στα μισά του τρίτου δεκαλέπτου, με τη διαφορά να μειώνεται μέχρι και στους οκτώ (36-44) 1’ 44” πριν το τέλος της περιόδου, η οποία βρήκε τον Πανσερραϊκό μπροστά στο σκορ με 36-47.

Η ομάδα των Σερρών κατάφερε στα μισά του τέταρτου δεκάλεπτου να προηγηθεί με 38-53, δημιουργώντας μία απόσταση ασφαλείας και να φτάσει στην τελική επικράτηση με 43-58

Διαιτητές: Αθανασιάδης – Αναστασιάδης.

Δεκάλεπτα: 13-26, 20-36, 36-47, 43-58.

Πιερικός Αρχέλαος (Τσιρογιάννη): Δαβιτίδου 3, Καραλή, Αμβρακίδου, Ζουγκουρίδου 6, Φλώρου 16, Γκοτζαμάνη 3 (1), Λάππα 4, Μπαγκλαρίδου, Καρατάσιου 1, Μουστακίδου 4, Δημητριάδου 2, Γκρίτζαλη 4.

Πανσερραϊκός (Δώδου): Βλαχβέη, Σιδερίδου, Χύσα 2, Τσάντα 10 (2), Μπακιρτζίδου 9, Κεφαλα, Κίναλη 2, Πελτέκη 11, Κουτούση 21, Πιτσιάβα 3 (1), Γκέκα, Δαμιανάκου.