Σπουδαίο “διπλό” του ΠΑΟΚ στη Νέα Ιωνία

Μεγάλη νίκη με 26-19 σημείωσε ο ΠΑΟΚ μέσα στο γήπεδο της Νέας Ιωνίας, στο μεγάλο ντέρμπι του πρωταθλήματος που πραγματοποιήθηκε στα πλαίσια της 4ης αγωνιστικής.

Όπως αναφέρει το e-handball, οι φιλοξενούμενοι μπήκαν δυναμικά στο γήπεδο και έλεγχαν το παιχνίδι στο μεγαλύτερο μέρος του, αποκτώντας διαφορά από το 25 λεπτό (6-9) ενώ κατάφεραν να ξεφύγουν από την αρχή του δευτέρου ημιχρόνου (11-15) και να κρατήσουν διαφορά ασφαλείας μέχρι το τέλος του αγώνα.

Στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου οι φιλοξενούμενοι έπαιξαν καλή άμυνα και άφησαν τους γηπεδούχους για 9 λεπτά χωρίς γκολ. Μετά το γκολ της Χρονοπούλου στο 31 (11-13), το επόμενο κατάφερε η Κόβιτς στο 41 (12-16).

Η ομάδα του ΠΑΟΚ MATECO έγινε φαβορί για την πρώτη θέση της κανονικής διάρκειας του πρωταθλήματος που οδηγεί σε πλεονέκτημα έδρας στους τελικούς.

Κορυφαία για την ομάδα της Σοφίας Ναϊσίδου ήταν η Χρονοπούλου με 6 γκολ και για την ομάδα του Δημήτρη Δημητρούλια οι Χατζηπαρασίδου και Ζυγούρα με 5 γκολ η καθεμία.

ΟΦΝΙ-ΠΑΟΚ MATECO 19-26

Τα πεντάλεπτα: 1-2, 3-4, 4-5, 6-7, 6-9, 10-12, 11-15, 11-15, 13-18, 16-21, 17-23, 19-26

ΟΦΝΙ (Ναϊσίδου): Κεπεσίδου, Μάνια 1, Φράγκου 1, Παπανικολάου, Νταλίνοβιτς 3, Καρέλα, Μακρή, Ντιμτσούδη , Κεπεσίδου, Χρυση 2, Διακογιάννη, Κοντοστέριου, Σαραντάκου, Κόβιτς 3, Χρονοπούλου 6, Στουγιαννίδου 3

ΠΑΟΚ (Δημητρούλιας): Θεοδωράκη, Χατζηπαρασίδου 5, Παναγιωτίδου, Γκάτζιου 4, Ζυγούρα 5, Κριτάλη, Ευμορφίδου, Ντε Ολιβέιρα, Σαμολαδά 4, Αρβανίτη, Φερφόλια 1, Ράτσικα, Μπατζαρακούδη 2, Νικόλιτς 1, Βαφειάδου 4, Κουρκουλάκη.

Διαιτητές: Συρεπίσιος – Μερτινιάν, Δίλεπτα: 6-4, Πέναλτι: 2/2-5/7