Ασταμάτητο το Περιστέρι, στο ρελαντί ο Ηρακλής

Στο απόλυτο ντέρμπι της 13ης αγωνιστικής, ο Αρκαδικός επιβλήθηκε 76-74, παίρνοντας μια σπουδαία νίκη στη μάχη της παραμονής στην Α2.

Στο ντέρμπι της αγωνιστικής, ο Αρκαδικός έκαμψε την αντίσταση του Δούκα με 76-74, παίρνοντας βαθμολογική ανάσα με φόντο την παραμονή στην Α2. Η αναμέτρηση ήταν απολύτως αμφίρροπη, με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν καθ’ όλη τη διάρκεια του αγώνα στο σκορ. Ο Αρκαδικός ξέφυγε με +6 (59-53) στο τέλος του γ’ δεκαλέπτου, με τον Δούκα να απαντά με 8-0 σερί για το 59-61 στις αρχές της δ’ περιόδου. Οι δύο ομάδες μπήκαν ισόπαλες στο τελευταίο λεπτό, όμως ο Μαραγκάκης με ένα μεγάλο τρίποντο έκανε το 75-72 περίπου 50” πριν το φινάλε, δίνοντας προβάδισμα νίκης στους γηπεδούχους. Στη συνέχεια, οι Αρκάδες ήταν άστοχοι από τη γραμμή των βολών (76-74, 18” πριν το φινάλε), και ο Δούκας είχε την ευκαιρία για την ισοφάριση ή ακόμη και για την νίκη, όμως ο Κυρίτσης ήταν άστοχος σε σουτ δύο πόντων, καταδικάζοντας σε ήττα την ομάδα του. Στο τέλος, ο Προδρόμου οδηγήθηκε στις βολές, ωστόσο ήταν άστοχος σε αμφότερες κι έτσι παρέμεινε το 76-74, με τον Αρκαδικό να παίρνει μια τεράστια νίκη.

Στους 13 αγώνες, διεύρυνε το αήττητό του το Περιστέρι, επικρατώντας 72-61 επί της Καστοριάς. Οι “γουναράδες” ήταν ανταγωνιστικοί μέχρι περίπου το 25′, ωστόσο από εκεί και έπειτα η ομάδα των Δυτικών Προαστίων επέβαλε το ρυθμό της κι έκαμψε την αντίσταση της Καστοριάς, φτάνοντας στο “13X13”.

Στο Μαρούσι, ο Ηρακλής πέρασε άνετα με 77-59 κόντρα στην ομώνυμη ομάδα, με τον Λευτέρη Χατζηκυριακίδη να κάνει νικηφόρο ντεμπούτο στον πάγκο του “Γηραιού”. Στην αρχή, ο αγώνας ήταν αμφίρροπος, όμως από το δεύτερο δεκάλεπτο και μετά, ο Ηρακλής ανέβασε την απόδοσή του κι έχοντας τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα, δεν δυσκολεύτηκε να πάρει τη νίκη κόντρα στην ομάδα των Βορείων Προαστίων.