Πράγματα και θάματα από τον Giannis και 3-3 οι Bucks!

Οι Μιλγουόκι Μπακς με κορυφαίο για ακόμη μια φορά τον Γιάννη Αντετοκούνμπο επικράτησαν των Μπόστον Σέλτικς με 97-86 και πλέον η σειρά οδηγείται σε Game 7 στη Βοστόνη.

Όπως αναφέρει το basketblog, ο Γιάννης Αντετοκούνμπο και η παρέα του έβγαλαν χαρακτήρα σε ένα παιχνίδι που ήθελαν πάση-θυσία τη νίκη και τα κατάφεραν, νικώντας τους Σέλτικς με 97-86.

Τα πράγματα δεν ήταν καλά για τους Μπακς στην αρχή του παιχνιδιού με τους Σέλτικς να είναι αυτοί που είχαν τη πρωτοπορία στο σκορ, χωρίς όμως να ξεφύγουν στο σκορ. Στη πρώτη περίοδο οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 13-22 και 15-24, αλλά οι γηπεδούχοι μείωσαν γρήγορα στους 2 (22-24) στο τέλος του δωδεκαλέπτου. Στη δεύτερη περίοδο οι «κέλτες» ήταν μπροστά με 7 (24-31), με το Μιλγουόκι να πλησιάζει στο σκορ και στη συνέχεια με ένα επιμέρους σκορ 14-2 πήγαν στα αποδυτήρια με +11 (48-39).

Στην επανάληψη οι Σέλτικς επέστρεψαν και ισοφάρισαν σε 61-61, με τους Μπακς να κλείνουν τη τρίτη περίοδο μπροστά στο σκορ με 67-61. Στο τέταρτο δωδεκάλεπτο το ματς ήταν «θρίλερ», όμως οι γηπεδούχοι με μπροστάρη τον Αντετοκούνμπο άντεξαν στη πίεση των Σέλτικς και πήραν διαφορά με +16 (86-70). Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν στους 5 (86-81), όμως τα «ελάφια» κράτησαν το προβάδισμα τους και έφτασαν στη νίκη και πλέον η σειρά θα οδηγηθεί σε έβδομο παιχνίδι τη Βοστόνη.

Για τους θριαμβευτές ο Γιάννης Αντετοκούνμπο ήταν εξαιρετικός με 31 πόντους, 14 ριμπάουντ και 4 ασίστ, με τους Μίντλετον και Μπρόγκτον να προσθέτουν από 16 πόντους έκαστος. Για τους ηττημένους, ο Τέιτουμ ήταν πρώτος σκόρερ με 22 πόντους, με τους Ροζίερ και Μπράουν να τον ακολουθούν με 18 και 14 πόντους αντίστοιχα.