“Πενταρέ” του Ολυμπιακού κόντρα στην Κέρκυρα (βαθμολογία)

Ο Ολυμπιακός δεν συνάντησε μεγάλη αντίσταση από την Κέρκυρα και την… σκόρπισε 5-1 υπό το βλέμμα του Πέδρο Μαρτίνς.

Οι «ερυθρόλευκοι» μπορεί να δυσκολεύτηκαν για ένα ημίχρονο απέναντι στους Φαίακες αλλά με πειστική εμφάνιση στο δεύτερο μέρος, έφτασαν σε μία άνετη νίκη στο πρώτο «τσεκάρισμα» από τον Πορτογάλο τεχνικό, ο οποίος έδωσε το «παρών» στο «Γ. Καραϊσκάκης» και παρακολούθησε τη νέα του ομάδα.

Ο Ανσαριφάρντ σκόραρε για δεύτερο συνεχόμενο παιχνίδι του Ολυμπιακού, καθώς ήταν αυτός που άνοιξε το σκορ στο 12’ και έφτασε τα 15 τέρματα, όσα έχει και ο Πρίγιοβιτς στην κορυφή του πίνακα των σκόρερ. Ο Επστάιν έφερε προσωρινά το ματς στα ίσια στο 28’ αλλά στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους, ο Μιραλάς έδωσε και πάλι προβάδισμα στους γηπεδούχους. Στο 51’ ο Φορτούνης έγραψε το 3-1, ο Ένγκελς στο 72’ έβαλε το όνομά του στην λίστα των σκόρερ και στο 88’ ο Βρουσάι έβαλε το… κερασάκι στην τούρτα.

το φιλμ του αγώνα στο onsports.gr

Ολυμπιακός (Χρήστος Κόντης): Προτό, Ελαμπντελαουί (74’ Ανδρούτσος), Ένγκελς, Νικολάου, Κούτρης, Ρομαό, Ταχτσίδης (71’ Μάρτινς), Φορτούνης, Μιραλάς (78’ Βρουσάι), Μάριν, Ανσαριφάρντ.

Κέρκυρα (Γιάννης Μαντζουράκης): Γιαννακόπουλος, Αντέτζο, Λέκοβιτς, Γεωργίου (73’ Τουράμ), Σπίνουλας, Μυτίδης, Σιόντης (56’ Ιωάννου), Ρόλε, Μπαλάφας, Επστάιν (79’ Αρτυματάς), Γρομητσάρης.