Συνεχίζει τη ξέφρενη πορεία της η ΑΕΚ, πέρασε και από το Βέλγιο!

Ακόμα και στη μέτρια μέρα της η ΑΕΚ ξέρει να κερδίζει κι αυτό ήταν το μεγάλο κέρδος της στην Αμβέρσα.

Μαζί φυσικά με τη νίκη επί της Αντβέρπ (71-64), που της επιτρέπει να μείνει στην κορυφή της βαθμολογίας του Γ’ ομίλου του Basketball Champions League έχοντας συμπληρώσει έξι σερί νίκες. Ο Γιαννούλης Λαρεντζάκης ήταν για μια ακόμα φορά ο άνθρωπος του αγώνα κι αυτός χάρη στον οποίον η ΑΕΚ συνέχισε το νικηφόρο σερί της στη διοργάνωση, καθώς έδωσε πολύτιμες λύσεις στην επίθεση στην τελευταία περίοδο.

Η ΑΕΚ ήταν κακή στο πρώτο μέρος και το πλήρωσε, καθώς η Αντβέρπ παίζοντας γρήγορα και έχοντας καλύτερα ποσοστά στις προσπάθειές της κατάφερε να πάει στα αποδυτήρια για την ανάπαλα μεταξύ των δύο ημιχρόνων με μια πολύ καλή διαφορά 10 πόντων (38-28). Οι γηπεδούχοι πήραν το προβάδισμα από την αρχή, ξεκινώντας με ζεστό χέρι έξω από τα 6.75μ. και με τους Καλινόσκι, Τατέ να δημιουργούν πολλά προβλήματα στην άμυνα της ΑΕΚ.