Επιθετικό κρεσέντο της ΑΕΚ στη Γαλλία!

Με τον Βινς Χάντερ να κάνει… όργια κάτω από τα δύο καλάθια, τον Λαρεντζάκη να κάνει παιχνίδι και έξι συνολικά παίκτες να σκοράρουν διψήφιο αριθμό πόντων, η ΑΕΚ έκανε ένα καταπληκτικό δεύτερο ημίχρονο… καταπίνοντας τη Ντιζόν στη Βουργουνδία (90-80)

Αυτή ήταν η τρίτη νίκη του “δικεφάλου” στο φετινό Basketball Champions League.

Η ΑΕΚ ξεκίνησε καλά και για τουλάχιστον ένα πεντάλεπτο είχε τον πλήρη έλεγχο. Ο Σαντ Ρος έκλεβε μπάλες στην άμυνα και έβαζε τρίποντα στην επίθεση, ο Λαρεντζάκης οργάνωνε και εκτελούσε και η Ένωση στο 6′ ήταν μπροστά με 15-11, όμως από εκεί και μετά το σκηνικό άλλαξε. Η Ντιζόν πίεσε περισσότερο στη δική της άμυνα, εξώθησε τους παίκτες της Ένωσης σε απανωτά λάθη και στα τελευταία 3,5 λεπτά της πρώτης περιόδου σκόραρε 13 πόντους παίρνοντας προβάδισμα με 24-22.