Β ΕΠΣ Ημαθίας

Το πρόγραμμα των διεκδικητών και τι ισχύει για την άνοδο από τη Β Ερασιτεχνική της ΕΠΣ Ημαθίας

Ολοκληρώνεται σε δύο αγωνιστικές το φετινό πρωτάθλημα της Β Ερασιτεχνικής, που παρουσιάζει εξαιρετικό ενδιαφέρον.

Τέσσερις είναι οι ομάδες που διεκδικούν τα τρία εισιτήρια για τη Β Ερασιτεχνική της σεζόν 2018/2019 (θυμίζουμε πως με την αναδιάρθρωση θα υπάρχουν τρεις κατηγορίες από τη νέα χρονιά στην Ημαθία) αν και μαθηματικά ελπίδες έχει και ο ΑΟ Συκιάς, που απέχει 5 βαθμούς από την τρίτη θέση.

Ο ΠΑΣ Λευκαδίων θέλει μόλις έναν βαθμό στα εναπομείναντα δύο παιχνίδια για να εξασφαλίσει το πρώτο εισιτήριο (θα είναι η δεύτερη συνεχόμενη άνοδος για τους «κυανόλευκους»), ενώ αν επικρατήσει το Σάββατο (24/2) του ουραγού Απόλλωνα Λυκογιάννης, τότε κατακτά μαθηματικά και τον τίτλο.

Από και και πέρα, το παιχνίδι της επόμενης αγωνιστικής ανάμεσα στη Θύελλα Στενημάχου και τον ΠΑΟΚ Κουλούρας έχει τον χαρακτήρα του τελικού, καθώς ο νικητής αποκτά σημαντικό προβάδισμα για την απευθείας άνοδο. Ο ΠΑΟΚ, που προπορεύεται με έναν βαθμό αγωνίζεται την τελευταία αγωνιστική εντός με τον ΑΟ Συκιάς, ενώ οι «κυανέρυθροι» θα μεταβούν στη Λυκογιάννη.

Όσον αφορά τον ΑΣ Γιαννακοχωρίου, που μειονεκτεί σε ισοβαθμία με τη Θύελλα Στενημάχου, αγωνίζεται το επόμενο Σάββατο με τη Δόξα Επισκοπής (εντός) και θα…προσεύχεται για ισοπαλία στο ντέρμπι του Στενήμαχου, ώστε να παίξει τα…ρέστα του στα Λευκάδια (που κατά πάσα πιθανότητα θα είναι αδιάφορα βαθμολογικά) την τελευταία αγωνιστική.

Θυμίζουμε πως ο τρίτος με τον τέταρτο της κατάταξης θα δώσουν αγώνα μπαράζ, ο οποίος θα είναι νοκ άουτ και σε έδρα που θα ορίσει η ΕΠΣ Ημαθίας.

Ας δούμε το πρόγραμμα των τεσσάρων «μονομάχων» :

ΠΑΣ Λευκαδίων : Απόλλων Λυκογιάννης (εντός), ΑΣ Γιαννακοχωρίου (εντός)

ΠΑΟΚ Κουλούρας : Θύελλα Στενημάχου (εκτός), ΑΟ Συκιάς (εντός)

Θύελλα Στενημάχου : ΠΑΟΚ Κουλούρας (εντός), Απόλλων Λυκογιάννης (εκτός)

ΑΣ Γιαννακοχωρίου : Δόξα Επισκοπής (εντός), Λευκάδια (εκτός)

δείτε τη βαθμολογία :

ΑΓ Ν Ι Η ΓΥ ΓΚ Δ Β
1 Λευκάδια 12 8 3 1 27 9 18 27
2 ΠΑΟΚ Κουλούρας 12 7 2 3 38 20 18 23
3 Θύελλα Στενημάχου 12 6 4 2 34 19 15 22
4 ΑΣ Γιαννακοχωρίου 12 6 4 2 22 13 9 22
5 ΑΟ Συκιάς 12 5 2 5 15 18 -3 17
6 Άτλας Ζερβοχωρίου 12 2 2 8 15 34 -19 8
7 Δόξα Επισκοπής 12 1 4 7 12 34 -22 7
8 Απόλλων Λυκογιάννης 12 2 1 9 13 29 -16 7