Τρίτη φετινή νίκη για τον Φίλιππο Βέροιας, στην κορυφή Μαχητές και Αγρίνιο!

Την τρίτη της νίκη στο πρωτάθλημα πέτυχε η ανδρική ομάδα του Φιλίππου Βέροιας στο ΔΑΚ “Δημήτριος Βικέλας” απέναντι στην πολύ μαχητική ομάδα του Μακεδονικού.

Η ομάδα του Γκίμα προηγήθηκε στο 3’ με 9-2 και στο 7’ με 17-12. Οι φιλοξενούμενοι όμως γυρίζοντας την άμυνα σε ζώνη κατάφεραν και μείωσαν σε 17-16 στο 8’.

Με πόντους των Καβαργύρη, Κοθρά και Παραπούρα η διαφορά ανέβηκε στο δεύτερο δεκάλεπτο στους +12 (33-21 με σερί 11-0) αλλά η ομάδα του Μύθου, που ακολουθούσε συνεχώς, με δυο συνεχόμενα τρίποντα στο 19’ μείωσε σε 39-33 με το πίνακα του σκορ στο ημίχρονο νε δείχνει 42-35.

Στο 31’ με τρίποντο οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 61-56 κάνοντας και πάλι το παιχνίδι ντέρμπι. Στο 34’ οι φιλοξενούμενοι βρέθηκαν σε απόσταση αναπνοής με 61-60 αλλά η ομάδα του Γκίμα με εύστοχα σουτ από την περιφέρεια των Κοθρά, Παραπούρα και Βάλλιου έκανε το 79-64 που ήταν και το τελικό σκορ.

Στα άλλα ματς, το Αγρίνιο έκαμψε την αντίσταση της Νίκης Βόλου στο μεγάλο παιχνίδι της 7ης αγωνιστικής για τον Βορρά της Β’ Εθνικής, την ώρα που το Ανατόλια έκανε επίδειξη δύναμης στην Χαλκηδόνα, ενώ η ΧΑΝΘ «καλπάζει», κερδίζοντας και το Στρατώνι.

Τα αποτελέσματα :

ΧΑΝΘ-Στρατώνι 70-61
ΚΣ Γέφυρας-Φαίακας Κέρκυρας 75-77
Φίλιππος Βέροιας-Μακεδονικός 79-64
Αγρίνιο-Νίκη Βόλου 83-71
Φάρσαλα-Μαχητές Πειραματικό Πεύκων 80-84 (παρ.)
Ίκαροι Σερρών-Ερμής Λαγκαδά 78-75
ΓΣ Ελευθερούπολης-Έσπερος Λαμίας 94-76
Ανατόλια-Χαλκηδόνα / Προποντίς 78-56

Το φύλλο αγώνος από τη Βέροια :

Δεκάλεπτα : 21-18, 42-35, 61-53, 79-64

Φίλιππος Βέροιας (Γκίμας – Μπλατσιώτης) : Παπαδόπουλος 3, Σουτζόπουλος 13(1), Σισμάνης 3, Πονόπουλος, Τσεσμετζίδης, Τσιακλάγκανος 5(1), Βαλλιος 11(3), Κοθράς 17(2), Καβαργύρης 2, Παραπούρας 19(5), Καντάρκος 6.

Mακεδονικός (Δημήτρης Μύθου): Χαλάτσης 19(2), Κοντσές 12, Μπαρζού, Κουντουρατζόγλου 11, Τσινόπουλος 9(2), Τασούδης, Κομματάς, Καραθανάσης, Ουλουσίδης 8, Καλογεράτος 5(1), Ιωαννίδης, Χαντζίδης.