Σπουδαίο τρίποντο για τον ΟΦΗ, “φύλαγε” το πρώτο για τον Ολυμπιακό! (βαθμολογία)

Με γκολ του Πάτρικ Βουό στο 35ο λεπτό, ο ΟΦΗ πήρε την πρώτη του νίκη στο πρωτάθλημα και μάλιστα κόντρα στον Ολυμπιακό!

Μια πολύ σημαντική νίκη για τους Κρητικούς, που έρχεται μέσα σε κλίμα ευφορίας μετά τις διοικητικές ανακατατάξεις.

Ο ΟΦΗ απείλησε πρώτος χάνοντας μεγάλη ευκαιρία με τον Πλατέλλα που ήταν η πρώτη προειδοποιητική βολή και στο 34′ ήρθε το γκολ που έβαλε φωτιά στο Γεντί Κουλέ. Ο Κοροβέσης έβγαλε από τα αριστερά την τέλεια σέντρα και ο Βουό με μια κεφαλιά – δυναμίτη έκανε το 1-0. Ο Ολυμπιακός το μόνο που κατάφερε ήταν να απειλήσει κατά λάθος όταν ο Τσιμίκας πήγε για την σέντρα και η μπάλα κατέληξε στο οριζόντιο δοκάρι.

Το δεύτερο ημίχρονο συνεχίστηκε με την ίδια προσήλωση, τακτικά, από τους παίκτες του ΟΦΗ που έδωσαν χώρο στον Ολυμπιακό που άρχισε να πιέζει συνεχώς ψάχνοντας το γκολ της ισοφάρισης. Παρά την κατοχή της μπάλας όμως ο ΟΦΗ δεν απειλούνταν παρά μόνο στο 71′ όταν ο Στρέζος έκανε την επέμβαση του αγώνα αποκρούοντας εντυπωσιακά την κεφαλιά του Γκερέρο. Ο τερματοφύλακας του ΟΦΗ κάνει ακόμα μια μεγάλη επέμβαση στο 82′ αποκρούοντας και την κεφαλιά του Νάτχο. Ο Παπαδόπουλος στο μεταξύ πέρασε στο παιχνίδι και τον Κομεσίδη θέλοντας να ενισχύσει ακόμα περισσότερο την άμυνα ενώ λίγα λεπτά νωρίτερα είχε περάσει στο παιχνίδι και τον Κοιλιάρα που πήρε την θέση του Κοροβέση που τα είχε δώσει όλα.

το φιλμ του αγώνα στο gentikoule.gr

ΟΦΗ : Στρέζος, Αργυρόπουλος, Κοροβέσης (68′ Κοιλιάρας), Μιχόγεβιτς, Ποτουρίδης, Νάστος, Μεγιάδο, Πλατέλλας, Κουτσιανικούλης (76′ Κομεσίδης), Βουό (81′ Αραβίδης), Κυριακίδης.

Ολυμπιακός : Γιαννιώτης, Ομάρ, Μεριά, Μιράντα, Τσιμίκας, Γκιγιέρμε, Καμαρά (46′ Νάτχο), Τουρέ (46′ Φετφατζίδης), Ποντένσε, Χριστοδουλόπουλος (66′ Μάνος), Γκερέιρο.