Πιερικός Αρχέλαος – Αναγέννηση Νέου Ρυσίου 52-70

Ο Πιερικός Αρχέλαος ηττήθηκε με 52-70 από την Αναγέννηση Νέου Ρυσίου στο Κλειστό Γυμναστήριο Σιδηροδρομικού Σταθμού Κατερίνης, σε αγώνα για την 1η αγωνιστική του 2ου ομίλου της Α2 Εθνικής Κατηγορίας Γυναικών.

Ο Πιερικός Αρχέλαος παρουσιάστηκε ιδιαίτερα μαχητικός στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος, ωστόσο η Αναγέννηση Νέου Ρυσίου κατέθεσε στο παρκέ την ανωτερότητά της, είχε απάντηση στην αντεπίθεση του Πιερικού Αρχέλου, ο οποίος επέστρεψε από το -14 στο δεύτερο δεκάλεπτο και έφτασε σε μία δίκαιη επικράτηση.

Μετά από ένα αναγνωριστικό και ισορροπημένο πρώτο τετράλεπτο, η Αναγέννηση Νέου Ρυσίου προηγήθηκε με 9-21, 2’ 38” πριν την ολοκλήρωση του πρώτου δεκαλέπτου, χάρη σε ένα σερί δεκατριών πόντων, με τον Πιερικό να ολοκληρώνει την περίοδο πίσω στο σκορ με 14-23.

Η διαφορά έφτασε στους δεκατέσσερις πόντους (14-28) μετά από ένα λεπτό αγώνα στο δεύτερο δεκάλεπτο, αλλά σε εκείνο το σημείο οι παίκτριες του Στέλιου Χατζηιωάννου έβγαλαν αντίδραση, βελτίωσαν την απόδοσή τους και με ένα σερί εννέα πόντων μείωσαν τη διαφορά στην ελάχιστη τιμή της (30-31) 3’ 42” πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου όπου η Αναγέννηση Νέου Ρυσίου προηγήθηκε με 35-38.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τον Πιερικό Αρχέλαο να μην σκοράρει για 4’ 55” και την Αναγέννηση Νέου Ρυσίου να ξεφεύγει με δώδεκα πόντους (35-47) και η λήξη του τρίτου δεκαλέπτου τη βρήκε μπροστά στο σκορ με 40-56.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο η φιλοξενούμενη ομάδα διατήρησε, χωρίς να δυσκολευτεί τη διαφορά που είχε αποκτήσει και έφτασε στην επικράτηση με το τελικό 52-70.

Διαιτητές: Γκέκας – Δημουλάς.

Δεκάλεπτα: 14-23, 35-38, 40-56, 52-70.

Πιερικός Αρχέλαος (Χατζηιωάννου): Καραλή 2, Τελίδου 19 (1), Χρυσοστομίδου 13 (1), Ζουγκουρίδου 5 (1), Ντριστέλλα 2, Κιολέογλου, Λάππα 3, Μπαγκλαρίδου 2, Μπουμπουλέντρα, Καρατάσιου, Γκρίτζαλη 2, Δημητριάδου 4.

Αναγέννηση Νέου Ρυσίου (Μύρβαλη): Νάστου 8, Εμμανουηλίδου 8 (2), Κωστανάκη, Τσαλή, Πασιούδη, Κουλακιώτη 8, Καλομιτσίνη 15 (3), Κανέλογλου, Τζίκου 11, Παπαδάκη, Τζιότζιου 18 (1), Τσελέμπη 2.