Το 4×4 για τον εκπληκτικό φέτος Προμηθέα του Champions League!

Ο Προμηθέας συνεχίζει να κατακτά την Ευρώπη και να προκαλεί θαυμασμό.

Το 4/4 στο Champions League ήρθςε για την ομάδα του Μάκη Γιατρά με το 80-72 επί του μεγαλύτερου ονόματος που έχει αντιμετωπίσει μέχρι σήμερα, της ακριβής τούρκικης Μπεσίκτας και μάλιστα, απόντων των τραυματισμένων Λίποβι και Κατσίβελη αλλά και χωρίς τον Οκτάβιους Ελις μετά το 5ο λεπτό όταν αποχώρησε με διάστρεμμα! Ηγετική παρουσία από τον Μπράουν, καθάρισε το ματς ο Γκίκας.

Τα όργια του Έλληνα καλαθοσφαιριστή στην τελευταία περίοδο υπερκάλυψαν την συνολικά πολύ καλή παρουσία του Ρίον Μπράουν αλλά αμφότεροι την καθοριστική συμβολή του Χρήστου Σαλούστρου στην τελευταία περίοδο. Οι άμυνες που έβγαλε και τα κλεψίματα που έκανε στο τελευταίο τρίλεπτο ήταν φάσεις… σφραγίδας νίκης.

Τα τρίποντα ήταν το… φανερό αίτιο της νίκης του Προμηθέα, όμως, υπάρχουν δύο ακόμα σημαντικά στοιχεία. Τα 9 κλεψίματα, έναντι 3 των Τούρκων με πολλά από αυτά στα καθοριστικά τελευταία λεπτά, αλλά και το πολύ καλό ποσοστό στα δίποντα, 66,67% με 24/36.